Kriz Nedeni İle Bitcoin, Piyasa Hacminin %90’ını Elde Edecek İddiası

Kriz Nedeni İle Bitcoin, Piyasa Hacminin %90’ını Elde Edecek İddiası

Bitcoin hakimiyeti terimi, toplam piyasada meydana gelen değerin ne kadarının Bitcoin'den  oluştuğunu ifade eder. Analistlere göre yaşanan düşüş nedeni ile hakimiyetin Bitcoin’in elinden gidebileceği belirtiliyor. Piyasa konusunda önemli bir bilgi göstergesi olan Bitcoin hakimiyet oranı, piyasada dolaşımda bulunan Bitcoin arzına ve kripto paranın cari olan blockchain varlık fiyatına dayanmakta. Bu nedenle piyasayı yakından takip edenler için ilgi çeken, değişik bir gösterge özelliğine sahip.

Bitcoin Yükselişi devam edecek mi?

Oluşan fiyat, BTC (Bitcoin) için gerçek bir fiyatı ve reel bir talebi göstermese bile altcoin için sezonun başlangıç ve bitişini gösterme kabiliyetine sahip olabilir. Bir kripto tüccarının geçenlerde Twitter hesabından yaptığı açıklama, tüm dikkatleri üzerinde toplamasına neden oldu. Bu analist, bitcoin hakimiyetinin artacağına yönelik olarak yaptığı öngörüsü ile çok sayıda tepkiyi üzerinde topladı. Yaptığı öngörüde bitcoin piyasasının çöküşünden sonra bitcoin piyasasının tavan yapacağını belirtti. Bu öngörü yakın zamanda doğru çıkarsa, bitcoinin, kripto para piyasasının toplam değerinin % 90’lık bir kısmına sahip olabileceği durumu ortaya çıkıyor.

Bitcoin için yapılan bu öngörü aslında çok önemli bir iddia olma özelliğine sahip. Çünkü bitcoin, piyasanın %90’ına yalnızca 2016 yılının Ocak ayında ulaşabilmişti. O dönemde Orangecoin 400 dolar civarında piyasada işlem görmekteydi. Yine aynı dönemde Ethereum 2 doların daha da aşağısında bulunuyordu. Bu öngörü her ne kadar piyasa takipçilerini heyecanlandırsa da bitcoin hakimiyet göstergesinin birkaç aydır herhangi bir dalgalanma göstermediğini de belirtmekte yarar bulunuyor. 2019 yılının Haziran ayından beri bitcoin hakimiyet göstergesi, piyasanın yüzde 60 ve yüzde 70 oranına hakim bir değer arasında bulunuyor.

Aynı Yönde İddialar Dolaşıyor

BTC hakimiyet oranının %90 civarına ulaşması, kripto para piyasasını büyük bir oranda etkiler. Bitcoin hakimiyet oranı hakkında yapılan tek yorum yalnızca bu değil. Bitcoinin hakimiyetine ilişkin benzer açıklamalar başka analistler tarafından da yapıldı. Messari kripto para araştırma ekibinde görevli olan Qiao Wang tarafından da benzer yönde bir açıklama yapıldı. Wang tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitcoinin kriz sonrasında piyasanın %90’ına hakim olabilecek güce sahip olduğu belirtildi. Kriz sonrasında bitcoinin ne yönde eğilim göstereceği merakla bekleniyor. Piyasanın %90’ına hakim olursa, kripto piyasadaki dengeler bundan baya etkileneceğe benziyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.