Bitcoin Yorumu: Mark Yusko'a Göre Bitcoin Ne Zaman Satılır?

Bitcoin Yorumu: Mark Yusko'a Göre Bitcoin Ne Zaman Satılır?

Bitcoin (BTC) temelinde bir satın alma işlemidir ve satmak için şimdiye kadar doğru bir zaman olmamıştı. Seri yatırım yöneticisi Mark Yusko ana medya takipçilerine Bitcoin ne zaman satılır sorusunun cevabını anlattı.

Yusko: Tüm Göstergeler Yükselişi Gösteriyor

CNBC'ye 27 Eylül'de yapılan röportajda konuşan Morgan Creek Capital Management'ın kurucusu ve CEO'su Bitcoin’in on yıllık tarihini Amazon'la karşılaştırdı. Lider kripto paranın Perşembe günü 8.000 $ 'in altına düşmesiyle ilgili olarak sunucu Melisa Lee'nin sorularını yanıtladı.

Yusko'ya göre, Bitcoin'in fiyatı düşüp artarken, yıllık bazda büyüme, alım yapıp da satmamak için sağlam bir neden.

Herhangi bir varlığın fiyatı dalgalanırken ağın değeri ve tüm göstergeleri artıyor. ”dedi. Örnekler arasında karma ağ oranı, işlem hacmi ve cüzdan adetleri var. Bunların hepsi bu yıl yukarı doğru hareketlerini sürdürdü.

Bitcoin Yeniden İvme Kazandı
Mark Yusko: Bitcoin Ne Zaman Satılır?

Boğaların Dönüşü Üzerine Bahis

Yusko bu nedenle, Bitcoin satmanın Amazon'da hisse satmak gibi olacağı sonucuna vardı. Şimdiye kadar, bu çok da avantajlı bir durum olmadı. Amazon kurulduğundan bu yana hisse senetleri sürekli olarak yükseliş halinde oldu. Bu da Amazon hisse senetlerine sahip olanların sürekli olarak kazanmaları demekti. Şu anda Bitcoin büyük bir düşüş yaşamış olsa da 10 yıldan uzun bir süredir sürekli yükselişte olması ileride yeniden kazandırmaya başlayacağının da işareti.

Her yıl, bu yıl da dahil olmak üzere, çift haneli bir düşüş yaşandı. Ortalama olarak bir kez % 31, iki kez ise % 90. Bitcoin satmak için doğru zaman ne zamandı? Asla”dedi. Bu ayın başlarında, Fundstrat Global Danışmanlık kurucu ortağı Tom Lee, S&P 500 yeni seviyelere çıktıktan sonra Bitcoin'in toplanacağını öngörmüştü.

Salı akşamı saat 23:30 civarlarında Bitcoin ’de meydana gelen ani düşüş insanların akıllarındaki soru işaretlerinin de artmasına sebep oldu. Herkes Bakkt’ın açılmasını dört gözle beklerken, Bakkt ile birlikte kimileri tarafından bir düşüş bekleniyordu. Ancak son iki gün içinde ortaya çıkan düşüş beklentilerin çok ötesinde. Uzmanlar böyle bir düşüşün kısa süreli olması gerektiğini söylüyorlar. Ancak şu anda pek de kısa süreli gibi görünmüyor.

Bitcoin Neden Düştü?

Sadece yarım saat içinde 1000 dolarlık bir düşüş yaşayan Bitcoin genel tabloya bakıldığında da son üç ayın en düşük seviyesi olan 8155 doları gördü. Bitcoin’e yatırım yapıp sadece bir iki hafta önce 13000 dolar sınırını zorlayacağını düşünen kişiler için bu büyük bir hüsrana dönüşmüş durumda. Bitcoin’in dün gece yaşadığı bu düşüş ise BitMEX borsasındaki kaldıraçlı işlemlere dayandırılıyor. Adını vermek istemeyen bir yatırımcı 9000 doları sınırında pek çok kişinin 100x kaldıraçlı yukarı hareketli işlem yaptığını ancak Bitcoin’in aniden 8800 dolara inmesinin işlem yapan tüm herkesin paralarının kaybına sebep olduğun ve aynı zamanda Bitcoin’in daha da aşağıya indiğini söyledi.

