Eski Kanada Başbakanı Bitcoin'i Rezerv Para Birimi Olarak Adlandırdı

Eski Kanada Başbakanı Bitcoin'i Rezerv Para Birimi Olarak Adlandırdı

Kanada’da 9 yıl boyunca başbakanlık görevini yerine getiren Stephen Harper, Bitcoin ile ilgili açıklamalarda bulundu. Harper, Bitcoin’i olası rezerv para birimi olarak adlandırdı. Bitcoin’in, ABD dolarına karşı bir alternatif rezerv para birimi olabileceğini ifade etti.

Harper, Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamada ek olarak doların yerini alacak tek sepet rezerv para biriminin de Bitcoin olabileceğini söyledi. Bitcoin’in ve merkez bankasının ortak bir karar ile dijital para birimlerine yönelebileceğini dile getirdi.

Dünyanın En Büyük Rezerv Para Birimi

Vancouver Kaynak Yatırım Konferansı'nda röportaj yapan Stephen Harper, Cambridge House'tan Jay Martin ile bu röportajı gerçekleştirdi. Harper buradaki konuşmalarında, ABD dolarının yerine sadece Euro ve Yuan (Çin para birimi) gibi büyük para birimlerinin gelebileceğini ifade etti. Euro'nun değerine ilişkin uzun vadeli bir belirsizliğin hakim olduğunu söyledi. Yuan için ise Çin hükümetinin "keyfi önlemler” aldığını belirtti. Yuan ve Euro’ya yönelik alternatif para birimi olma konusunda şüphe duyduğunu söyleyen Harper, röportajında şu ifadelere yer verdi:

"Dünyanın en büyük rezerv para birimi olarak ABD dolarına alternatifin ne olduğunu görmek zor. Altından, Bitcoin'den başka, bir sürü şey… İnsanların rezerv olarak kullandıkları şeylerin sayısını göreceğinizi düşünüyorum, ancak ABD doları yine de büyük kısmı olacak. Nihayetinde, bir dijital para biriminiz varsa ve merkez bankasının amacı enflasyonu kontrol etmek ve istikrarlı bir para birimi ve fiyatlandırılabilirlik oluşturmaksa, o zaman dijital para sadece piyasanın bir tür evrimidir. Ama eğer bir parçasıysa merkez bankacılığının rolüne dair çılgın deneyler olduğunu düşündüğüm bir dizi, o zaman beni çok endişelendiriyor."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.