BTC'deki Maden Zorluğu Yeni Cihazlar ile Rekor Kırdı

BTC'deki Maden Zorluğu Yeni Cihazlar ile Rekor Kırdı

Bitcoin BTC üretme açısından zorluk göstergesi olarak görülen hash rate değişimlerine göre sın iki haftada BTC’nin yapısı gereğince otomatik olarak yeniden ayarlanmış olan madencilik zorluğu rekoru da kırılmış oldu. Türkiye saati ile bugün 05.00 sıralarında yeniden ayarlama yapılan zorluk kapsamında 20 Mart’taki son rekor seviyenin yüzde 5,82’lik orandaki artışı ile 23,14 trilyon seviyesine çıktığı anlaşıldı. Bu yaşanan artış ise 9 Ocak tarihinden bu yana görülen en büyük artış olarak kayıtlara geçmişken zorlukta yaşanan artış son dönemde önemli miktarlarda cihazın BTC madenciliği yapmak için çalışmaya başlamış olduğunu da ifade ediyor.

Hash Rate Ortalaması da Yükselme Gösteriyor

Diğer yandan BTC ağındaki hash rate’in 14 günlük ortalamasına bakıldığında 20 Mart’ta saniyelik bazda 156 eksahash’ten 165 seviyesine çıkmış oldu. Bu rakam ise madencilerin yeni bir blok çıkararak ödül amaları amacıyla doğru yanıtlar vermek için saniyelik bazda ortalama 165 trilyon defa hash denemesi sağlamakta olduğunu da gösteriyor.

Geçen haftalarda pek çok şirket yeni BTC cihazları alımı yapması da yine bu zorluğun artmasına neden oldu. Aylar öncesinde alınmış cihazların teslimleri ise yaşanan talep yüzünden yeni sağlanıyor. Bu cihazlar çalıştırıldığında ise hash rate artmaya devam ediyor. Son iki haftalık verilerde saniyede 9 eksahash’lik olan hash gücünün yeni nesil cihazların gücüne de eş değer olduğu anlaşılıyor. Bu bakımdan madencilik yapmak her geçen gün daha da zor bir hale geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.