Litecoin Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Neler?

Litecoin Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Neler?

Litecoin ve Bitcoin arasında işlem süresi açısından belirgin bir fark bulunur. Litecoin takaslarında her bir bloğun oluşum süresi 2.5 dakika içinde tamamlanırken, Bitcoin takaslarında bu süre 10 dakikaya yükselmektedir

Litecoin ve Bitcoin arasında işlem süresi açısından belirgin bir fark bulunur. Litecoin takaslarında her bir bloğun oluşum süresi 2.5 dakika içinde tamamlanırken, Bitcoin takaslarında bu süre 10 dakikaya yükselmektedir. Bu bilgi kapsamında Litecoin’in Bitcoin’den daha hızlı işlem süresi sunduğunu belirtebiliriz. Litecoin sisteminin algoritması sayesinde kişisel bilgisayarlar üzerinden sürekli madencilik yapılır. Bitcoin üretimi, blok oluşturma ve madencilik işlemlerinin tümü ise kişisel bilgisayarlardan yapılamaz. Bu işlem için özel donanımlı ASIC cihazlardan yararlanılması gerekir. Piyasa dolaşımında yer alan Bitcoin değeri 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Litecoin için piyasa dolaşım sınır ise 84 milyon adettir. Bu adet sayısı madencilere daha yüksek fırsat sunar.

Litecoin Nedir?

Litecoin, 2011 senesinde eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilen kripto para birimidir. Temelde Bitcoin ile benze çalışma sistemine sahiptir. Halen en çok tercih edilen kripto para biriminin Bitcoin olduğu bilinse de Litecoin’in daha gelişmiş bir teknoloji sunduğu uzmanların kesin kanıları arasında yer alır. Bitcoin sisteminde yer alan bazı hataların tekrar gözden geçirilmesi temel alınarak hazırlanan Litecoin, ilk altcoin çeşidi olarak bilinir. Her hangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kaynak kod üzerinden işlem gören Litecoin, Blockhain sistemi üzerinde çalışır. Litecoin muhafaze edilen cüzdan kodları ile uçtan uza şifrelenmiş bir şekilde takas işlemlerine dahil olur.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Litecoin satın almak için ilk adımda güvenilir bir kripto para borsası platformuna kayıt gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu hesapların açılışı ardından alım komutları verilir. Yatırımcı internet üzerinden rahatlık erişim gerçekleştirebileceği tercih ettiği bir kripto para borsası platformuna giriş yaparak, bu platformların ana sayfa arayüzlerinde paylaşılan ‘’create account’’ sekmesinden hesap açılışı sağlayabilmektedir. Üyelik tablolarında e-posta, doğum tarihi, isim, soy isim ve cüzdana TL aktarımı için gerekli bir Iban numarası verilip, ‘’ hesap aç’’ komutuna tıklanır.

Hesap açılışı ile platform üzerinden açık şekilde kripto para borsası ekranı takip edilir. Bu alanda ‘’Litecoin satın al’’ sekmesi içinden TL ile Litecoin takas işlemleri yapılır. Takas işlemleri kapsamında satın alınan Litecoinler, hesaba bağlı olan kripto para cüzdanında birikir.

Litecoin’i Nerde Saklayabilirim?

Litecoin’i saklamak için tek yöntem kripto para cüzdanlarının Litecoin ile uyumlu olan modellerini kullanmaktır. Litecoin biriktirmek ve saklamak için en çok tercih edilen güvenlik düzeyi yüksek cüzdan çeşidi Exodus kripto para cüzdanlarıdır. Bu cüzdanları edinmek için https://www.exodus.io resmi adresi üzerinden ‘’ download’’ sekmesine tıklanarak kripto para cüzdanı bilgisayar masaüstüne indirilebilmektedir. Daha sonra kripto para borsası üzerinden alınana Litecoinler bu cüzdana transfer edilerek her an bakiye kontrolü sağlama imkanı bulunur. Cüzdan dosyası içine giriş yapıldığında görüntülenen private anahtar kod ise not edilmelidir. Bu kod takas işlemlerinde kullanılan güvenlik kodu olarak bilinir.

Litecoin’in Avantajları Neler?

Bitcoin ardından piyasada adından söz ettiren Litecoin’in sunduğu avantajlar:

*Yüksek işlem hızı,

*Düşük işlem maliyetleri,

*Piyasada en önemli işlem hacmine sahip ikinci kripto para birimi ile takas yapma,

*Özel algoritma çerçevesinde yüksek güvenlikte alım-satım,

*Yatırım işlemlerinde kimlik bilgisi sunmadan hızlı takas yapabilme,

*Madencilik işlemlerinde Bitcoin’e oranlar daha düşük elektrik tüketimi ile kripto para üretmek,

*Blok üretim ve onay sürelerinde yüksek performans,

*Hem kağıt para cinslerine hem de diğer kripto para seçeneklerine çevrilebilme,

Tüm bu avantajları sunana Litecoin geleceğin sanal para birimleri arasında yer alır.

Litecoin Geleceği Nasıl Etkileyecek?

Bu soruya cevap verirken Litecoin’in kullanımın alanlarını ele almak gerekir. Litecoin ve Bitcoin şuanda finans çalışanlarının maaş ödemelerinde, kripto para ödemesi kabul eden önemli teknoloji markalarının e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır. Litecoin ödeme amaçlı kabul edilirken, kullanım ağı gittikçe genişler. Diğer yandan kripto para birimlerinin enflasyon ve ekonomik krizlerden etkilenmeyen yapıları, sistemden tamamen bağımsız kullanım şekilleri onları geleceğin para birimleri yapar.

2020 kripto para piyasası fiyat grafiklerine bakıldığında 1 Litecoin’nin TL karşılığındaki değeri 408 TL’dir. Bu yüksek rakam kağıt paraların kripto paralara göre oldukça değersiz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda geleceğe yönelik koşullarda, bağımsız şekilde üretilebilen, her hangi bir ülkeye, merkez bankasına ve otoriteye bağlı olmayan, güvenliği yüksek yazılım ile sağlanan Litecoin para biriminin tercih edilirliğinin artacağı uzmanların ortak görüşleri arasında yer alır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.