Bitcoin Yorumu: Ticaret Savaşlarında Bitcoin Ne Oldu?

Bitcoin Yorumu: Ticaret Savaşlarında Bitcoin Ne Oldu?

Kripto para birimleri arasında en çok tanınan Bitcoin para birimi, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının kazananı oldu! ABD Başkanı Donal Trump’ın başlatığı ticaret savaşları Bitcoin’e yaradı. Bitcoin para birimi ticaret savaşlarıyla birlikte değerini %47 arttırdı ve yatırımcısının yüzünü güldürdü. 5 Mayıs – 31 Mayıs tarihleri arasında Bitcoin değeri tam %47 artarak büyük bir başarı gösterdi.

ABD Başkanı Donal Trump’ın her gün yeni bir ticaret savaşı başlatması dünya ticaret dengelerini sarsıyor! Trump’ın Çin ve diğer ülkelere yönelik her gün yürürlüğe koyduğu yeni vergiler, Bitcoin para birimi ve diğer kripto para birimlerinin değer kazanmasına ve ulusal para birimlerinin kripto para karşısında güvenilirliğini yitirmesine ortam hazırlıyor. Öyle ki Bitcoin’in %47 artışını takip eden ikinci sıradaki para birimi % 2.1’lik büyümeyle Japon Yeni oldu.

Ripple (XRP) CEO’sundan Aşırı Tepki Çeken Açıklama !

Kripto para birimlerinin yaşadığı değer artışları yatırımcıyı da Bitcoin ve diğer alternatif kripto paralara yönlendiriyor. Kripto paralarda yaşanan değer ve güven artışı, yeni yatırımcıları, yatırımlarını kripto paralara yönlendirmek konusunda heveslendiriyor. Bitcoin’le ilgili ABD başta olmak üzere birçok ülkenin yasal düzenlemeye gitmesi de Bitcoin para biriminin önünü açmış durumda.

Bitcoin Haziran 2019 itibariyle 8,200 doların üzerinde el değiştiriyor. Bitcoin’in gelecekte daha ne kadar artabileceği ise öngörülemiyor. Ancak yatırım uzmanları Bitcoin ile ilgili olumlu görüşler sunuyor.

Güncelleme 1: 16 Haziran 2019

Bitcoin’in yön bulma mücadelesi son yedi gün boyunca 700 dolar aralığında kalmasıyla devam ediyor. Bitcoin son 7 günde 700 dolar aralığına sıkıştı ve bu aralıktan bir türlü çıkamıyor. Piyasanın önde gelen kripto para birimi 8.000 ABD Dolarının altına düştü ve 4 Haziran'daki 30 günlük fiyat ortalamasının tarihsel olarak altında olduğunu kabul ederek, daha derin bir düzeltme için kapıları açtı.

4 Haziran’dan bu zamana kadar ise 7500 dolar seviyesinde kaldı. Bitstamp’ın verilerine göre fiyatlar 6.806 dolardan kapanmadan önce 6 Haziran tarihinde 7.449 dolara düştü. Pazar günü ise 7.511 dolara çıkış yapması inanları yeniden 8.000 dolar seviyelerine ulaşması konusunda umutlandırdı. Aynı zamanda, boğaların son altı gün boyunca art arda 8.000 doların üzerinde kalma çabaları da başarısızlıkla sonuçlandı.

Şu anda görünüm nötr. Boğaları komut pozisyonuna geri getirmek için aralığın üst kenarının üzerinde inandırıcı bir mola verilmelidir. Buna karşılık, alt kenarın altındaki bir kırılma daha derin bir fiyat çekmesi için kapıları tekrar açacaktır. Bütün bunlarla birlikte hareketli ortamalar da düşüş eğilimi içinde.

Piyasanın genelinin bir yükseliş içinde olmasına karşın Bitcoin’in yükselişi çok daha dalgalı bir şekilde devam ediyor. Son 7 gündür belirli değerlerin arasında kalmaya devam etmesi insanların umutlu bir şekilde beklemelerine de sebep oluyor. Ancak uzun vadede bakıldığında yılın başından bu zamana kadar meydana gelen artışın bundan sonra da devam edeceği üzerinde en çok konuşulan konu.

Pek çok analiste göre yıl sonunda Bitcoin’in 10.000 dolar seviyesini geçmesi hatta 15.000 dolar sınırını zorlaması da mümkün olarak görülüyor. Elbette aralarda çok uçuk tahminlerde bulunanlar da var. Ancak bu kişiler genellikle kahraman olma çabası içinde olan ve piyasa tarafından bilinen kişiler.

