İran'da Bitcoin Yasaklandı

İran'da Bitcoin Yasaklandı

Ekonomik olarak yıllardan beri Amerika’nın ambargosuna maruz kalan İran’da halkın önemli bir kısmı Bitcoin ile işlem yapıyordu. İran Merkez Bankası’ndan bugün yapılan bir açıklama ile İran’da Bitcoin yasaklandı.

Açıklamayı yapan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasir Hakimi, Bitcoin’in göründüğü kadar masum olmadığını söyleyerek insanları riskler konusunda uyardı. Bitcoin’in çok dalgalı bir hareket sergilediğini ve bu yüzden içerisinde yasal riskler de barındırdığını söyleyen Hakimi, vatandaşların oyuna getirilerek bilinçli bir şekilde para kaybetmelerinin sağlandığını belirtti.

Hakimi yaptığı açıklamada Bitcoin işlemlerinin yasaklanmış olmasına karşın Bitcoin üretiminin henüz yasaklanmadığını da ekledi.

İran'da Bitcoin Yasaklandı İran'da Bitcoin Yasaklandı

İran Katı Kuralları İle Tanınıyor

Diğer taraftan bir açıklama da Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi’den geldi. Mueyyidi, başkent Tahran’da yaptığı basın açıklamasında bundan sonra Bitcoin ile ilgili her türlü işlemin İran sınırları içerisinde yasaklandığını ve bu yasağa uymayanlar hakkında ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Bilindiği gibi İran yıllardı Amerika yaptırımları ile karşı karşıya. Bu da özellikle uluslararası ticaret konusunda sorunlar yaşanmasına sebep oluyor. Bitcoin fiyatının son altı ay içinde artmasıyla birlikte kripto para işlemlerinde de önemli bir artış gözlemlendi. Bu da İran devletinin hoşuna gitmeyen durumlardan bir tanesi. Çünkü inanların Bitcoin kullanması ve Bitcoin işlemleri yapmaları ciddi anlamda yasal suçlar doğurmakta. Bunlardan en önemlisi ise insanların Bitcoin üzerinden sağladıkları kazanç için herhangi bir vergi vermemeleri.

Devletin bu kadar vergi peşine düşmesi genellikle gelişmemiş ya da gelişmekte olan ekonomilerde görülen bir durum. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan devletler vergiler ile ciddi bir kazanç sağlamaktalar. Vergisiz yapılan her türlü alışveriş ve para transferleri İran devleti tarafından ciddi şekilde kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.

Ponzi şeması kurbanlarının TRON ofisine saldırmaları le ilgili hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.