FINRA Kripto şirketlerinin iletişim verilerini istedi

FINRA Kripto şirketlerinin iletişim verilerini istedi

Amerika Birleşik Devletleri menşeili denetim şirketi FINRA, FTX borsasının yerle bir olmasının ardından kripto para iletişim uygulamalarını incelemeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri kuruluşlu denetim şirketi FINRA, FTX borsasının çöküşüyle FINRA'ya üye olan tüm kripto para şirketlerinin iletişim uygulamalarını inceleme kararı aldı.

FINRA tarafından yapılan bir açıklamaya göre; değerlendirme, firmaların bu yıl 1 Temmuz ile 30 Eylül arasında dağıtılan kripto varlıklarla ilgili tüm bireysel iletişimi sunmalarını içeriyor.

Buna Temmuz başı ile Eylül sonu arasındaki inceleme dönemi içinde “video, sosyal medya, mobil uygulamalar ve web siteleri” de dahil edildi. Şirketlerin ayrıca uyum ve eğitim kılavuzlarının yanı sıra inceleme ve onay süreçlerini de dosyalamaları gerekiyor.

FINRA’nın web sitesinde açıklanan duyuruya göre, FINRA gibi düzenleyiciler, “ortaya çıkan sorunlara yönelik düzenleyici bir yanıt belirlemek” için kullanılan bilgileri toplamak üzere “taramalar” veya bunun gibi hedefli incelemeler gerçekleştiriyor.

Yapılan duyuruda FINRA’nın incelemeleri, “firmaların çoğunluğu üzerindeki düzenleyici yükü azaltmak” amacıyla az sayıda firmayla sınırlıdır." denildi.

Kripto para iletişimini düzenlemeye yönelik bu kapsamlı hareket, dünyanın en büyük kripto borsalarından birinin küresel olarak izlenen iflasının ardından neredeyse jet hızıyla geldi. FTX ve diğer kripto firmaları, bu yılın başlarında Super Bowl’da bireysel kullanıcıları hedefleyen reklamlara ağırlık vermişti ancak yaşanan büyük krizle odak değişti. Regülasyona giden yolda önce krizi oluşturan faktörlerin tespitine öncelik verildi.

FINRA’ya göre, herhangi bir 30 günlük süre içinde 25’ten fazla bireysel yatırımcıya verilen veya sunulan herhangi bir yazılı mesaj “bireysel iletişim” olarak adlandırılırıyor. Yazılı iletişimin yanı sıra video, sosyal medya, mobil uygulamalar ve web siteleri de aynı şekilde kabul görüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.