Bitcoin Yorumu: Yükseliş Nedeni Nedir? (Uzman Yorumları)

Bitcoin Yorumu: Yükseliş Nedeni Nedir? (Uzman Yorumları)

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para biriminin fiyatı 26 Mayıs tarihinde kendine yaraşır bir yükselişe geçti.  Buna karşın piyasada idame eden piyasa eğilimi göz önüne alınınca bu ani yükseliş biroldukça ferdin dikkatini ve şüphesini çekti. Büyük miktardaki kripto para işlem verilerini takip eden Whale Alert tarafından sunulan verilere göre , yükselişin başladığı 26 Mayıs tarihinin günü yaklaşık 15.000 BTC (o anki birim fiyata göre 119 milyon dolar) bilinmeyen bir cüzdandan, bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı.

Üstün dereceli seviyedeki BTC işleminden önce yaklaşık 9.990.000 tane Tether (USDT), Tether cüzdanlarından  bilinmeyen bir cüzdana gönderildi ve yine Whale Alert’ın radarına takıldı. Bugün içinde ise gene Tether hazinesinden bilinmeyen bir kripto para cüzdanına 9.990.000 adet USDT daha gönderildi. Üst üste meydana getirilen iki 9.990.000 adetlik USDT transferi sonrası bu transferleri alan cüzdanlardan birisi ise 5.000.000 USDT’yi doğrudan  Bitfinex kripto para borsasına yollamış oldu.

İşin daha ilginç yanı ise, Bitfinex kripto para borsası bundan yaklaşık 3 gün önce 15.000.000 USDT’yi direkt olarak Tether’e gönderdi ve Tether ise 20.000.000 USDT’yi  Bitfinex kripto para borsasına  aktardı. Paranın aktarıldığı hesaplar içinde Whale Alert gibi kripto para ve blockchain çözümleme firmalarının tanımlayamadığı cüzdanlar da mevcut ve bu gerçek, durumu çok daha fazla şüpheli bir hale getiriyor.

Güncelleme 1: 29 Mayıs 2019

Kripto para sektöründe günün iyi geçtiği söylenebilir. Ciddi bir artış yaşayan Bitcoin bir anda 8 bin doların üzerine durmayı başardı, diğer kripto para birimlerinde göre de artışlar göze çarpar büyüklükte.

Bitcoin şu anda 8800 dolar seviyesinden işlem görüyorken, konuyla ilgili açıklama yapan ünlü kripto para analiscilerinden biri olan  Tuur Demeester, bir senaryo verdi ve bununla ilgili çalışması sırasında, önder kripto para biriminin kısa süre içinde 10 bin doları bulacağını iddia ediyor.
Bitcoin’de parabolik bir artış yaşanmış olduğunu ifade eden Adamant Capital kurucusu, bu durumun devam edebilirse grafiğin , Haziran ayının başlarında 10 bin dolara kadar götüreceğini iddia etti.

Bu senaryonun benzerini bir başka ünlü kripto para analisti Peter Brandt, geleceği hakkında ve Bitcoin’in parabolik artışlar ile çok yüksek değere ulaşacağını söylemişti.

Konuyla ilgili bazı analist ve uzmanların yaptığı grafiklere baktığımızda ise, ortaya çıkan şey aslen ortak. O da şu demek oluyor, bu isimler genellikle 8200-8300 dolar içinde teknik olarak çok güçlü bir direnç bulunduğunu ifade ediyor. Bu direncin olası bir kırılma durumunda Bitcoin’de 10 bin dolar seviyelerinin kısa süre içinde geleceğini iddia eden analistlerin haklı çıkıp çıkmayacağını ise zaman gösterecek.

Güncelleme 2: 31 Mayıs 2019

Dün itibariyle Bitcoin’in yukarı doğru ivmelendiğine şahit olmuştuk. Pek çok kişi için bu yukarı baskı hareketi gereksiz görülmüştü. Nitekim 31 Mayıs itibariyle, geçerli olan bu yukarı baskı hareketi ortadan kayboldu. 9000 doların üzerine çıkan Bitcoin yeniden 8200 dolar seviyelerine geriledi.

