Bitcoin Yorumu: Şant Manukya'dan Değerlendirme

Bitcoin Yorumu: Şant Manukya'dan Değerlendirme

Ünlü analizci Şant Manukyan bitcoin ve ripple coinleri hakkında değerlendirme yaptı. Bitcoin direncinin yeterli düzeyde olmadığını lakin bu bantta durursa yukarı yönlü bir kırılma gerçekleşebileceğini belirtti.

ilk direnç noktasının 11.700 dolar sonraki direnç hattının ise 13.400 dolar olduğunu belirtti. Bu hatları kırar ise yükselişin devam edeceğini belirtti.

Ripple bakarsak durumu bitcoine oranla daha pozitif bir eğilim göstermektedir.Belli bir süreden sonra bitcoin yatırımı ripple yatırımına dönüşebilir. Bunun sebebi ise bitcoin ivmeleri ripple oranla daha fazla risk taşımaktadır.

[embed]https://www.youtube.com/watch?time_continue=1059&v=bCTMvHhacSU[/embed]

Manukyan, Ripple’la ilgili olarak ise şu yorumları yaptı:

“Dün yine 50 günlük hareketli ortalamayı test ettik, ortalamadan da bir tepki geldi fakat bu tepki yeterli bir tepki değil. Biraz daha baskın bir şekilde daha yukarıya gitmesi lazım. Kademeler belli, 11,700 seviyeleri, ardından 13,400. Bu noktalardaki oyalanma devam ederse fiyatın bu seviyelere çıkacağını düşünüyorum. 9400’de bir destek gördük, kırılması durumunda 8500’e doğru bir geri çekilme olacaktır, onu unutmamak gerekiyor ama şu an için hâlâ temkinli olarak ana yönün yukarı olduğunu düşünüyorum.”

“Ripple fena tutunmuyor. Dün gelen Bitcoin satışına rağmen öncekinden daha yüksek seviyede kapanmayı başardı. Hala daha önce ‘alıma geçtim’ dediğim seviye dip seviye olarak görünüyor. BTC/XRP rasyosunu daha çok dikkate alıyorum. Burada 2880’lerden 3100’lere geldik. Biraz daha yukarıya doğru gitmesini bekliyorum. Dolayısıyla hâlâ burada olumluyum. Bana sorarsanız XRP, belli bir süre için Bitcoin’den daha iyi performans gösterecek. O zaman da Ripple’a aktardığım Bitcoin’leri aslına döndürüyor olacağım.”

Güncelleme 1: 27 Temmuz 2019

CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, pazardaki en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son 24 saatte % 3.8 değer kaybederek 9.450 $ 'a düştü. Tüm kripto para piyasasında ilk 20 arasında EOS başta olmak üzere ilk diğer kripto paralar da aynı trendi izledi.

Son 12 saatte, Bitcoin sadece birkaç dakika içinde % 8.8 civarında değer kaybederek, 10.250 $ 'dan 9.350 $' a düştü. Dijital para birimi 170 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu fiyat hareketi için belirli bir katalizör olmamasına rağmen, piyasadaki diğer coinlerin çoğu aynı eğilimi takip etti.

İkinci en büyük dijital varlık olan Ethereum (ETH), CoinMarketCap tarafından bildirildiği üzere 24 saat içinde % 4.88 düştükten sonra 206 dolar civarında işlem görüyor. Bu dijital para biriminin 22.12 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

XRP, şu anda 0.309 dolar ve 13.26 milyar dolarlık bir değerle % 2.22 oranında düştü. Hem Ethereum hem de XRP çok önemli fiyat noktalarında. Neredeyse son bir yılda, XRP çok önemli bir destek seviyesi olan 0,3 Doların üzerinde işlem gördü. 200 $ aynı zamanda Ethereum için de önemli. Coin neredeyse % 5 oranında düştü. Ethereum ayrıca, 2017'nin başından beri Bitcoin'e karşı en düşük noktaya ulaşıyor.

Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) dördüncü ve beşinci en büyük dijital para birimleri olarak son 24 saat içinde sırasıyla % 4.77 ve % 2.28 oranında düştü. 5 Ağustos'ta yarılanma yaşanması beklenen Litecoin buna tepki vermiyor gibi görünüyor. Bu, yarılanmanın zaten pazar tarafından fiyatlandırıldığını gösterir. Litecoin madencilerinin, blok bulduklarında şu anda elde ettikleri LTC'nin yarısını almaları bekleniyor.