Güncelleme 2: 17 Haziran 2019

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca Bitcoin (BTC) boğaları, varlıklarını bir kez daha gösterdiler ve lider kripto para birimini, bu haftanın başında 8.150 dolardan 7.450 dolar' a düştü. Bitcoin’in ivmelenmesi ve 9.100 dolara yükselmesinin ardından gelen bu katı fiyat hareketi pek çok kişiye göre boğalar tarafından yapılmadı.

Forbes yazarı Benjamin Pirus ile yakın zamanda yapılan bir podcast'te, “interwebs” den Brian Krogsgard olarak bilinen önde gelen analist Ledger Status, Bitcoin'in açıkça yükseliş eğilimine devam etmeden önce kırması gereken bir kilit seviye olduğunu açıkladı. Eğer 8,200 dolar üstesinden gelinirse, muhtemelen bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış anlamına gelir. Krogsgard Bitcoin'den bir sonraki ayakta daha yükseğe çıkarmasını bekliyor. Peki, 8,200 dolar mümkün mü?

Bir dizi analiste göre bu mümkün. Daha önceki raporlara göre, varlıkların dört saatlik çizelgesine bakıldığında, teknik analiz ustası ve efsane Richard Wyckoff tarafından ortaya konulan “Bir Toplama Modeli” gibi görünüyor. Eğer olasılıklar tam anlamıyla gerçekleşirse, analist, finansal olarak hayatta kalmak için BTC'nin 8.040 doları geçmesini, 7.700 dolara geri düşmesini ve ardından 8.500 dolara geri dönmesini beklediğini açıklıyor.

Krogsgard, şüpheci yaklaşımından da vazgeçmiyor. Bitcoin'in ivmelenmesi ve  9.100 doları tekrar görmesini ve potansiyel olarak daha da yükselmesini beklemesine rağmen, dinleyicilere ve Pirus’a “8.000 doların Bitcoin satın almak için cazip bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim” diyor. Bitcoin açıkça bu yıl hızlı bir şekilde hareket etti. 6.000 dolar gibi daha düşük seviyelere yönelik nihai bir düzeltmenin olması beklentisi her zaman için var.

“Boğa piyasalarında bile %30-40'lık düzeltmeler normaldir, bu yüzden her an için bir düzeltme olacağını bekliyorum. Şimdi, belki ilk önce 9,600 doları görebiliriz. Bu, Bitcoin’in başka bir seviyeye çıkması anlamına da gelir.”

Bütün bunlar konuşuluyor olsa da hala kimse ne olacağından çok da fazla emin değil.

Güncelleme 3: 18 Haziran 2019

Birkaç gün önce, Bitcoin beklenmedik bir şekilde %5 civarında bir fiyat artışı gördü. Bitcoin tüm piyasa düşüş gösterirken %4 artarak 8400 doların üzerine çıktı. Son dokuz günde %9'dan fazla kazanım gördü. Yazının hazırlandığı sırada ise Bitcoin %3,45 artarak değerini 8.426 dolara çıkardı. Yeşile dönen renkle bir anda yeşili gören ilk üç para arasında kendisine bir kez daha yer buldu. Chepicap’ın teknik analisti, 50 RSI’da destek bulduktan sonra Bitcoin’in daha da düştüğünü bildirdi. Bu, alım gücünün şu anda satış gücünün üzerinde olduğunu gösteriyor.

Dahası, Bitcoin direnç olarak test etmek için RSI trend çizgisine doğru ilerlerken Bitcoin'i 9.000 $ 'a geri getirmek için yeterli olabilecek bir momentumun olması da muhtemel.

Bu yükseliş trendi, pek çok kişi tarafından Twitter'da paylaşıldı. Bir yatırımcı ve analist olan Luke Martin, Bitcoin haritasının hafta sonuna doğru ilerlerken listedeki en heyecan verici grafik olabileceğini tweetledi. BTC 8,400 doları geçebilirse, bunun sonucunda daha yüksek bir trend devam edecek ve 9.800 doları hedef alacağını belirtti.

$ BTC çizelgesi muhtemelen listemdeki hafta sonu olabilecek en heyecan verici grafik. Eğer fiyat 8400'ü görebildiyse daha yüksek bir trendin görülebileceğine ikna olabilirim. Bu onaydan sonra 9800'ü hedefliyordum.

Analizcilerin ve yatırımcıların şu andaki genel kanısı bundan sonraki aşamada artık Bitcoin için 9.800 dolar seviyelerinin konuşulmaya başlanacağı yönünde. Bitcoin’in bir sıçrama yapmadan önceki davranış şekli son birkaç aydır önce ufak bir düşüş ardından da çok büyük bir yükseliş şeklinde. Bu da lider kripto paranın zorlanmadan yükselmesi anlamına geliyor. Bununla birlikte son 5 aylık verilere bakıldığında Bitcoin’in %112 oranında değer kazandığı görülmekte.