Sadece iki ay gibi kısa bir dönemde değerini ikiye katlayan Bitcoin hakkında sürekli olarak yeni spekülasyonların ortaya atılması oldukça doğal karşılanan bir durum oldu. 9000 doların üzerini görmesiyle birlikte insanların umutları da arttı. Uzmanlara göre uzun süren dalgalı hareketin sonucunda Bitcoin’in bu seviyelere kadar yükselmesi zaten bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle yeniden Mayıs ayının 3. haftasındaki değerine geri döndü. Bugünden itibaren ortaya çıkan beklenti ise bir süre daha yatay hareketliliğin devam edeceği yönünde. Geçmişe bakıldığında bu tür yatay hareketler mutlaka önemli düşüş ya da yükselişle son bulmakta.

Bitcoin’in 8000 doların altına düşmesi halinde beklentiler lider kripto paranın 6000 dolarlara kadar ineceği yönünde. Buna karşın 8900 dolarlara yeniden çıkılırsa bu sefer de bir düşüş yerine önemli bir yükseliş beklemek daha doğru olacaktır. Bu noktada ise 10.000 doların görülmesi mümkün.

Bitcoin’in bu durumu Altcoinler tarafından da dikkatli bir şekilde izleniyor. Çünkü Bitcoin tek başına tüm piyasayı yönlendirmekte. Bitcoin’in düşüşü Altcoinler üzerinde çok daha büyük bir düşüş etkisi yaratmakta. Bu nedenle piyasalardaki Bitcoin tedirginliği yakından takip ediliyor. Günlük bazda değerlendirildiğinde azar azar düşüş eğilimde olan Bitcoin, genel resme bakıldığında yükseliş içinde. Bir süre daha yatay eğilimde seyrettikten sonra önemli bir değişim meydana geleceği kesin. Ancak bu değişimin olumlu mu yoksa olumsuz bir değişim olacağını zaman gösterecek.

Güncelleme 3: 3 Haziran 2019

3 Mayıs Pazartesi günü itibariyle kripto paralar çoğunlukla bir düşüş eğilimi gösterdi. Bitcoin de bu düşüşe ortak olan kripto paralardan bir tanesi. Bitcoin 9000 dolara ulaştıktan sonra düşüşe geçti ve bu seviyeye yeniden yükselmek için herhangi bir hareket sergilemedi. Bugün itibariyle piyasalardaki toplam para kapitalizasyonu 272.2 milyar dolar oldu. Oysaki bu oran dün yani Pazar günü itibariyle 276.88 dolardı.

Geçtiğimiz hafta başından itibaren yükselişe geçen Bitcoin 9045 doları görmüştü. Ancak Perşembe günü öğlen saat 13:04 itibariyle Investing.com endeksinde %3.1 oranında bir düşüşle 8527 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. Aralık 2017’de 20.000 dolara yaklaşarak rekor kıran lider kripto para birimi bu seviyelerden gerilemeye başladı. 2019 yılının ilk çeyreğinin çoğunu ise Mayıs ayının sonundaki canlanmaya kadar 4000 doların altında geçirdi. Bu canlanma aynı zamanda 2019 yılı içinde piyasalarda %130 ile görülen en büyük yükselme oldu.

Bu ralli 2017 yılında yaşanan kripto para çılgınlığı anılarının da tekrar canlanmasına sebep oldu. Wall Street Journal, Bitcoin için önce 36.000 ve sonrasında ise 50.000 dolar sınırlarının mümkün olduğunu yazsa da bu rakamlara ne zaman ulaşılacağının hala merak konusu olduğunu belirtti.

Gain Capital Küresel Pazar Araştırma Başkanı Matt Weller 8000 ile 9000 dolar aralığının yakından takip edilmesi gerektiğini söyleyerek “Perşembe günü Bitcoin’in 8000 dolar seviyesinin altına düşmesi aynı zamanda da 20 günlük hareketli ortalamanın altına inmesi anlamına da geliyor. Eğer Bitcoin bu noktaya geri dönerse muhtemelen 7000 dolar için de kapının açılmasını sağlayacaktır. 9000 doların üzerinden bir geri dönüş boğaların bir fırtına çıkararak 10.000 dolar seviyesine ulaşmak için yolu açmaları demek.” şeklinde konuştu.

Güncelleme 4: 4 Haziran 2019

Bitcoin dalgalı şekilde hareket etmesi son dönemde Bitcoin’in 8.000 doların altında %10 oranında düşmesiyle şimdilik ortadan kalkmış gibi görünüyor. Bitcoin’in düşüşe geçmesinin 3 sebebi bu yazımızda ele alacağımız ana konu.

