Boğa Piyasası Nedir? Boğa Piyasası Ne Demek?

Boğa Piyasası Nedir? Boğa Piyasası Ne Demek?

Finans piyasalarında çok sık duyduğumuz terimlerden olan boğa ve ayı piyasası terimleri bizleri piyasaların yönleri hakkında bilgilendirirler. Boğa piyasası (Bullish Market), piyasanın yükseliş yönünde olduğunu belirtir yani fiyatların gelecek dönemde iyimser bir yol izleyeceğini ve yatırımcıların da alıma geçekleri bir dönem olarak tanımlanmaktadır. Boğa piyasası kavramının kökeni ise boğaların boynuzları ile her şeyi aşağıdan yukarı doğru kaldırdıkları inancından gelir.

En fazla ise hisse senedi piyasaları ile altın gibi emtialarda karşılaştığımız “Boğa Piyasasının Başlangıcı” gibi yorumlara forex piyasalarında da karşılaşılır. Boğa piyasasının başlaması içinde teknik bakımdan ilgili piyasanın en düşük seviyesinden yüzde 20 yükselecek olması beklenir.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasasının Oluşum Aşamaları

1.Toplama: Bu aşama cesaretini kaybetmiş ve zararda olan yatırımcıların satışını yaptığı değerinin çok ucuz olduğu malların büyük yatırımcılar tarafından toplanıldığı aşamadır. Bu aşamada belirgin bir yükseliş trendi yoktur ve piyasaya ilgi azdır.

2.Alım Dalgası: İlk aşamanın yani toplama aşamasından sonra piyasada iyileşme belirtileri açık bir şekilde fark edilir ve küçük yatırımcıların da alıma dahil olduğu, işlem hacimlerinin arttığı aşamadır.

3.Doygunluk: İşlem hacminin artması ile birlikte piyasa belli bir doygunluğa ulaşır ve piyasada alıcı oldukça azalır. Bu aşama boğa piyasasının sonuna gelindiğini belirtir ve bu aşamadan sonrada sert bir düşüş dalgasının da başlaması beklenebilir.

BOĞA PİYASASINA ÖRNEK

Boğa piyasasına bir örnek göstermek gerekir ise : Altın 2000'li yılların başından itibaren önemli bir boğa piyasası içerinde yer aldı. Altın fiyatları  800 $ ons seviyelerinden 1900 $ ons seviyelerinde kadar yükselmiş idi. İşte gelişen bu durum güçlü bir altın boğa piyasasına örnektir.

Boğa Piyasasın Fiyatlara Etkileri

Boğa piyasası ile beraber fiyatlar en düşük seviyeden yüzde 20 lik bir artış gösterir. Bu durumda boğa piyasasının başlangıcının oluştuğu dönemde alım fırsatlarının değerlendirilmesi ile gelişen artış fiyatlarda bariz bir şekilde çıkışa sebep olur.  Boğa piyasasının son aşamasına kadar hakim olan bu durumda kar edebilmek mümkündür.  Yapacağınız alımlarda ise fiyat grafiklerini iyi bir şekilde değerlendirilmeniz durumunda boğa piyasalarının etkisinin olup olmadığını görebilirsiniz.

Boğa piyasasının sürme durumu ile ilgili genel bir süre olmadığından dolayı trendleri takip edebilir ve piyasayı iyi okuyarak öngörü yapabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.