New York Times: 1 Bitcoin işlemi 2.000 kWh elektrik tüketiyor

New York Times: 1 Bitcoin işlemi 2.000 kWh elektrik tüketiyor

Bitcoin (BTC) ağının enerji tüketimiyle ilgili tartışmalar, geçen yılın ortasından bu yana önemli ölçüde arttı. Birçok uzmana göre, btc üretimi yüksek enerji tüketmesinden dolayı yasaklanma ihtimali düşünebilir. New York Times tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre , Bitcoin ağındaki tek bir işlem 2.000 kWh kadar güç tüketecektir!

Bitcoin enerji tüketimi

Dün yayınlanan Times makalesinde , enerji ihtiyaçları için yeşil enerji kullanan büyük bitcoin madenciliği şirketlerine odaklanıyor. Bu tür madenciler, hükümetlerin sıcak nefesini enselerinde hissederler ve bu nedenle yeşil enerjiyi kullanmayı seçerler.

Times'a göre bu, Bitcoin ağının karşı karşıya olduğu en büyük sorunu görmezden geliyor. Bitcoin madenciliği için yeşil enerji kullanılsın ya da kullanılmasın, ağın enerji talebi saçma bir şekilde yüksek kalıyor. Times, Bitcoin ağındaki tek bir işlemin 2.000 kWh güç tükettiğini belirtiyor. Bu, ortalama bir Amerikan evinin 73 günde kullandığı kadardır. Ayrıca, Bitcoin ağı dolaylı olarak Yunanistan kadar sera gazı salacaktır.

“Geçen ay Joule dergisinde yapılan bir araştırma, dünya çapında Bitcoin madenciliğinin Yunanistan'ın emisyonlarına kıyasla yılda yaklaşık 65 megaton karbondioksitten sorumlu olabileceğini buldu.”

Güçlü eleştiri

İlk bakışta, elbette, bu bulgular oldukça şok edici görünüyor. Ancak New York Times, bu makaleye yanıt olarak oldukça fazla eleştiri aldı. Birçok analist, araştırmanın hatalı varsayımlara dayandığını ve hesaplamaların tamamen yanlış olduğunu savunuyor.

Coin Metrics'in kurucu ortağı Nic Carter, Twitter'da Bitcoin ağındaki tek bir işlemin 2.000 kWh güç kullandığı ifadesinin kesinlikle doğru olmadığını savunuyor.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.