Güncelleme 4: 19 Haziran 2019

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün yani 16 Haziran 2016 Pazar günü son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Lider kripto para Bitcoin en son 10 Mayıs 2018 tarihinde bir rekor kırmıştı. Bugün itibariyle Bitcoin 9.300 dolar seviyelerini gördü.

BTC, en son 9.250 dolar seviyesinde işlem görerek günlük bazda % 6.4 oranında değer kazandı. Aylık olarak bakıldığında ise lider kripto paranın % 8 oranında bir değer kazandığı görülüyor. Messari verilerine göre son 24 saat içinde 19 milyar dolardan fazla Bitcoin borsalarında işlem görüyor. Bu arada, Bitwise’ın “gerçek” Bitcoin işlem hacmi hesaplamasına dahil olan başlıca borsalar şu an 24 saatlik hacmini 867,697,751 $ seviyesinde rapor ediyor.

Fiyat artışıyla birlikte, Bitcoin’in hakimiyet oranı veya toplam kripto para birimi pazarındaki payı, Cuma günkü yüzde 55’e yakın düşüşten sonra % 57,1’e yükseldi. Bitcoin fiyat rallisi daha geniş bir pazar için iyi bir yükseliş gösteriyor. Litecoin 24 saat bazında % 2.3 arttı. CoinMarketCap verilerine göre Ethereum’un Ether tokeni, XRP ve Bitcoin Cash gibi coinler de % 4 artış gösterdiler. Bu arada EOS, en iyi 10 kripto para içerisinde % 7.4 oranındaki artışla en çok artış gösteren para birimi oldu.

Bununla birlikte, son yedi günlük süre içinde, Litecoin % 18.29'luk bir yükseliş yaşayarak % 18.29 kazançla ilk 10 kripto para birimine liderlik ediyor. Bu alanda Bitcoin ise onu % 17.20 ile takip ediyor. Geçtiğimiz Pazar günü görülen 7.500 dolardan 9.300 dolara olan ani yükselişin sebebinin de ayılar olmadığı bu sayede anlaşılmış oldu. Sonuç olarak direnç gösterme çizgisi yukarılarda doğru taşınıyor. Bu da Bitcoin’in geri çekilme seviyesini 9.442 dolar seviyelerine taşıyor. Önümüzdeki günlerde artık alışılan ufak bir ger. Çekilme yaşanabilir.

Güncelleme 5: 21 Haziran 2019

Asya borsasının seansının başlarında, Bitcoin-dolar döviz kuru, 6 Mayıs 2018’den bu yana ilk kez 9,800 $ seviyesinin üzerine çıktı. Saat 02:00’dan bu yana, 24 saatlik bir zaman dilimi içinde % 5.92 artışla 9.812 $ oldu. Ayrıca Bitcoin, CME'deki vadeli işlemlerde 2019'un zirvesine çıkarak 9.840 dolar oldu. Bitcoin 10.000 dolar olacak görüşü ağırlık kazanmaya başladı.

Fiyatların yükselmesi, Federal Rezerv'in Temmuz ayında faiz oranlarında düşüş olasılığını kabul etmesinden 12 saat sonra ortaya çıktı. Bu sebepten dolayı ABD'deki 10 yıllık Hazine notu Kasım 2016'dan bu yana ilk kez yüzde 2'nin altına düştü.

Aynı zamanda, yüksek profilli ulusal para birimlerine karşı ABD doları endeksi, 96.00 seviyesinin ortalarında baskı altında kaldı. Endeks, yatırımcıların sigorta kesintilerinin artmasıyla yükselen bir satış önyargısı şeklinde artış gösteriyor.

ABD ile Orta Doğu arasında yükselen siyasi gerilimler, düşük tahvil getirileri ve daha zayıf bir ABD doları, altının yükselişe geçmesinin sebeplerinden. Aynı faktörlerin %160'dan fazla getiri sağlayan merkezi olmayan bir varlık olan Bitcoin için de 2019 yılını heyecan verici bir yıl yapacaktır. Morgan Capital Creek'ten Mark W. Yusko yaptığı açıklamada, Bitcoin'in altının sahip olduğu niteliklere sahip olduğunu söyledi. Varlık yöneticisi, lider kripto para biriminin belirli seviyelerde altından bile üstün olduğunu ve bunun da zayıf dolar hissine karşı ideal bir yatırım olacağını ekledi.

Yusko, “Uzun vadeli altın fiyat çizelgesine bakın, aynı tür parabolik hareketler ve çökmeler görülmekte. Çok uzun zaman önce, hiç kimsenin altın alamayacağı ve bunu bir yatırım olarak düşünmediği bir zaman vardı. Bitcoin şu anda bir dizi üstün özellik ile birlikte altın ile aynı niteliklere sahip.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.