Güncelleme 2: 28 Temmuz 2019

Önceki fiyat analizimizden bu yana son üç günden beri, Bitcoin 9600 $ 'dan 10.200 $' a kadar olan dar bir aralıkta işlem görüyordu. Bu seviyenin en üstü 50 günlük hareketli ortalama çizgisinin tam olarak bulunduğu yer.

Birkaç gün önce BTC ticaretini çevreleyen çok fazla hacim yoktu. Ancak 2019'da 13.880 $ 'dan yüksek seviyeye ulaşılması, düşüşlerin daha düşük seviyelerde olmasına neden olarak gösteriliyor. Geçen hafta 11.000 dolar olan son test başarısız oldu ve reddedildi. Tekrar yükselerek bu seviyelere gelmesi uzun ve zor olacak gibi görünüyor.

Düşüşün bir başka kanıtı, düşme bölgesinde çok önemli olan ve 50 seviyenin altında çok önemli bir zayıflık gösteren RSI'dir. Lider kripto para bu hafta sonuna sakin olarak giriyor. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi işler çok çabuk değişebilir. Önceden fark ettiğimiz gibi, Bitcoin hafta sonları keskin hareketler yaratmayı seviyor. Toplam Piyasa Değeri: 272 milyar dolar. Bitcoin Piyasa Hacmi: 175 milyar Dolar. BTC Hakimiyet Endeksi: %64,4

4 saatlik tabloya baktığımızda, lider kripto bir ay önce oluşmaya başlayan azalan trend çizgisini takip ediyor. Son reddetme dün yaklaşık 10,200 dolardı. Bu hat, 9.800 $ - 10.000 $ fiyat alanı ile birlikte, yukarıdan en yakın direnç seviyesidir. Ardından, 5000 - 10.600 ABD Doları değerine geri dönmeden önce belirtilen 50 günlük hareketli ortalama çizgisine ulaştı. Daha da yukarıda, önceki gün $ 11K seviyesindeydi.

Aşağıdan, Bitcoin şu anda 9500 - 9600 $ seviyesinde destek seviyesi ile karşı karşıya. 9000 $ alanına ulaşmadan önce aşağıda 9400 dolar daha var. Daha düşük seviyeler 8800 $ 'lık 8500 $' lık önemli destek hattıdır.

Güncelleme 3: 29 Temmuz 2019

Son birkaç gündür Bitcoin yukarı doğru yeninden bir hareketlendirme göstermeye başladı. Geçtiğimiz iki üç hafta son derece durağan bir hareket sergileyen Bitcoin dün akşam yani 30 Temmuz akşamı yukarı doğru hareketlendi. Haberin hazırlandığı sırada Bitcoin 10.000 dolar sınırını aştı. Bunun sinyallerini bu sabah itibariyle bir iki defa göstermişti. Ancak 9.600 dolar seviyesinde iki defa dirençle karşılaşarak düştü.

Bitcoin 10.000 dolar sınırını aştıktan sonra şu anda 10.000 ile 10.050 dolar aralığında ufak hareketler göstermeye devam ediyor. Ancak şu söylenebilir ki dünden beri görülen yükseliş muhtemelen hafta sonu da devam edecek ve yeni haftaya oldukça yüksek bir seviyeden başlangıç yapılabilir.

eToro analisti Simon Peters, bugünkü yükselişin “minik bir tümsekten başka bir şey olmadığını” söyledi ve ABD'li senatörler üzerinde, hükümetin Bitcoin'i yasaklayamayacağını kabul etmesi üzerine hayal kırıklığı yarattığını ekledi.

“Bugünün yükseliş bir minik bir tümsek, başka bir şey değil. ABD Senatosu'nun Bitcoin'in yasaklanmasını kabul etmesinin ardından kripto boğalarının aradığı şey kesinlikle değildi.”

Bugünün FOMC toplantısını kripto pazarı için önemli bir etkinlik olarak gören yatırımcıların tutkusuyla ilgili yorum yapan Alex Krüger, “Birçok kripto yatırımcısının artık hayali bir alternatif gerçeklik içinde yaşadığı” konusunda uyardı.

Ayrıca, geçmiş FOMC toplantılarının Bitcoin fiyat hareketleriyle neredeyse hiçbir korelasyonu olmadığını gösteren bir dizi çizelgeyi paylaştı. Bu, Fed politika kararlarına cevap olarak yüksek volatilite gösteren altın ile çelişmektedir.

Güncelleme 4: 30 Temmuz 2019

Yaklaşık 1 haftadan bu yana süren yükseliş bugün öğle saatlerinde zirve yaptı ve Bitcoin 12.000 dolar oldu. Ancak sadece dakikalar sonra bir düzeltme geldi. Fiyat haberin hazırlandığı sırada 11.700 dolar seviyesinden işlem görmekte.