Bitmex Kullanıcıları Paralarını Çekmeye Başladı!
Bitcoin 30 Dakika İçinde 1000 Dolar Düştü. Sebebi BitMEX mi?

Bilindiği gibi BitMEX üzerinde işlem yapanlar Bitcoin’in yönünü tahmin ederek para yatırıyorlar. 100x kaldıraç kullanıldığında Ve yukarı doğru işlem gerçekleşeceği ön görüldüğünde Bitcoin eğer ortalama 100 dolar düşüş gösterirse işlem yapanların paraları tanıyor. 9000 dolar sınırında o kadar çok işlem yapan oldu ki insanların paralarını kaybetmelerini aynı zamanda Bitcoin’in yarım saat içinde ani düşüşüne sebep oldu. Uzmanlar şu an için yapılan analizlerin doğru sonuçlar veremeyeceğinden eminler. Bitcoin’in ne zaman stabil bir seyre gireceği de şu anda belirsiz. Bununla birlikte ilk 10 içinde olan altcoinler de lider kripto para birimi ile birlikte bir düşüş yaşadılar.

Bitcoin'in geçtiimiz günlerdeki 2000 dolarlık ani düşüşü uzmanları ikiye bölmüş durumda. Bir kesim ciddi şekilde lider kripto paranın düşüşe kısa bir aradan sonra devam edeceğini savunurken, bir başka kesim ise bunun devasa bir yükseliş için güç toplama durumu olduğunu düşünüyor. Ancak ne olursa olsun içinde bulunduğumuz durumu değerlendirecek olursak Bitcoin'in düşüşü Long pozisyonda işlem yapmış olan binlerce insanın paralarını saniyeler içinde kaybettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Rekor Beklentisi Mevcut

Ani ve bu oranda olan düşüşlere bakıldığında karşımıza bir kaç örnek çıkmakta. Bu örneklerin hepsi de rekor olmasa da düşüşlerin peşinden önemli yükselişler olduğunu göstermekte. En son geçen Mayıs ayında bir anda 2000 dolarlık bir düşüş gösteren Bitcoin kısa süre içinde 8000 dolarlık bir ralli yakalamış ve bu ralli sonunda uzun sayılabilecek bir süre 10000 dolar ve üzerinde kalmıştı. Buradan yola çıkarak uzmanlar aynı olayın yine gerçekleşeceğinin mümkün olduğunu söylüyorlar.

bitcoin fiyatı ile ilgili öneriler
Bitcoin'in Düşüşü Yeni Bir Rekor Getirebilir

Alışlar Arttı

Bitcoin fiyatının bir anda 8400 dolara kadar inmesi piyasadaki alış oranını da arttırdı. Bu sebepten dolayı yükseliş biraz yavaş olacak gibi. Bununla birlikte eğer bir yükseliş yaşanırsa yeniden 8000 dolar seviyelerine ne zaman inileceği de bilinmiyor. Yani bunun anlamı alım yapanlar için şu anki durum çok önemli bir fırsat olduğu.

Tüm bu gelişmeleri değerlendirdiğimizde lider kripto paranın henüz 9000 dolar seviyesine yükselmesi için gerekli olan alış baskısının mevcut olmadığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz günlerde açılan Bakkt'ın etkisi ise beklenen şekilde olmadı. İnsanları bu konuyu oldukça dikkatli yaklaştıkları görülmekte. Ancak uzmanlar bu etkinin görülmesinin zaten 3-4 hafta içinde olacağını söylüyorlar. Bu etkiyle birlikte Bİtcoin'in nasıl bir hareket sergileyeceğiniz hep birlikte göreceğiz.

