Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Vahim Haber...

Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Vahim Haber...

Kripto piyasaları  son günlerde yaşanan Rusya-Ukrayna gerilimlerinin baskısı altındayken, bu hafta ABD'den gelecek enflasyon verileri başka bir belirsizliğe yol açmaktadır. Ocak ayı Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi (PCE)  Cuma günü açıklanacak. Verileri bu kadar önemli ve potansiyel olarak piyasayu etkilenmesinin temel sebebi Federal Rezerv'in tercih edilen enflasyon göstergesi olmasıdır.

Kripto korku ve açgözlülük endeksinin “aşırı korku”ya işaret etmesiyle birlikte,yüksek enflasyon verileri, Rusya-Ukrayna gerilimlerinin kızışmaya  başladığı piyasaları daha da tedirgin edebilir.

Yükselen enflasyon aynı zamanda Fed'in faiz oranlarını yükseltmesi için daha fazla alan yaratıyor, bu da piyasalardaki likiditeyi azaltacak ve hisse senetleri ve daha yakın zamanda kripto paralar gibi risk odaklı varlıklara yatırımı azaltacaktır.

Kripto borsalarla uyumlu hareket ediyor

2021 yılına kadar kriptolara kurumsal ilgi arttıkça, piyasa hisse senetlerine, özellikle de teknoloji hisselerine göre daha fazla işlem gördü. Örneğin, Bitcoin, teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksindeki yaklaşık %16'lık düşüşe kıyasla bu yıl yaklaşık %18 düştü.

10 Şubat'ta, beklenenden daha güçlü bir ABD tüketici fiyat oranı, kripto piyasasının otuz dakika içinde yaklaşık 80 milyar dolar düştüğünü gördü.

Kriptonun ABD enflasyonuna tepkisi

Son oynaklık, kriptoya, özellikle de Bitcoin'e, enflasyona karşı potansiyel bir koruma statüsüne mal oldu. Belirteç de bu yıl altından geniş bir farkla geride kaldı.

Bu hafta enflasyon riskleri?

Yahoo finansın Bloomberg verilerine dayandırdığı haberine göre , PCE endeksinin Ocak ayında yaklaşık 40 yılın en hızlı artışı olan %6 oranında büyümesi bekleniyor. Sıralı, hatta beklenenden daha güçlü bir okuma muhtemelen piyasaları sallayabilir.

Kripto piyasası, bu ay Rusya'daki endişeler nedeniyle 100 milyar dolardan fazla kaybetti. Şu anda bir toparlanmanın erken belirtilerini gösteriyor olsa da, daha fazla şoka karşı hala savunmasız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.