Bir balina kısa süre önce Coinbase’e 25.160 BTC gönderdi ve kısa bir süre içinde fiyatta büyük bir düşüş yaşandı. 200 milyon doların üzerinde olan bu işlem bilerek yapıldığı ve Bitcoin’in daha düşük bir değerden satın alınabilmesi için yapıldığı düşünülüyor. Coinbase balinası para aktarıldıktan kısa bir süre sonra muhtemelen satış ve satın alma ile birlikte 15 milyon dolarlık bir kar elde etti. Bu hareket geçtiğimiz pazar günkü büyük düşüşün katalizörlerinden bir tanesi olarak tahmin edilirken, Bitcoin Pazartesi günü %7’nin üzerinde 8.750 dolardan, Salı günü ise 8.100 dolardan kapanış gerçekleştirdi.

Bitcoin fiyat düşüşünün olası bir başka nedeni de sağlıklı bir düzeltme olabilir. Bitcoin’in hiç gerileme görmeden sürekli olarak artacağı fikri temel olarak imkansızdır. Sadece 2019 yılında Bitcoin %110’luk bir artış gösterdi. Sadece geçtiğimiz aya düşen pay ise %40’dı.

Emtia ve kripto tüccarı Peter Brandt, Bitcoin'in fiyat hareketinin geçen hafta Doji'nin üst düzey bir modeliyle biten bir düzeltme için yapıldığına inanıyor. Brandt, Doji ile ilgili olarak, tüm borsaların aynı hareketleri içermediğini, ancak volatilitenin beklendiğini açıkladı. Brandt, “Çoğu ana borsada doji top bulunmuyor, yalnızca Bitstamp güvenilir bir bozdurma sunuyor.

Önümüzü görebilmemiz kısa vadede bir çözüm olacaktır, ancak büyük olasılıkla daha geniş dalgalanmalar yaşanacaktır.” Dedi. BTC alıcılarının tükenmesinin yanı sıra, manipülasyonun da dahil olduğu bu son fiyat düşmesine yol açan birkaç faktör görülmekte.

Güncelleme 5: 9 Haziran 2019

2019 yılında en büyük kripto borsalarında 9.000 doların üzerine çıkmasından bu yana, ABD dolarına karşı % 12'den fazla değer kaybetti ve Bitcoin 7.900 dolara geriledi. Yüzde 12 düştükten sonra, son 30 güne bakıldığında ise Bitcoin’in fiyatı hala yaklaşık olarak 2000 dolar civarında yükselmiş durumda.

Birçok teknik analist, yakın dönemde meydana gelen güçlü bir düşüş olasılığına karşı uyarsa da, lider kripto varlığının yıllık yüzde 110'luk kazancı göz önüne alındığında muhtemel olarak Bitcoin’in şu an olduğundan daha fazla yükseliş yaşayacağı beklentisi de hakim. Nisan ayından Haziran ayına kadar, Bitcoin fiyatı iki aylık bir sürede iki kattan fazla 4.100 $ 'dan 9.000 $' a yükseldi.

Bu gibi ani bir yukarı hareketin ardından, Bitcoin’in tarihsel performansı göz önüne alındığında tipik olarak bir geri çekilme beklenir. Geçtiğimiz beş yıl boyunca, Bitcoin fiyatı, güçlü momentum ve hacim ile desteklenmiş genişletilmiş ralli bölgelerini gördükten sonra ortalama olarak yüzde 30 ila 40 oranında geri çekilme eğiliminde olmuştur.

Bitcoin hala büyük ölçüde istatistiklere bağlı değil. Ancak, teknik analistler, piyasanın ivmesi nedeniyle yüzde 30'luk büyük bir düzeltme yapılacağı konusunda temkinli davranıyorlar. “Satoshi Flipper” olarak bilinen bir yatırımcıya göre, kripto pazarının makro manzarası göründüğünden daha olumlu. Bu nedenle, Bitcoin önümüzdeki aylarda temel direnç seviyelerini geçinceye kadar yüzde 30 geri çekilme gerçekleşmeyebilir.,

Son birkaç gün, BTC'nin kötü gittiği gibi göründüğü anlar oldu. Ancak, destek seviyelerini de iyi tutuyor. BTC'nin düşüş eğiliminde olduğunu düşünen çoğu yatırımcı varken yine de umutlu olmakta fayda var. Şu saatten itibaren ne olursa olsun Bitcoin’in gidebileceği her iki yöne de hazırlıklı olmak gerekmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.