Bitcoin Yorumları: Olası Bitcoin Senaryoları Nelerdir?

Bitcoin Yorumları: Olası Bitcoin Senaryoları Nelerdir?

NY AG haberinden sonra, şimdi olası yeni grafik senaryolarına bakıyoruz. Önümüzdeki iki hafta süresince 5.000 Doların üstünde tutarsa ​​Bitcoin'in (BTC) istikrarlı olabileceğini işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) 5.000 $ 'ın üzerinde tutanamazsa, iki olası senaryo vardır. İlki, yukarı doğru eğimli bir zig-zag konsolidasyonu. Bu durumda, Bitcoin (BTC) 4.500 $ 'a düşecek ve daha sonra geçen yıldan 6.000 $' a yükselerek aralığın tepesine saldıracak.

İkinci senaryo, 2015'teki boğa tuzağının tekrarı. Şu anda, bu senaryoya odaklanmak için net bir vaziyet var. Bitcoin (BTC) 50 haftalık üssel hareketli ortalamada başarısız oluyor (Şekil 1).

Üstel 50 haftalık zaman dilimindeki  bu başarısızlık, 2015 yılında tam olarak ne olduğunu yansıtıyor (Şekil 2). O vakit, 2014 ayı piyasası, Bitcoin (BTC), 2015'in ilk yarısında dönerek yükseldiğinde sonlandı. 2015'in ilk ralli tuzağı olduğu ortaya çıktı. Bu durumda, Bitcoin (BTC) 50 haftalık hareket bazında ele alınırsa  başarısız oldu ve ardından yedi hafta süresince düştü. Bu düşüş 2015 yılında elde edilen kazanımların çoğunu geri çekti.

2015 senaryosu tekrarlanırsa, Bitcoin (BTC) son hamlenin % 76'sını 3,723 dolara çıkarabilir (Şekil 3).

Alt satır: Bitcoin 5.000 dolar bandında  (BTC) destek olarak hareket ederse, bu cesaret verici olur. Hükümet düzenlemesi zararlı olabilir. Buna karşılık, kolluk kuvvetleri bir pazardaki potansiyel sahtekarlığı ortadan kaldıran bir girişimdi. Doğrusu bu düşüş sadece basit bir düzeltici olma olasılığı yüksektir.

Tersi durumda, eğer bu 2015'deki benzeri durum olursa yeni tahminlerde bulunmak doğru sonuç vermeyebilir. Bitcoin (BTC),  üretim maliyetine ulaşana kadar satış yapacak madencilerin insafına olabilir. Bizim açımızdan yapılan son araştırmalar, üretimin 4.000 $ 'ın hemen altında olabileceğini de hesabınıza katmalıyız.

Her trade işleminde stop lossları ayarlanması durumunda zarar etme olasılığı minimize edilir.

Güncelleme 1: 27 Nisan 2019

Nisan ayının başından beri kripto para piyasasında en çok konuşulan konuların başında lider kripto para Bitcoin’in yükselişi. Bugün itibariyle Bitcoin 5500 dolar sınırını aştı ve yatırımcıların beklentilerini bir kez daha yukarılara taşıdı. Bir sonraki hedef ise 6000 dolar olarak belirtiliyor.

Geçen hafta başında düşüş trendine gelen Bitcoin’in o ana kadar olan yükselişi pek çok nedene bağlanmış ve yapay bir yükseliş olarak değerlendirilmişti. Çoğu analist Bitcoin’in yeniden 4500 dolar seviyelerine geri döneceğini savunmuş olsa da bazıları için yükseliş devam edecekti. Hatta 5500 dolar psikolojik sınırının hala ulaşılması mümkün bir sınır olarak düşünenler vardı. Bitcoin bu şekilde düşünenleri boşa çıkarmayarak 5500 doları aştı.

Bitcoin gün içinde 5567 dolardan işlem görmeyi başardı. Bu aynı zamanda bir önceki güne oranla %4,48 oranında bir yükseliş anlamına geliyor. Şu an itibariyle piyasada bulunan Bitcoinlerin tamamının değeri 98,3 milyar dolar seviyesinde. Geriye dönük olarak 30 günlük süre zarfında değerlendirdiğimiz zaman Bitcoin’in tam %40 oranında bir artış sağladığını görebiliriz. Bu da 30 gün önce Bitcoin satın alan bir kişinin bugün itibariyle oldukça kara geçmesi anlamına geliyor. Özellikle al-sat yapanlar için bu muazzam bir fırsat olabilir.

Bir sonraki direnç noktası olarak belirlenen 6000 dolar aşıldığı taktirde hemen arkasından 6150 dolar yeni direnç noktası olarak görülmekte. Bitcoin 5500 dolar sınırını aşması diğer Altcoinler üzerinde etkisini fazla göstermedi. İlk 50 arasında bulunan coinler arasında yeşil rengin fazla olduğu dikkat çekse de kırmızı olanlar da oldukça fazla. Tezos (XTZ) diğer coinlere oranla %10,85’lik bir artış göstererek diğer coinlerden bir adım öne çıktı. Tezos şu anda 1,46 dolar üzerinden işlem görüyor.

