Fransa’da Açık Artırma İle Bitcoin Satışı Gerçekleştirildi

Fransa’da Açık Artırma İle Bitcoin Satışı Gerçekleştirildi

Geçtiğimiz haftalarda Fransa’da, daha önceki yıllarda Gatehub isimli kripto para borsasından hack saldırısı ile çalınan ve ederi 5 bin 180 Euro olan 0,11 adet Bitcoin (BTC) ele geçirilmişti. Fransa, bu Bitcoin’leri açık artırma ile satmaya karar verdi ve 17 Mart tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te Kapandji Morhange müzayede salonunda, kamu kuruluşlarının da katılım sağladığı 1.600 kişi eşliğinde açık artırma ile satış müzayedesi gerçekleştirildi.

Gatehub borsasından çalınan 0,11 adet, 5 bin 180 Euro değerindeki Bitcoin’ler, 26 bin 800 Euro karşılığında alıcı buldu ancak kesin satış öncesi Müzayede yöneticisi, bunun “1 Bitcoin olmadığını” birkaç kez söylemek durumunda kaldı. 17 Mart TSİ 11.00’da gerçekleştirilen müzayedede, 611 adet Bitcoin kümeler halinde alıcılarına kavuştu.

Paralar Dava Sonuçlanan Kadar Caisse des Depots et Consignotions’ta Duracak

 

Kamu Harcamaları Sorumlusu Devlet Bakanı Olivier Dussopt, açık artırma müzayedesinin ardından BFM Business’a açıklamalarda bulundu. Dussopt, açıklamalarında bu satışlardan devlet kasasına 24 milyon Euro gireceğini ifade etti.

Açık artırmada, kümelere ayrılan Bitcoin’lerin bir kısmı küsuratlı, bir kısmı da örneğin “1 adet Bitcoin” şeklinde tam sayılara ayrıldı. 1 Bitcoin’in açılış fiyatının 23 bin 500 Euro olarak belirlendiği açık artırmada, bunların çoğu 40 bin Euro seviyelerinde alıcı buldu. Açık artırmada elde edilen paralar, hack saldırısına uğrayan Gatehub borsasının davası sonuçlanıncaya kadar Caisse des Depots et Consignotions’ta tutulacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.