Bitcoin Transferi Ne Kadar Sürer?

Bitcoin Transferi Ne Kadar Sürer?

Bitcoin transferi, dijital bir varlığın bir cüzdandan diğer bir cüzdana aktarılmasına verilen isimdir. Kripto para dünyasındaki yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan birisi Bitcoin transferi ne kadar süreceğidir. Cüzdanlar arasında bitcoin transferi elbette ki mümkündür. Ancak bu transferin yapılabilmesi için girdi, miktar ve çıktı olarak bilinen 3 parametrenin bilinmesi gerekecektir. Transfer genel anlamda madencilerin ağa gönderilen emirleri onaylayabilmesine olanak sağlamaktadır.

Bitcoin Transferi Nedir?

Bitcoin transferi cüzdanlar arasında Bitcoin aktarımı yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Bitcoin ağında, her 10 dakikada bir Blockchain zincirinin yeni bir bloğu oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu blok sonrasında maden zincirine ilave edilmektedir. Yeni bloklar işlemlerin tamamını doğrulayacak ve kaydedebilecektir.

Bitcoin transferi yapabilmek için ilk olarak bu talebin blockchain sistemine aktarılması gereklidir. Aktarım talebi sonrasında, onaylanma süreci beklenmelidir. Bu eylemin yerine getirilebilmesi için 3 farklı parametre olmalıdır. Bu parametreler;

  • Girdi: Bitcoin’in gönderimi için, gönderilecek olan kişinin bir BTC hesabı olmalıdır.
  • Çıktı: Bitcoin transferi süresi içinde diğer kişiye sorunsuz bir şekilde Bitcoin gönderilebilmesi için size ait bir cüzdanın var olması gereklidir.
  • Miktar: Transfer sırasında gönderilmek istenen Bitcoin miktarıdır.

Bitcoin Transfer Süresi

Madencilik prosedürü esasen karışık bir sistemdir. Çok kısa zamanda sürekli olarak blockchain ağı yenilemesi olmaktadır. Yapılan işlemler bu zincire dizilerek kaydedilir. Transfer sürecinde ilk olarak madenci hesabının doğrulanması gereklidir. Bitcoin transferi sürecinin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için, bu işlemin 6 farklı madenciden onay alınmalıdır.

Bu nedenle transferin çok kısa sürmesi imkansızdır. Her bir madencinin onay vermesi 10 dakika sürse dahi bu işlem 60 dakikayı bulabilecektir. Kısacası Bitcoin transfer doğrulanma süresi, saatler alabilecektir. Bitcoin protokolüne göre, blok oluşturma zinciri ortalama 10 dakika sürmektedir. İşlem süresinde tamamen Blockchain sistemine bağlıdır. Çünkü bir ağ oluşturabilmek için her bir emir bir araya getirilerek, tek bir blokta depolanmaktadır. Zaman diliminde meydana gelen değişikliklerin tek nedeni ölçeklendirme problemidir.

Bitcoin’in günümüzde oldukça popüler bir kripto para birimi olması, iş yükününde fazla olmasına neden olmuştur. Her bir bloğun maksimum boyutu sınırlardadır. Bu yüzden herhangi bir iş bloğa yazılamayacak durumda ise havuzda sıraya alınmaktadır. Havuz sıralaması yoğunluğu sebebiyle, işin birikmemesi adına zaman zaman kısmi temizlik yapılmaktadır.

Bitcoin Transfer Takip

Bitcoin transfer süreci, kripto yatırımcısı tarafından takip edilebilecektir. Bu işlem gizlilik içermediği ve oldukça şeffaf olduğu içinde takibi oldukça kolaydır. Bitcoin transferi işlem sonrasında blockchain ağına bildirilmektedir.  Bu ağ sistemi de merkeziyetsiz ve halka açık olarak kullanılabildiği için Bitcoin transfer takip, herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Bunun için kullanıcının Bitcoin Explorer sitesine girmesi ve alıcı adresi ile sisteme giriş yaparak, yapılan transferin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilebilecektir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.