Coin Bureau CEO'su Nic Puckrin'in Kripto Para Piyasasındaki Potansiyel Katalizör Yorumu

Coin Bureau CEO'su Nic Puckrin'in Kripto Para Piyasasındaki Potansiyel Katalizör Yorumu

Coin Bureau CEO’su Nic Puckrin, kripto para piyasasında büyük ölçüde göz ardı edilen önemli bir katalizörün altını çizdi.

Coin Bureau CEO’su Nic Puckrin, kripto para piyasasında büyük ölçüde göz ardı edilen önemli bir katalizörün altını çizdi. Bu katalizör, kripto para meraklılarının itibari para cinsinden 14 milyar dolar elde etmesini ve bu paranın potansiyel olarak yeniden kripto piyasalarına yatırılmasını içeriyor.

FTX’in çöküşünden bu yana yaklaşık iki yıl geçti ve bu süre zarfında kripto piyasasında önemli değişiklikler yaşandı. FTX’in iflas eden alacaklılarına tüm dolar taleplerinin %118’ini geri ödeme planı, yani 14,5 milyar dolarlık bir miktarın geri ödenmesi planlanıyor. Bu paranın, daha önce kripto yatırımı yapmış olan kişilere gitmesi bekleniyor.

Yatırımcıların Piyasaya Geri Dönüşü

Puckrin, bazı FTX alacaklılarının dolarlarını ellerinde tutmayı tercih edebileceğini, ancak önemli bir kısmının bu parayı tekrar kripto piyasalarına yatırmak isteyeceğine inanıyor. Bu durum, Mt Gox tarafından yapılacak ödemelere karşı koymaya yardımcı olabileceği için özellikle önemli olabilir.

Likidite Etkisi ve Beklentiler

Gemini kripto ödemeleriyle birleştirildiğinde, alacaklılara gönderilen toplam kripto para miktarı 10.6 milyar dolara ulaşıyor. FTX'in itibari para ödemeleri de dahil edildiğinde, toplamda 3.9 milyar dolarlık net nakit fazlası ödenmiş olacak.

K33, Mt. Gox ve Gemini’nın satış yaptığı üç senaryo ve FTX alacaklılarının alım yaptığı iki senaryo dahil olmak üzere çeşitli senaryoların net likidite etkisini inceledi. Bu incelemeler sonucunda, likidite etkisi 2.3 milyar dolarlık net negatif ile 1.19 milyar dolarlık pozitif arasında değişiyor.

Puckrin’in Tahminleri

Puckrin, bu tahminlerin çok muhafazakar olabileceğini öne sürüyor. FTX'in itibari para zulasının en az %50’sinin Bitcoin’e geri döndüğü bir senaryoda, bu durum Gox/Gemini alıcıları varlıklarının %50’sini elden çıkarsa bile en az 1.9 milyar dolarlık net pozitif likiditeye yol açacak. En iyi senaryoda ise bu durum, 4 milyar doların üzerinde net alıma yol açabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.