Borcun Ödenmemesi Durumunda Bitcoin, En Çok Aranan Üçüncü Varlık Olabilir

Borcun Ödenmemesi Durumunda Bitcoin, En Çok Aranan Üçüncü Varlık Olabilir

Bloomberg News'un son anketine göre, ABD borcunu ödemezse, Bitcoin en çok aranan üçüncü varlık olabilir.

Bloomberg News'un son MLIV Pulse anketine göre, ABD borcunu ödemezse, Bitcoin (BTC) dünyadaki en çok aranan üçüncü varlık olabilir.

Ankete göre, birçok yatırımcı artık BTC'yi "dijital altın"ın kralı olarak görüyor ve ABD doları, Japon yen'i ve İsviçre frangı gibi yatırımcıların vazgeçilmezi olan her fiat para biriminden daha popüler hale geldi.

Anket 8 Mayıs ve 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. 637 profesyonel ve perakende yatırımcıdan oluşan bir karışımın yanıtlarını içeriyordu.

Altın, Hazine Bonoları ve Bitcoin Anket, profesyonel ve perakende yatırımcıların, varsayımsal borç ödemezlik durumuna karşı bir korunma olarak satın alınacak en üstteki üç varlığı sırasıyla altın, hazine bonoları ve Bitcoin olarak belirlediğini ortaya koydu.

Bitcoin, üçüncü sıraya yerleşti. Profesyonel yatırımcı yanıtlayıcıların yaklaşık yüzde 8'i ve perakende yatırımcı yanıtlayıcıların yüzde 11'i, borç ödemezlik durumuna karşı birincil korunmaları olarak Bitcoin satın almayı düşündüklerini belirtti.

Altın, finansal piyasaların tarihinde hem profesyonel hem de perakende yatırımcılar için en popüler korunma olmuştur ve finansal piyasalarda karmaşaya karşı en popüler korunma olarak hüküm sürmeye devam eder.

637 yanıtlayıcının yüzde 50'den fazlası, ABD'nin borcunu ödemezse gerçek altın satın almayı planlıyor. Ancak bu, değerli metali, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2075 dolar civarında işlem gördüğü düşünüldüğünde, onu pahalı bir korunma hâline getiriyor.

Öte yandan, hem profesyonel hem de perakende yatırımcılar, borç ödemezlik durumunun tetikleyicisi olabileceklerine rağmen, ABD Hazine Bonolarını ikinci sıraya koyuyorlar. Piyasalar, ABD borcunu ödemezse bile, hazine bonolarının uzun vadede karlı olacağını düşünüyor, ki bu daha önce de böyle olmuştu.

Borcun ödenmeme riski her zamankinden daha yüksek ABD hızla borç tavanına yaklaşıyor ve borç ödemelerine devam etmek için nakit sıkıntısı yaşayabilir.

Mayıs ayında ABD Hazine Sekreteri Janet Yellen, bu durumun tavan yükseltilmezse 1 Haziran'da bile gerçekleşebileceğini söyledi. Bu, piyasalarda çok fazla endişeye yol açtı.

ABD'nin borç tavanının bu kadar hassas bir seviyede olduğu son zamanlar 2011 yılında oldu. O zamanlar, ABD tavanı yükseltme ve tam bir borcun ödenmemesi durumunu önlemek için daha fazla para basma kararı almıştı.

Biden yönetiminin 16 Mayıs'ta Kongre ile görüşme yapması ve ABD hükümetinin sınırlamayı bir kez daha askıya alma kararı alması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.