BTC-e'nin Kurucu Ortağı Alexander Vinnik, Mahkûm Takası İle Serbest Bırakılma Talebinde Bulunuyor

BTC-e'nin Kurucu Ortağı Alexander Vinnik, Mahkûm Takası İle Serbest Bırakılma Talebinde Bulunuyor

BTC-e kurucu ortağı Alexander Vinnik, ABD'ye iadesi ve suçlamalarına yanıt verme hakkını savunma isteği ile bir mahkûm takası ile serbest bırakılmayı talep ediyor. Vinnik, 2017 yılında para aklama ile suçlandı ve sonunda 2022'de ABD'ye iade edildi.

BTC-e'nin kurucu ortağı Alexander Vinnik, The Wall Street Journal'ın 24 Mayıs'ta bildirdiği üzere, bir mahkûm takası ile serbest bırakılma talebinde bulunuyor.

Vinnik, ABD tarafından serbest bırakılmayı hedefliyor Bir avukat mahkemede, Vinnik'in suçlamalara cevap verme ve bir mahkûm takasına dahil edilme hakkını savunma olanağının olması gerektiğini ileri sürdü.

Vinnik, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde tutulan bir Rus vatandaşıdır. ABD'nin, daha önce Rusya'da uyuşturucu suçlamaları nedeniyle tutuklanan ABD'li kadın profesyonel basketbol oyuncusu Brittney Griner ile Vinnik'i takas etmeye istekli olduğu bildirildi. Ancak Griner, sonuçta 2022 yılında Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edilerek serbest bırakıldı.

ABD Adalet Bakanlığı orijinal olarak 2017'de Vinnik'i para aklama ile suçladı. Ayrıca, Vinnik'in borsası olan BTC-e'nin fidye yazılım saldırılarına, kimlik hırsızlığı planlarına ve uyuşturucu kaçakçılığına yardımcı olduğunu iddia etti.

2011'de kurulan BTC-e, ABD yetkilileri tarafından 2017 yılında borsada birkaç personel üyesini tutukladıklarında el konuldu ve faaliyetlerine son verildi.

The Wall Street Journal'a göre Vinnik, ABD'nin suçlamalarını reddetti ve borsanın yönü üzerinde kontrol sahibi olmadığını inkar etti.

Avrupa'da önceki tutukluluk ABD'nin yıllar önce Vinnik'e karşı suçlamaları açıklamasına rağmen, Vinnik 2022 Ağustos'una kadar ABD'ye iade edilmedi.

Vinnik ilk olarak 2017'de ABD'nin talebi üzerine Yunanistan'da tutuklandı. 2020'de Fransa'ya iade edildi ve burada fidye yazılımı suçlamalarından aklanmasına rağmen para aklama suçlamalarından mahkum edildi. Fransa'da beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.