JPMorgan Raporu: Enerji Anlaşmaları Olan Bitcoin Madencileri Potansiyel Satın Alma Hedefleri

JPMorgan Raporu: Enerji Anlaşmaları Olan Bitcoin Madencileri Potansiyel Satın Alma Hedefleri

Bitcoin madenciliği operasyonlarına sahip şirketlerin, büyük enerji kapasiteleri ve cazip enerji anlaşmaları sayesinde büyük teknoloji firmaları ve yapay zeka girişimleri için değerli hedefler haline geldiğini gösteriyor.

JPMorgan tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmada, cazip enerji sözleşmelerine sahip Bitcoin madencilik şirketlerinin, artan enerji ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla hiper ölçekleyiciler ve yapay zeka firmaları tarafından ilgi çekici satın alma hedefleri haline gelebileceği belirtiliyor. Özellikle Bitcoin yarılanmasından sonra madencilik sektöründe birleşme ve satın almalarda bir artış gözlemleniyor. Örneğin, bulut bilişim firması CoreWeave, Core Scientific'in Bitcoin madencilik operasyonlarına 200 megavatlık bir yapay zeka anlaşması imzalaması sonucunda şirketin hisselerinde artış yaşandı ve şirketi tamamı nakit bir teklif ile satın almayı planladığı bildirildi. Aynı zamanda, Riot Platforms gibi büyük bir Bitcoin madencisi de, Bitfarms'ı satın almak için agresif bir teklifte bulundu.

Bu gelişmeler, Bitcoin madenciliği operasyonlarına sahip şirketlerin, büyük enerji kapasiteleri ve cazip enerji anlaşmaları sayesinde büyük teknoloji firmaları ve yapay zeka girişimleri için değerli hedefler haline geldiğini gösteriyor. JPMorgan, bu tür anlaşmaların alt ölçekli madencilik operatörleri için değerleme tabanını yükseltebileceğini ve Bitcoin ağını rasyonelleştirerek kalan operatörlerin karlarını artırabileceğini öne sürüyor. Banka ayrıca, ABD’de listelenen Bitcoin madencilerinin toplamda 5 gigawatt güç çektiğini ve ek 2.5 gigawatt güce erişebildiğini, bu durumun da onları potansiyel olarak cazip hedefler haline getirdiğini tahmin ediyor. Son yarılanma olayının ardından mali baskı altında olan bazı Bitcoin madencilerinin de bir anlaşmaya daha açık olabileceğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.