Analistler boğa sezonunun artık kesin olarak başladığı konusunda hemfikirler. Özellikle şu noktadan itibaren Bitcoin’in bir süreliğine istikrarsız ve dalgalı bir şekilde hareketine devam edeceğine, insanların bu süre zarfında ise FOMO’ya kapılıp paralarını çekmemeleri konusuna dikkat çekiyorlar. Yapılan düzeltmeden sonra Bitcoin’in ani bir düşüş yaşaması pek çok yatırımcı üzerinde bir panik yarattı ve varlıklarını satmalarına sebep oldu. Oysaki uzmanlar hala Bitcoin’in bir yükseliş eğilimi içinde olduğunu ve ara ara düzeltmeler gelse de ya yıl sonuna doğru ya da 2020 yılının ilk aylarında Bitcoin’in 20.000 dolar üzerine çıkacağını söylemekteler.

Bitcoin hala uzun vadede çok kazandıracak bir yatırım aracı durumunda. Yapılan düzeltmeler Bitcoin’in yükseliş hızını düşürse de bu aslında iyi bir şey. Çünkü Bitcoin’in bir anda 20.000 dolar seviyelerine çıkması o noktada uzun süre boyunca hareketsiz olarak kalmasına sebep olacak. Bu da yatırımcıların hiç kazanamamaları anlamına geliyor. Dikkat edilmesi gereken ana nokta ise iyi bir analiz yaparak Bitcoin üzerindeki düzeltmeler sırasında zarar etmemek. Bu düzeltmeler yapılmadan önce uzmanlardan bu konu ile ilgili olarak çeşitli uyarılar da yapılmakta. Eğer analiz yapma konusunda kendine güvenmeyenler varsa bu yerli ve yabancı analistleri takip etmek çok doğru bir yol olacaktır.

Bitcoin 12.000 dolar sınırına geldikten sonra şu an için durgun bir seyirde. Ancak bu elbette bir düzeltme daha yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Bu konuda geçtiğimiz bir haftaya göre biraz daha temkinli hareket etmekte fayda var.

Güncelleme 5: 1 Ağustos 2019

Son bir haftadır Bitcoindeki dalgalanmalar bazılarına kazandırırken pek çok kişiye de kaybettirdi. Bitcoin hareketindeki düzensizlik grafiklere bakıldığında da açıkça görülmekte. Bitcoin’in ara ara durulan dalgalanmasının hemen ardından gelen ani yükseliş ve ani düşüşler ilk anda düzeltme sanılsa da sonrasında bu durumun Bitcoin balinaları tarafından gerçekleştirilen bir olay olduğunu ortaya koyuyor.

Analizcilerin deyimiyle “Bart Formasyonu” dün de karşımıza çıktı. Dünyaca ünlü çizgi film karakteri Bart Simpson’ın kafasına benzer bir şeklin grafik üzerinde ortaya çıkması yüzünden bu ismi alan hareket tamamen balinalar tarafından bilinçli olarak yapılıyor. Hareketin başlangıcında ani bir yükseliş gözlemlenmekte. Bu yükseliş genellikle 400 ila 500 dolar arasında bir hareket.

Sonrasında ise 200 dolar aralığında ilerleyen bir dalgalanma başlıyor. Bu dalgalanma yaklaşık olarak 1 saat boyunca devam ettikten sonra hareketin başlangıcında olduğu gibi yine 500 dolarlık bir düşüş yaşanıyor. Bu hareketin sonucunda ise balinalar karlı çıkıyorlar. Elbette analizler ile bu hareketin yaşanacağını tahmin edenler de karlı çıkabiliyorlar.

Uzmanlar önümüzdeki birkaç gün daha balinaların ortada olmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Bitcoin 8 Ağustos’un ilk saatlerinden bu yana 11.900 dolar seviyelerinde çakılı kalmış gibi görünse de her an yeni bir balina etkisi görülebilir. Balinaları bir tarafa koyarsak Bitcoin’in son bir hafta içindeki yükselişi bu trendle devam ederse 2020 yılına girmeden 20.000 dolar seviyelerini görmek mümkün olacak.

Ancak geçtiğimiz Haziran ayının ortaların 13.000 dolar seviyelerine kadar yaklaşan Bitcoin burada tutunamamış ve oldukça önemli bir düşüş yaşayarak 9200 dolar seviyelerine kadar düşmüştü. Bu durumun tekrar yaşanılması da ihtimaller dahilinde bulunuyor. Böyle bir olayın tekrar yaşanması durumunda ise 8500 dolar seviyesine kadar inmesi de konuşulanlar arasında.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.