İsraf Olan Doğalgazı Bitcoin Madenciliğinde Kullanıyorlar

İsraf Olan Doğalgazı Bitcoin Madenciliğinde Kullanıyorlar

Özellikle son zamanlarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların yoğun enerji tüketimine yönelik gelen eleştirilere karşılık, madencilik işlemlerinin nasıl daha çevreci bir şekilde yapılacağına dönük önemli bir örnek geldi.

Teksas’ta bir şirket, petrol kuyularından yan ürün olarak çıkmakta olan ve normal şartlarda yakılarak israf edilen doğalgazı, ucuz enerjiye dönüştürme faaliyetleri yapıyor. Bu sayede enerji madenciler tarafından Bitcoin işlemlerinde kullanılıyor. Saniyede 157 EHS değerinde has oranı üretmekte olan BTC madencileri, bu durumda İsveç kadar enerji tüketmiş oluyor. Bu durumu bir nebze önlemek için ise ABD Teksas’taki petrol üreticileri kuyulardan yan ürün olarak çıkan doğalgazı BTC madencilik işlemlerinde kullanıyor.

Alternatif Enerji İçin İyi Örnek

Rutin olarak yapılan doğalgazı yakma işlemleri esnasında ise milyonlarca metreküp doğalgaz israf ediliyor. Ancak BP, bu havzadan çıkan doğalgazı dolaşıma sokmak için 2025 yılına kadar projeler geliştiriyor. Bir diğer firma Silver Energy de bu israf olan doğalgazı ucuz elektriğe dönüştürerek BTC madencilik işlemlerinde kullanıyor.

İçi madencilik için gerekli olan ekipmanlar ile dolu olan veri merkezlerine sağlanan elektrik sayesinde BTC madencilik işlemleri için de çevreci enerji sağlanmış oluyor. Özellikle bu uygulamanın yaygınlaşması ile birlikte BTC’nin madencilik işlemlerinde çok yüksek oranlarda enerji harcamasının da önüne geçiş sağlanabilecek. Firma şimdi bunu ülke genelinde faaliyet alanlarına taşımak için altyapı çalışmaları yapıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.