Ekonomistler kritik tarih vererek uyardı: Bitcoin ne olacak?

Ekonomistler kritik tarih vererek uyardı: Bitcoin ne olacak?

Türkiye ve ABD merkez bankalarının faiz kararlarıyla birlikte finans piyasasında hareketlilikler yaşanmaya başladı. Başta Dolar/TL kuru olmak üzere Altın ve kripto para piyasası lideri Bitcoin fiyatları hakkında son yorumlar sizlerle.

Ekonomistler kritik tarih vererek uyardı: Bitcoin ne olacak? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün politika faizini 100 baz puan indirerek 13'ten 12'ye çekti. Bir gün önce ABD Merkez Bankası'nın politika faizini 75 baz puan indirmesi, para birimleri ve emtiaların dolar karşısında gerilemesine neden olmuştu. TCMB'nin politika faizini düşürmesiyle birlikte dolar, Euro ve Borsa İstanbul yükseldi. Altın ise yön belirlemeye yönelik hamleler yapıyor.

Öte yandan Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim de piyasaları etkiliyor. Doğal olarak küçük ve orta ölçekli yatırımcılar soruyor: "Altın yükselmeye devam edecek mi?", "Dolar 20 lirayı bulacak mı?" ve "Bitcoin ne olacak?" Ekonomist Emre Alkin ve İslam Memiş Merkez Bankası'nın kararını ve piyasaların geleceğini yorumladı.

Dr. Emre Alkin, Merkez Bankası'nın faiz oranını düşürerek kendisini bir yola soktuğunun altını çizerek, bu kararla Merkez Bankası'nın seçim zamanına kadar politika faizini tek haneye indirmeyi hedeflediğini söyledi. Alkin, "Merkez, enflasyonun düşeceği ve ardından dünyadaki emtia, enerji ve gıda piyasalarındaki dalgalanmaların azalacağı inancıyla bu kararı almış olabilir ama resesyon riski var" dedi: "Bu, bankaları ucuza fonlayarak kar etmelerini sağlamaktan ve kredi kaynağı açığı yaratmalarına neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Hatalı stratejileri düzeltmek kolay değildir."

Merkez'in 100 baz puanlık indirimini değerlendiren İslam Memiş, "Piyasalar bunu daha önce fiyatlamamıştı, şimdi fiyatlamaya başladı. Bu da dolar kurunu artıracaktır" dedi. Dünyada bin yıllık bir değişim yaşandığının altını çizen Memiş, vatandaşları şu şekilde uyardı: "Enflasyon 2023'ün ortalarına kadar devam edecek. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik kontrollü bir şekilde devam edecek. Enflasyonun dünyada aynı anda patlaması tesadüf değil. Politika faizinde bir düşüş var. Ancak bugün politika faizi 12, vatandaş bankaya gidip kredi istediğinde gerçeğin bu olmadığını görecek." Memiş, Rusya-Ukrayna savaşının piyasalar üzerindeki etkisini ise şöyle açıkladı: "Kontrollü bir süreç var. Bu tansiyonu artırarak devam edecek. Ne olacak? Piyasalarda gerginlik ve 100 doların üzerinde petrol fiyatları göreceğiz. Yılı gerginlikle tamamlayacağız. Dünya iyi bir yere gitmiyor" dedi.

"Tatil bitti" diyen Memiş, 1 Ekim itibariyle hem dünya para piyasalarının hem de uluslararası gelişmelerin bambaşka bir noktaya gideceğini söyledi. "Yeni pozisyonlar, yeni hamleler alınacak" diyen Memiş, İngiltere, Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrupa'da jeopolitik risklerin artacağını belirterek, "Bu da finansal piyasalara yansıyacak" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.