Bitcoin’e Gelecek Olan Taproot Güncellemesiyle Neler Değişecek?

Bitcoin’e Gelecek Olan Taproot Güncellemesiyle Neler Değişecek?

Taproot güncellemesi, Bitcoin geliştiriciler ve paydaşlar topluluğunun, madencilerden karmaşık işlemler hakkında yeterli desteğin olup olmadığını sorgulayan ve iyileştiren bir soft fork güncellemesi olarak bilinmektedir. Bitcoin topluluğu ise, Taproot yükseltmesi için oy birliğiyle Speedy Trial’ı onaylıyor. Böylece hiçbir kişi ya da kuruluş kodlarda tek başına değişiklik yapamayacak.

Hızlı deneme süresi üç ay sürecek olan güncelleme, bir etkinleştirme penceresi içerecek. Bu süre boyunca ağ, yükseltme ve sinyal vermek için bir madenci eşiğine ihtiyaç duyarsa ve bu eşiğe ulaşırsa, Taproot kilitlenecek. Ardından bu yılın Kasım ayında etkinleşecek. Şayet, deneme süresi başarısız olursa, Taproot etkinleşmeyecek

Güncelleme Sonrası Neler Olacak? Bitcoin’e Etkisi Ne Yönde

Taproot güncellemesi artık Bitcoin topluluğu tarafından kabul gördüğüne göre, sıradaki aşama bekleme süresi olacak. Etkinleştirmenin bir sonraki aşaması olan 5 aylık bekleme süresinde madenciler ve düğümler, yazılımlarını taproot için aktivasyon mantığı ve diğer bazı iyileştirmeler içeren Bitcoin Core’un yeni sürümü olan Bitcoin Core 0.21.1 yükseltmesine güncellemek için vakitleri olabilecek. Nihai hedef süre olan Kasım’da ise, BTC 709.632 civarında belirli bir yüksekliğe ulaştığında güncelleme etkinleştirilecek.

Önümüzdeki zaman için bu yükseltmenin BTC kullanıcıları için iyi bir deneyim sunacağı düşünülmekte. Bunun yanı sıra, çoklu imza teknolojisi gizlilik yazılımında ve Lightning Network ölçeklendirme teknolojisinde gizlilik anlamında pek çok iyileştirmeleri sunabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.