FTX Kurucusu 300 Milyon Doları zimmetine geçirmiş

FTX Kurucusu 300 Milyon Doları zimmetine geçirmiş

FTX depremi ile Kripto Piyasasını alt üst eden Samuel Bankman-Fried'ın 300 Milyon Doları zimmetine aktardığı ortaya çıktı.

FTX kurucusu Samuel Bankman-Fried, geçtiğimiz yıl borsayı geliştirmek amacı ile toplanan 420 milyon dolarlık fonun 300 milyonunu kişisel zimmetine geçirdiği ortaya çıktı.

FTX, 2021 yılında borsanın daha geniş kitlelere tanıtılması, kullanıcı sayısının ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi gibi üst kalemler için büyük yatırımcılardan fon toplayamaya başlamış, 420 milyon Dolar elde etmişti. The Wall Street Journal haberinde yer alan bilgilere göre; 420 milyon dolar toplanan fonun 300 milyonunu Samuel Bankman-Fried kendi zimmetine geçirdi. Bu durumdan iflas bilançoları ortaya çıkana kadar gizli tutuldu, sır olarak saklandı ve yardım fonunun neredeyse yüzde 75'i Samuel Bankman-Fried tarafından kişisel amaçlar için keyfi olarak kullanıldı.

Toplanan 420 milyon Dolarlık yatırım sırasında FTX, 25 milyar dolar değerlemeye erişmeyi başarmıştı.

BlackRock, Temasek, Tiger Global ve Sequoia Capital gibi yatırım şirketleri söz konusu fonlamaya bütçe ayırarak katılım göstermişti.

Önemli FTX yatırımcılarından biri olan Sequoia Capital, ilan etiği iflasının ardından şirketin stake etmiş, elinde tuttuğu 214 milyon dolarlık FTT yatırımının tümünün tasfiye olduğunu açıklamıştı.

FTX’e karşı birçok dava açıldı ve araştırma süreçleri devam ederken Kripto Piyasasında regülasyon talepleri devam ediyor.

Alameda ve FTX yöneticileri, Alameda’ya müşteri fonlarını ödünç veren FTX’in yaklaşık 8 milyar dolarlık bir fon açığıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. FTX’in iflası denetlemek üzere atanan yeni CEO John Ray, perşembe günü mahkemeye yaptığı başvuruda şu ifadelere yer verdi:

Samuel Bankman-Fried’e ve kuruluşların diğer kurucu ortaklarına yönelik iddialara ilişkin kapsamlı, şeffaf ve kasıtlı bir soruşturma süreci başlatıldı. Görünen o ki bu başarısızlığın temel sebebi kontrolün çok küçük bir grup deneyimsiz, bilgisiz ve potansiyel olarak tehlikede olan bireylerin elinde toplanmasıdır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.