Bloomberg, analiz göstergelerinin Bitcoin’deki geri çekilmenin büyük ihtimalle devam edeceğini gözler önüne serdiğini belirtti.
Habere göre, günlük kapanış hareketini karşılaştırarak tek zenginliğin ücretinin etkisini saptamak için sarfedilen GTI GS göstergesi, BTC’nin daha aşırı satım ilçesinde bulunmadığına gösteriyor.

Bitcoin, TSİ 10.35 haysiyeti ile 8386 dolardan prosedür görürken Oanda’nın kıdemli pazar analisti Ed Moya, Bakkt Bitcoin vadeli prosedür kontratlerindeki zayıf alımlara ilerlenebileceğini dile getiriyor.

Moya, “Kripto para pazarının bütün, kripto para alım satımı için federal olarak regüle edilmiş yeni pazarının defa cansız tek başlangıç yapılmasıyla düşüşe geçti.” diyor. TD Ameritrade trader sorumlusu müdürü Shawn Cruz ise 9000 doların kırılmasının yatırımcıları satışa yönlendirmiş olma ihtimalini ve seçenek olarak yatırımcıların güvenilir varlıklara geçiş yapan olma ihtimalini ileri devam ediyor.

Cruz, “Dün aynısı zaman bonolarda devasa tek ralli vardı. Bu da tek faktör olabilir.” yorumunu yapıyor.

Bitcoin indikatörü Düşüşün Devam Edeceğini Belirtti !
Bitcoin indikatörü Düşüşün Devam Edeceğini Belirtti !

Matt Maley, “Yaz aylarında 9100 – 9300 dolar aralığı, Bitcoin dört sefer düşmüş ve her defasında bu alandan sıçramış bulunduğu için ehemmiyetli tek takviye düzeyi oldu.

Kırıldığı vakit büyük ihtimalle stop buyruklar tetiklendi ve her şey kartopu gibi butona başladı.” ifadelerini kullandı.
Son olarak Mati Greenspan, kripto paraların sıklıkla korelasyonsuz tek varlık kategorisi olarak lanse edilmesine rağmen Bitcoin’den evvel ABD paylarınde görülen düşüşe ilgi çekti ve “Bu kırılmanın temek katalizörü bence Bakkt’tı.

Bitcoin hashratei pazartesi günü % 44 düşüş sergilemişti. Bunun sonrasında fiyatlarda da ciddi düşüşler yaşandı.Ancak birkaç gün ardından hashrate devasa tek yükseliş sergiledi ve ikiye katlandı.

Hashrate Düşmesi

Coin Dance data seyretme kaynağından elde ettikleri verilere göre, 23 Eylül’de hashrate saniyede 104 kentilyon düzeyinden saniyede 57 kentilyona kadar düşüş gerçekleşti. Ancak bu vaziyet defa uzun sürmedi ve derhal tersine döndü.

Elde edilen bilgilere göre hashrate 24 Eylül’de iki katına çıkarak tam anlamıyla saniyede 114 kentilyona kadar ulaştı.
Geçtiğimiz zamanlarda hashrate’in vardığı saniyede 121 kentilyon düzeyi bildiğiniz üzere bütün vakitler rekoruydu.
114 ise bütün vakitler rekoruna epey yakın tek rakam…

Bitcoin'de Hashrate İkiye Katlandı !
Bitcoin'de Hashrate İkiye Katlandı !

Piyasadaki kimi adlar hashrate’in ani düşüşüyle kaygı duyduklarını dile getirdi. Hashrate fazla zaman madencilerin Bitcoin ekosistemine bağlılığı olarak yorumlandı.Dolayısıyla hashrate’teki bu düşüş ani tek alarm vaziyet oluşturdu.Bu kaygılar sonrası gün öncü kripto para biriminde yaşanan %15 düşüşle de birleşince piyasada tek panik havası oldu. Dolayısıyla analistler henüz devasa düşüşlerin yaşanabileceğini dile getirmeye başladı.

Bitcoin ve Geleceği 

Bunların yanı sıra yöntem kaynaklar ardından gerçekleştirdikleri izahlar ile elde ettikleri hashrate çizelgelerinin gerçekte Bitcoin’de bulunan malumat prosedür kuvveti ile ilgili oldukça az düşünce verildiğini ifade ettiler.