Güncelleme 2: 28 Nisan 2019

Yaklaşık son 10 yıldır insanların hayatında olan Bitcoin özellikle 2017 yılı içerisinde pek çok insanı milyoner yaptı. Ancak pek çok insanın aklında Bitcoin sanal bir yalan mı sorusu hala devam etmekte. Etrafınıza baktığınızda Bitcoin kazanarak zengin olan ne kadar insan var hiç dikkat ettiniz mi? Peki, sizce Bitcoin’den zengin olan kimler?

Bitcoin’e yatırım yapıp kazandığını söyleyen insanların kimler olduğuna dikkat ettiniz mi? Zengin yatırımcılar mı yoksa sıradan insanlar mı? Açıkçası insanın aklına yapay bir senaryo yaratılıp zengin iş adamlarının servetlerini katlarken daha az yatırım yapanların kaybetmesi geliyor. Bir başka deyişle Bitcoin bir “fakirden al zengine ver” merkezli oyun olabilir mi? İnsanların aklına bununla ilgili o kadar çok soru geliyor ki. Yıllardır Bitcoin’e yatırım yapan, ayrıca madencilikle uğraşan insanlar doğru düzgün kazanamadıkları için yavaş yavaş bu soruları da kendilerine sormaya başladılar.

Bitcoin sanal bir yalan mı sorusunun cevabı elbette bulunamıyor çünkü Bitcoin hakkında açık olan çok az şey var. Öyle ki kimin ortaya çıkardığı dahi bilinmiyor ve bu durum bir özellik olarak insanlara sunulmakta. İşin içinde bilinmezlikler olduğundan dolayı insanların akıllarında sürekli bir soru işareti olması da doğal. Çünkü herkes Bitcoin üzerine küçük yatırımlar yapmıyor. Çok büyük oynayanlar elbette olayın arka yüzünde nelerin dönüp dönmediğini de bilmek istiyorlar.

Bitcoin 10 yıllık geçmişinde sadece bir defa o da 2017 yılında insanlara oldukça yüklü şekilde kazandırdı. Kazandırdı ama bu insanların kim olduklarının ve sayılarının açıklanması pek çok insanı tatmin etmedi. Dahası, önceden kurgulanmış ve asıl kazananın Satoshi Nakamoto adındaki kim olduğu bilinmeyen kişinin ya da kişilerin olup olmadığını kimse açıklayamıyor. Aşağılarda birileri kazanmaya çalışırken yukarılarda birileri çoktan kazandı mı?

Güncelleme 3: 1 Mayıs 2019

BTC işlem sayısı 2017 yılının Nisan ayından, yani neredeyse 2 yıllık bir arada sonra yüksek seviyesine ulaştı. Konu ile ilgili olarak bir araştırma yapan Diar değerlendirme firması bunun bir boğa sinyali olabileceğinin üzerinde durdu. Yapılan araştırmalar sonucunda Diar birkaç önemli noktanın da altını çizdi.

Nisan ayının başından itibaren BTC işlem sayısı önemli artış göstererek 2017 Nisan ayından bu yana ulaşılan en büyük artış olarak kayıtlara geçti. Araştırmayı yapan Diar firmasının üzerinde durduğu bir diğer konu ise 2018’in Haziran ayında Bitcoin’de gözlemlenen hareketlere benzer hareketlerin şu anda da gözlemleniyor olması. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki şu anda piyasada yapılan işlemlerin önemli bir çoğunluğu borsalardan kaynaklanıyor. Bir başka deyişle bu işlemler dünya üzerindeki gerçek kullanımları gösteren işlemler değil.

Uzmanlar ise Bitcoin’in şu anda dahi spekülatif alanların dışına çıkamadığını kaydediyor. Bu durum son iki yıldan beri finansal sahnede bulunmalarına rağmen oldukça garip karşılanan bir durum. Bununla birlikte ikinci çeyrekte görülen toplam işlem hacmi ise 2017 yılından bu tarafa durdurulamaz şekilde düşüşüne devam ediyor.

2019 yılına yeni umutlarla giren piyasa, çeyreğin sonu geldiğinde önemli bir hareket kaydedemedi. Genel olarak işlem hacminde %35 gibi önemli bir oranda düşüş yaşandı ve fiyat 6500 dolar seviyelerinden 3100 dolara düştü. Ancak bütün bunlara rağmen 2019 yılının ikinci çeyreği, daha önceki yıllarla kıyaslandığı zaman daha iyi bir başlangıç yaptı.

Bu gelişmeler sonrasında analistlerin konuya yaklaşımları halen olumlu yönde. Kimileri boğa etkisinin azaldığını savunsalar da önemli bir kısım ise hala boğa tahminleri yapmaya devam ediyorlar. Uzmanlar uzun zamandır devam eden aşağı yöndeki baskının gidişatı tersine çevireceği umudunu taşıyorlar.

