Forbes'ten Flaş İddia: Bitcoin İşlem Hacminin % 51 Sahte!

Forbes'ten Flaş İddia: Bitcoin İşlem Hacminin % 51 Sahte!

Dünyaca ünlü forbes dergisi kripto paraların amiral gemisi olan bitcoin hakkında şaşırtıcı iddialarda bulundu. Forbes analistleri bitcoin hacminin büyük oranda sahte olduğunun altını çizdi.


10.000'den fazla olan kripto paralar, kripto para birimleri için gelişen ve çalkantılı piyasada, 1 trilyon dolarlık olağanüstü kripto varlıklarının %40'ını temsil ediyor. New York Digital Investment Group'a göre tahminen 46 milyon yetişkin Amerikalı zaten ona sahip ve artan sayıda kurumsal yatırımcı ve şirket, yeni ortaya çıkan alternatif varlığa ısınıyor.

Ancak, kripto borsanızın veya e-aracılığınızın en önemli dijital para biriminde alım satımla ilgili raporlarına güvenebilir misiniz?

Bitcoin'in en yaygın eleştirilerinden biri, yaygın yıkama ticareti (bir tür sahte hacim) ve borsalar arasında zayıf gözetimdir. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu , yıkama ticaretini tanımlar “Piyasa riskine maruz kalmadan veya tacirin piyasa pozisyonunu değiştirmeden alım ve satımların yapıldığı izlenimi verecek işlemlere girmek veya giriyormuş gibi yapmak” olarak tanımlanır.

Bazı tüccarların yıkama işlemine girmesinin nedeni, artan popülerlik görünümü vermek için bir varlığın ticaret hacmini şişirmektir. Bazı durumlarda, ticaret botları, bu yıkama işlemlerini jetonlarda gerçekleştirerek hacmi artırırken, aynı zamanda içeridekiler, etkin bir pompalama ve boşaltma şemasında fiyatı yükselterek, yükseliş açıklamalarıyla aktiviteyi güçlendirir.

Wash ticareti aynı zamanda borsalara da fayda sağlar, çünkü gerçekte olduğundan daha fazla hacme sahip gibi görünmelerine izin verir ve potansiyel olarak daha meşru ticareti teşvik eder.

Endüstrinin en saygın araştırma firmaları arasında bile, bitcoin günlük hacmini hesaplamanın evrensel olarak kabul edilmiş bir yöntemi yoktur. Örneğin, bu yazı itibariyle, CoinMarketCap en son 24 saatlik bitcoin ticaretini 32 milyar dolara, CoinGecko'yu 27 milyar dolara, Nomics'i 57 milyar dolara ve Messari'yi 5 milyar dolara koyuyor.

Zorluklara ek olarak, Voyager ve Celsius'un halka açık çöküşleriyle vurgulanan, kripto borsalarının ödeme gücüyle ilgili kalıcı korkular var. Haziran ayı sonlarında Forbes ile özel bir röportajda , FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, henüz pek çok borsa iflası olduğunu söyledi.

Temel pazarlarındaki bu inanç eksikliğinin önemli bir yansıması, Güvenlik ve Borsa Komisyonu'nun bir spot bitcoin ETF'sini onaylamayı reddetmesidir.

Ne yazık ki bitcoin ETF umutluları için bu korkuların ve eleştirilerin çoğu geçerli. Forbes'in 2021 verilerini kullanarak kripto ekosistemi araştırmasının bir parçası olarak , Mart ayında en iyi 60 borsayı sıraladık. Daha yakın zamanda, birkaç acil soruyu yanıtlamak için bitcoin ticaret piyasalarına daha derin bir dalış yaptık:

  1. Bitcoin nerede işlem görüyor?
  2. Her gün ne kadar bitcoin işlem görüyor?
  3. Bitcoin ticareti nasıl yapılır?

Çalışmamız dünya çapında 157 kripto borsasını değerlendirdi. İşte ana bulgularımız:

  1. Bildirilen tüm işlem hacminin yarısından fazlasının sahte olması veya ekonomik olmaması muhtemeldir. Forbes, sektör için küresel günlük bitcoin hacminin 14 Haziran'da 128 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Bu, bir kişinin birden fazla kaynaktan bildirilen hacmin toplamını alarak elde edeceği 262 milyar dolardan %51 daha az.
  2. Dünyanın en büyük stablecoini olan Tether, özellikle bitcoin'e karşı alım satım söz konusu olduğunda, kripto ticareti ekonomisinde baskın bir oyuncu olmaya devam ediyor. Mevcut piyasa değeri, rezervleriyle ilgili sorulara rağmen 68 milyar dolar.
  3. Bu firmalarda ne kadar bitcoin faaliyeti gerçekleştiğine ilişkin olarak, 21 kripto borsası günlük ticaret faaliyetinde 1 milyar dolar veya daha fazla üretirken, sonraki 33 borsa tüm sözleşme türleri, spot, vadeli işlemler ve kalıcı sözleşmelerde 200 milyon ila 999 milyon dolar arasında bir hacme sahipti. Sürekli vadeli işlemler veya da bilindiği gibi kalıcı takaslar, yatırımcıların pozisyonlarını devretmelerini gerektirmeyen vadeli işlem sözleşmeleridir. Binance, %27 pazar payıyla açık ara lider ve onu FTX izliyor. Yalnızca spot bitcoin'e bakıldığında, en üst sıra Binance, FTX ve OKX tarafından paylaşılıyor. Chicago merkezli CME Group, bitcoin vadeli işlem ticaretinde pazar lideridir.
  4. Sahte hacimle ilgili en büyük sorun alanları, büyük hacimler çıkaran ancak rakamlarını daha güvenilir kılacak çok az veya hiç düzenleyici gözetim olmadan faaliyet gösteren, özellikle Binance, MEXC Global ve Bybit olan firmalardır. Toplamda, çalışmamızdaki daha az düzenlenmiş borsalar, gerçek hacmin yaklaşık 89 milyar dolarını oluşturuyor (217 milyar dolar talep ediyorlar).
  5. Stabilcoin'ler ve sürekli vadeli işlemler gibi yeni alım satım varlıklarının ve ürünlerin yaratılması, kripto piyasalarını düzenlemeye çalışan ulusal makamlar için komplikasyonlara neden oluyor. Büyük ABD borsaları, ticaretlerinin hiçbirinde bu enstrümanları veya sözleşmeleri pek kullanmazlar. Bununla birlikte, açık deniz borsaları, platformlarında sentetik olarak ABD doları likiditesi yaratmanın yolları olarak bunları önemli ölçüde kullanır (ABD banka hesaplarını alamazlar).
  6. Batı dünyasında ve özellikle ABD'de, bitcoin'in yalnızca ABD doları veya euro ve İngiliz sterlini karşısında işlem gördüğünü düşünmek cazip geliyor. Ancak en büyük ticaret çifti faaliyetlerinden bazıları Japon yeni ve Kore wonu gibi fiat para birimlerine ve Binance ABD doları ve USD madeni para gibi büyük sabit paralara karşı gerçekleşir.
  7. Aylık olarak 573 milyon kişi kripto borsası web sitelerini ziyaret ediyor.

Bu raporun Bitwise gibi diğer dijital varlık araştırmacıları tarafından yapılan ve Mart 2019'da yayınlanan bir raporda CoinMarketCap'in bitcoin ticaret hacminin %95'inin sahte ve/veya ekonomik olmadığını tahmin eden önemli çalışmalarının üzerine inşa edilmesini umuyoruz .

Forbes, borsalar tarafından bildirilen ticaret hacmini ayarlamak için nicel ve nitel analizler kullanır. İşlemsel veriler üzerinde testler yapan (ve aynı zamanda kopyalanabilen) diğer yöntemlerin aksine, Forbes bir firmanın güvenilirliğini, bir firmanın kendi bildirdiği verilere güven uyandıran veya azaltan en az beş veri setini değerlendirerek derecelendirir.

Veriler dört kripto medya firmasından, CoinMarketCap, CoinGecko, Nomics ve Messari'den, ayrıca çoklu borsalardan ve diğer iki üçüncü taraf veri sağlayıcısından geliyor.

Hacim indirimleri, varsa bir borsanın ana düzenleyicisi ve bir borsanın web trafiğine ve tahmini işgücü boyutuna dayalı hacim ölçümleri gibi 10 faktöre dayanan tescilli bir metodolojiye dayalı olarak uygularız.

Ayrıca, düzenleme ve ticaret gözetimi ile ilgili konularda her bir kripto borsasının karmaşıklığını ölçmek için kripto lisanslarının sayısını ve kalitesini vekil olarak kullanırız. Bir firma, token rezerv kanıtları yürüterek veya Forbes kripto değişim anketlerine katılarak şeffaflık taahhüdünde bulunursa, aksi takdirde geçerli olabilecek herhangi bir indirimi düşüren bir “şeffaflık kredisi” almaya hak kazanır.

Bu faktörlerin çoğu, Forbes'un kripto borsası sıralama formülünde de mevcuttu . Onları üç kategoriye ayırdık:

1. Grup: %0-25 arasında indirim verilen 48 kripto borsası, 14 Haziran'da tüm piyasalarda (spot, türevler ve vadeli işlemler) 39 milyar dolarlık gerçek bitcoin ticareti faaliyeti üretti.

2. Grup: %26 ila %79 arasında hacim indirimine sahip 73 borsa, işlem etkinliğinde 81 milyar $ (talep edilen 158 milyar $'a karşılık) üretti

Grup 3: Geri kalan 36 firma, yüksek bir iskonto oranıyla (%80-99) cezalandırıldı ve talep edilen 59 milyar doların 7.7 milyar dolarını işlem gördü.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.