Blok sürelerinde meydana çıkan yavaşlıklar gibi etkenler neticeleri orantısız şeklinde etkileyebilir ve bu da bu hafta yaşanan ani düşüşler gibi neticelere neden olabilir. Ancak uzman analistlere açıklamalarına göre en yeni istatistikler güvenilirse Bitcoin hashrate bütün zamanların en yüksek seviyelerinden yukarıya doğru çıkması muhtemeldir.

Geçen hafta, Amerika doları karşısında % 24 tek çöküş yaşam sürdüren kripto para pazarı, defa sert tek revizyon yaşamaya başladı.7700 dolara kadar düşen Bitcoin 9000 dolara çıkma yoluna girmiş gibi gözüküyor.

Kripto yatırımcısı Luke Martin’e göre, Bitcoin’in iyileşme sürecinde gösterdiği yukarıya doğru hareket, pazar üzerindeki baskıyı bir miktar rahatlatacak.

Bitcoin 9000 dolara çıkabilir fakat hangi şartla ?

Martin’e göre, tarihsel süreçte, CME Bitcoin vadeliler sözleşmelerinin müddetinin dolması, BTC ücretinin yukarıya doğru gerçekleşen trendinde defa pozitif tek tesire sahip. Geçen ay örneğin, CME Bitcoin vadelilerin müddetinin dolmasının sonrasında, BTC dolar karşısında % 11 iyileşme gözler önüne serdi.

“ Maliyet 9600 doların altına düşmüştü ve sonrasında maliyet düzelecek mi suali gündeme gelmişti.
Düzelmişti de.”

Bitwise’ın Mart ayında gösterdiği gibi, CME bitcoin vadeliler pazarı, düzmece hacimleri hesaba katmazsak, günlük BTC prosedür hacminin devasa tek bölümünü meydana getiriyor, . Bu sene ilk haftalarında Bitwise inceleme takımı şu şekilde söylemişti:

” Düzmece hacimleri saymadığınız vakit CME ve CBOE vadelilerin hacimleri defa devasa tek yer kaplıyor piyasada, tahminen 91 milyon dolar.Özelllikle de realite hacimle karşılaştırılınca ( Şubat 2019 %35).

Çünkü CME düzenlenmiş tek borsa ve ETF için oldukça önemli olan tek büyüklüğe sahip. CME bitcoin vadelilerinin potansiyel tesiri göz ardı edilemez.Ve uzun vadede Bakkt günlük prosedür hacmi ehemmiyetli ölçüde büyüyecek ve bütün vadeliler piyasasının Bitcoin maliyeti üstünde tesiri olacak

CME’den farklı, maliyet yükselmesini tetikleyecek etkenlerin olduğunu gösteren, yöntem göstergeler var. RSI endeksi örneğin, Bitcoin’in aşırı satış ilçesinde olduğunu meydana koyuyor.

Alternatif ek  olarak altcoinlerden de dolar karşısında toparlayanlar var. Ethereum ve Tron bu defa kuvvetli iyileşme bulguları işaret etmektedir. Ethereum iki günlük bir müddette % 14 kadar iyileşme gözler önüne serdi ve 153 dolardan 174 dolara çıktı.
ETH ise lâhza bakımından 175 dolar oldu ve % 5.82 tek kıymet kazanımı var. Yüksek kıymet yaftası gösteren farklı tek altcoin de Tron. Tron 0,013 dolarda ve % 7.13 yükseliş işaret ediyor.Bu gidişle Bitcoin 9000 dolara yeniden çıkabilir.

BTC’nin 7500 doların altına düşmesi İmkansız gibi !

Tüccarlarda Bitcoin ücretinin 7700 doların altına inme ihtimalinden kaynaklı bir korku  var.Eğer Bitcoin bu seviyeye  inerse o vakit ilk aşamada 6000 dolar ve 7000 dolar bandında bulacak kendini, ve bu tür tek vaziyet da defa mümkün görünmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.