Güncelleme 4: 2 Mayıs 2019

Bitcoin’i bir süredir 5100 – 5400 aralığında dalgalı bir şekilde seyretmesi lider kripto paranın uzmanlar tarafından yerini yavaş yavaş sağlamlaştırması olarak görülüyor. Geçtiğimiz Nisan ayının başından itibaren bir artış gözlemlenmekte. Bu artış, Mayıs ayı ile birlikte Bitcoin için 6000 dolar öngörüsü için de sinyalleri güçlendirdiği ifade ediliyor.

Uzmanlar tarafından Bitcoin’in önümüzdeki birkaç gün daha 5400 dolar seviyesinin üzerinde kalmabilir. Eğer bu gerçekleşirse takip eden günlerde BTC’nin yükselişine devam etmesi için bir anahtar olduğu söylenmekte. Bu şekilde olduğu taktirde Haziran ayı için lider kripto paranın en az 5780 dolar olması ve bu seviyenin altına düşmemesi bekleniyor.

Bitcoin’in 2018 Mayıs ayında 10000 dolardan birdenbire aşağıya düşmesi sonrasında lider kripto para henüz kendine gelmeye çalışıyor. 2018 Ağustos ayında 5880 dolar olarak belirlenen dip noktası 2019 yılının Ağustos ayında da bu düzeyi bir direnç noktası olarak kabul ediyor.

2018 yılı baz alınarak yapılan tahminler eğer doğru olursa önümüzdeki Eylül ayında Bitcoin için 6000 dolar öngörüsü aşılmış olacak. Hatırlandığı üzere 2018 yılının Eylül ayında lider kripto para birimi 7481 dolar üzerinden işlem görmeye başlamıştı. Sonrasında ise 10000 dolara kadar yükselmişti. Bu aralık yatırımcılar için kazandırabilecek bir aralı olarak düşünülüyor. Sonrasında ise tekrar ani bir düşüş mü yaşanacak? Yoksa 2017 yılında olduğu gibi ani bir yükseliş mi göstereceği ise ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak Bitcoin davranışları üzerinden tahmin edilmeye çalışılacak.

Belirlenen direnç seviyeleri şu an için çok yavaş da olsa aşılma eğiliminde. Nisan ayının başından bu yana kendisini iyiden iyiye belli eden eğilim Mayıs ayının sonu geldiğinde çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacak. Mayıs – Ağustos ayları ise al-sat yapanlar için bir kazanma fırsatı olabilir.

Güncelleme 5: 3 Mayıs 2019

Uzmanların Bitcoin’in yükselişi hakkındaki düşüncelerinin son birkaç gündür gerçekleştiğini görüyoruz. Bugün itibariyle Bitcoin 2019 yılının zirvesinde. Bu durum lider kripto para hakkındaki beklentilerin de artmasına sebep oluyor. Nisan ayı başından bu yana değer kazanan Bitcoin bugün itibariyle 5700 dolar seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı.

Bitcoin 2019 yılının zirvesinde ancak henüz bu durum diğer kripto paralar üzerindeki etkisini göstermiş değil. Bitcoin’in yükseldiği anlarda genellikle diğer kripto paralar da bu durumdan etkilenerek bir yükseliş trendine giriyorlar. Ancak şu ana kadar bu gerçekleşmiş değil. Bitcoin’in 3 Mayıs itibariyle 5700 doların üzerine çıkması piyasa hakimiyetinin de %55,4 oranına yükselmesine sebep oldu. Bu oran da 2019 yılı için bir rekor anlamına geliyor.

Benzer bir durum 2017 yılının son aylarında da yaşanmış ve Bitcoin o zaman için tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu rekorlar birlikte boğa trendi sonlanmış ve uzun süreli olacak bir ayı trendinin başlamasına sebep olmuştu. 2018’in son ayına kadar durgun seyreden piyasalar 2019 yılıyla birlikte yeniden hareketlenmeye başladı. Nisan ayına gelindiğine artan hareket sonucunda ayı trendi sona erdi. Kripto paraların önemli bir bölümü Nisan ayı içerisinde ciddi şekilde değer kazandılar. Eldeki veriler incelendiğinde Mayıs ayında da bu artışın devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin’in böylesine rekor kırdığı bir dönemde Altcoinlerin artış göstermesi ise işin ilginç olan kısmı. Benzer bir durumun 2017 yılının sonunda da yaşanmıştı. O zaman ise Altcoinler Bitcoin ile birlikte ciddi bir oranda değer kazanmışlardı. Bugün baktığımız zaman ise Bitcoin’in rekoruna karşın Altcoinlerde herhangi bir kıpırdanma görünmüyor. Bitcoin’in %55,4 seviyesindeki piyasa hakimiyet önümüzdeki günlerde çok daha fazla artış gösterebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.