Flaş Gelişme: Coinbase Borsası 6,5 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Flaş Gelişme: Coinbase Borsası 6,5 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında Binance ile birlikte gösterilen ve özellikle kurumsal yatırımcıların yoğun olarak tercih ettiği Coinbase borsası, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CTFC) belirlediği gerekçe ve tespit doğrultusunda, 6,5 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti.

CTFC, Coinbase borsasının doğrudan listelenmesinden hemen öncesinde “wash trading” uygulamaları gerçekleştirdiğini öne sürmüştü. Öne sürülen gerekçenin ardından CTFC, Coinbase borsasının CME Bitcoin Real Time Index ve CoinMarketCap gibi ticari uygulamalarının, yanıltıcı bilgiler sunan uygulamalar olabileceğini ifade etmişti.

Ticaret botlarının yanlış kullanımı, piyasa üzerinde yapılan manipülasyon ve hatta kimliği belirlenemeyen bir çalışanın eylemleri nedeni ile söz konusu “wash trading” işlemleri gerçekleşmişti. Söz konusu faaliyetler sonrası 6,5 milyon dolar cezaya çarptırılan Coinbase borsası, cezayı ödemeyi kabul etti.

Coinbase Neden Ceza Ödemeyi Kabul Etti?

 

Açıklanan karar sonrasında yönetici vekili Vincent McGonagle, çeşitli açıklamalarda bulundu. McGonagle açıklamalarında “Yanlış, yanıltıcı ya da doğru olmayan işlem bilgilerinin bildirilmesi, dijital varlıklara fiyat biçilmesi bütünlüğüne zarar veriyor.

Bu yaptırım cezası, komisyonun bu gibi bilgilerin bütünlüğünü ve şeffaf yapısını korumak adına harekete geçeceğinin net mesajını veriyor” sözlerine yer verdi. Doğrudan listelemeye geçmeden önce, arkasında şaibeli bir geçmiş bırakmak istemeyen Coinbase borsası para cezasını ödemeyi sorunsuzca kabul etti. Ayrıca CTFC tarafından belirlenen birtakım yönergelere uyum sağlamak adına, Coinbase Pro’da marj ticareti süresiz olarak faaliyet dışı bırakıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.