Gözler 29 Ocak’ta! Bitcoin Opsiyonları Ne Olacak?

Gözler 29 Ocak’ta! Bitcoin Opsiyonları Ne Olacak?

Bitcoin için açılmış olan 3.7 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesi, bu yıl 29 Ocak 2020 tarihinde doluyor. Bireysel ve kurumsal tüm yatırımcılar, gözlerini 29 Ocak tarihine döndürmüş durumda. Opsiyon dolum tarihlerinin spot fiyatı üstünde olması ile birlikte radikal bir etkiye sahip olup olmadığı düşünülüyor. Peki bu durumda Bitcoin opsiyonları ne olacak?

Skew tarafından paylaşılan verilere göre, türev piyasaları Ocak ayının üçüncü haftasında hareketlendi. Bu piyasalardaki açık vadeli işlem sözleşmeleri neredeyse 15 milyar dolara yaklaştı. Bu da yeni bir rekor anlamına geldi. Açık vadeli işlem sözleşmeleri içerisinde en büyük payın, 2.39 milyar dolar ile CME Group’a ait olduğu göze çarptı.

Aynı durumun opsiyon sözleşmelerinde de benzer bir hareketlilik yarattığı belirtildi. Bybt tarafından paylaşılan verilere göre de 250 bin 860 bitcoinlik açık pozisyon bulunduğu ifade edildi. 250 bin üzerindeki açık pozisyonun dolar bazındaki değerinin 9.1 milyar olduğu da dikkat çeken bilgiler arasında yer aldı.

29 Ocak’ta Ne Olacak?

29 Ocak 2020 günü, 102 binden fazla sözleşmenin süresinin dolacağı anlamına geliyor. 3.7 milyar dolara denk gelen bu sözleşmeler, opsiyon piyasası için yeni bir rekor anlamını taşıyor. Sözleşmeler içerisindeki en büyük pay, yüzde 60 ile alım opsiyonlarına ait.

Konuyla ilgili olarak yapılan bir araştırmaya göre, yaşanacak etkiler, bitcoin piyasası için küçük kalacak. Fakat uzmanlar, türev piyasasındaki gelişmelerin kurumsal yatırımcılar üzerinde etkili olacağını düşünüyor.

Türev piyasasındaki işlemlerin yapısal açıdan bakıldığında spot işlemlere kıyasla daha karmaşık olduğu görülüyor. NEM’in trading şefi olan Nicholas Pelecanos, türev piyasasındaki büyümenin ‘sektördeki nitelikli yatırımcı sayısını takip etmek için’ kullanılabileceğini düşünüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.