İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i Mülkiyet Olarak Tanıdı

İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i Mülkiyet Olarak Tanıdı

İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i Mülkiyet Olarak Tanıdı

İngiliz Yüksek Mahkemesi, Bitcoin’in yasal bir mülkiyet olarak sayılıp sayılmadığı ile boğuşurken, bir mahkeme milyon dolarlık bir davada Bitcoin'i mülkiyet olarak değerlendirdi.

İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i şimdilik bir kripto para birimi hackleme davası hakkındaki ara bir yargılamada “mülk” olarak tanıyor. Karar, her ne kadar onaylamaya tabi olsa da, 800 yıllık bir sistemde yasal bir emsal teşkil ediyor. Bu da korsan mağdurlarının borsalarda kripto para birimleri talep etmelerini kolaylaştırıyor.

Karar, geçen ay 1 milyon dolarlık Bitcoin ile bağlantısı olduğunu iddia eden ve 195 milyon doları yöneten bir kripto fonu olan Alphabit'in CEO'su Liam Robertson ile ilgili. Londra Ticaret Mahkemesi, CoinBase’in çalınan fonları geçici olarak dondurmasını emreden bir Varlık Koruma Emri çıkardı. Yani Mahkeme ilk kez Bitcoin’i yasal mülkiyet olarak tanıdı.

Şimdiye kadar, İngiliz yasaları Bitcoin’in mülk olmayıp “veri” olduğunu söylüyordu. Yani eğer birileri çaldığında geri istemeyi talep edemiyorsunuz. Ancak Robertson’un avukatı Brick Court Chambers’tan David Heaton, Bitcoin’in kişinin kendi mülkü olduğunu savundu. Bitcoin çalınması mülk ünvanının devredilmesini gerektirmediğinden, Robertson hala çalınan bitcoinlere sahipti.

İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i Mülkiyet Olarak Tanıdı İngiliz Yüksek Mahkemesi Bitcoin'i Mülkiyet Olarak Tanıdı

Mahkemenin mal varlığının dondurulması kararı sadece geçici bir karar olmasına rağmen, Robertson’un avukatı Marc Jones, bunun yasal bir emsal teşkil ettiğini söyledi. “Birileri kendilerini benzer bir pozisyonda bulursa, bu olaya başvurabilir ve şöyle diyebilir: “Yargıç, sizden daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yapmanızı istemiyoruz. Robertson hakkındaki kararı görün.”

Olay, Temmuz başında Robertson'ın algoritmik bir ticaret fonu yöneticisi ile telefonda konuşurken üründen etkilenmesi ve 100 bitcoin'den fazla çatal almaya karar vermesiyle başladı.

Robertson telefon hattının kapalı olduğunu iddia etti. Hackerlar, Robertson'un bitcoinlerini fonun baş yatırım görevlisine göndermeyi planladığını duyduktan sonra, CEO’nun e-posta adresini klonlamak için karmaşık casus yazılım kullandı. Ardından, CEO gibi davranarak, Robertson'a fonların hackerların yani kendi Bitcoin cüzdanı adresine gönderilmesini isteyen bir e-posta gönderdiler. Şirketin CEO'suna Bitcoin yolladığını düşünerek Robertson Bitcoinleri hackerlara gönderdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.