İngiltere Merkez Bankası, kriptoyu düzenlemesi için harekete geçti

İngiltere Merkez Bankası, kriptoyu düzenlemesi için harekete geçti

İngiltere Merkez Bankası, kripto para birimlerinden ve DeFi'den kaynaklanan finansal istikrara yönelik risklerin az olduğunu ve bunların sınırlı boyutlarını ve Birleşik Krallık merkez bankasının güncellenmiş bir düzenleyici çerçeveyi ana hatlarıyla belirttiği gibi daha geniş finansal sistemle olan bağlantılarını yansıttığını söyledi.

Bankanın Mali Politika Komitesi (FPC) hakkında yayınlanan bir rapora göre, sistemik finansal kurumlara ve temel finansal piyasalara yönelik riskleri, ödeme yapma kabiliyetine yönelik riskleri ve reel ekonomi bilançoları üzerindeki etkileri izlemeye odaklanan düzenli risk değerlendirmeleri yapacak . Perşembe günü.

BOE, Birleşik Krallık finansal sistemi için risklerin şu anda sınırlı olduğunu kabul ederken, YouGov anketi, Birleşik Krallık'taki insanların %9'unun bir yıl önceki %5'ten Ocak 2022 itibariyle kripto varlık satın aldığını öne sürerek kripto varlıklara olan ilgi artıyor. 

FPC ayrıca, geleneksel finans sektöründe gerçekleştirilene eşdeğer bir ekonomik işlevi yerine getiren kripto teknolojisinin, eşdeğer bir düzenleyici sonucu sağlamak için ilgili düzenleyici çevrelerin gerektiği şekilde uyarlanmasıyla mevcut düzenleyici düzenlemelerin şemsiyesi altına alınmasını tavsiye etti.

Birleşik Krallık hükümetinin belirli durumlarda BOE'nin düzenleyici denetimine girmesini önerdiği stabil coin'ler, yaygın bir şekilde benimsenmesinin “ödemeler için kullanılan sistemik bir stabilcoin karşılayamazsa, halkın paraya ve ödemelere olan güvenini sarsabileceği endişesi nedeniyle özel incelemeye tabi tutulacaktır. yükümlülükleridir.”

Merkez bankası rezervleri tarafından desteklenen istikrarlı paraların popülaritesindeki artış, “ticari bankalarda mevduat olarak tutulan hanehalkı servetinden merkez bankası rezervlerine önemli bir kaymaya” neden olabilir.

Raporda, "Böyle bir değişim, ekonomide ticari bankaların verdiği kredilerle desteklenen paranın reel ekonomiye oranını azaltabilir" denildi.

"Bu, bankaların bunun yerine daha pahalı olabilecek (örneğin, uzun vadeli toptan fonlama) ve ticari bankaların kredi verme verimliliğini azaltabilecek alternatif fon kaynakları aramaları gerektiği anlamına geliyor."

Bununla birlikte, BOE , bu yıl bir danışma toplantısı yapılacak olan bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi çıkarma davasını düşündüğünü yineledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.