Bitcoin Yorumu: Mart 2019 Bitcoin Fiyatları (Genel Bakış)

Bitcoin Yorumu: Mart 2019 Bitcoin Fiyatları (Genel Bakış)

Geçtiğimiz haftaya düşüşle birlikte başlayan Bitcoin ilerleyen günlerde toparlanıp yükseliş trendine girmişti. Haftaya 3990 dolar seviyesinden başladıktan sonra 4080 dolar seviyelerinde kapanış yaptı ve %2,2’lik bir değer artışı gözlemlendi.  Geçen haftadan gelen pozitif anlamdaki gidişatın bu hafta da gözlemlendiğini söylemek mümkün. İşte haftanın Bitcoin teknik analizi.

Önceki hafta 3900 dolar seviyesine çıkan Bitcoin bu hafta da bu seviyelerde kalmayı başardı. Hafta içinde bu seviyeye iki defa gelen Bitcoin Perşembe gününden itibaren bu seviyelerden yukarı yönlü bir uzaklaşma içine girdi. İşlem hacmi tarafında ise geçen haftayla çok benzer bir ilerleme görülmesine rağmen hafa sonunda az bir artış gözlemlendi. Perşembe günü itibariyle çok kısa vadeli volatil bir hareket gerçekleşti.

Bitcoin teknik analizi sırasında ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesi de Bitcoin’in 3900 dolar seviyelerinde olumlu görünümü bu hafta da sürdürmesi. Bu olumlu hareket yatırımcıların da yüzünü güldürdü. Ancak hala bazı yatırıcılarda düşüşe geçmesi adına tedirginlik bulunuyor. 15 aydır ayı piyasası devam ettiğinden dolayı insanların bu tedirginliklerinin olması da normal görünüyor. Bu durum aynı zamanda yatırımcıların ayı piyasasının bitip bitmediğini de sorgulamalarına sebep olmakta. Ancak gelişmeler bir süredir olumlu yönde hareket etse de ayı piyasasının tamamen bittiğini söylemek doğru olmayacaktır.

Kısa vadede değerlendirildiğinde 4250 dolar seviyesi yatay bir direnç olarak görülebilir. Bu seviyenin üzerinde fiyat hareketinin daha çok hız kazanması bekleniyor. 3900 doların altı için de 684 dolar seviyesi destek seviyesi olacaktır. Üstel hareketli ortalamalar destek ve direnç olarak hareket etmeye devam ediyor. Fiyatın EMA100 değerini geçtikten sonra daha yukarılara çıkması EMA21 ve EMA50’yi de yukarıya doğru götürecektir.

Güncelleme 1: 24 Mart 2019

Piyasalarda genel anlamda bir düşüş yaşansa da uzun zamandır beklenen gelişme meydana geldi. Bitcoin 4 bin doların üzerinde. Uzun bir süre boyunca 4 bin dolar direncini test eden Bitcoin bu direnci kırarak 4 bin dolar üzerinde seyretmeye başladı. Yatırımcıların birkaç haftadır dört gözle bekledikleri 4 bin dolar direncinin kırılmasıyla birlikte Bitcoin’in önünün açıldığı da konuşulmaya başlandı. Ancak bunun ne denli gerçekleşeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bitcoin 4 bin dolar seviyesi üzerinde bekleyedursun, geçtiğimiz haftadan bugüne sadece 7 günlük bir süre zarfı içinde 8,8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi gördü. Bitcoin’in anlık piyasa değeri ise 70,6 milyar doları geçmiş durumda.

Bitcoin 4 Bin doların üzerinde iken diğer kripto paralar düşüş eğilimindeydi. Aslında Bitcoin de bir düşüş eğilimi içinde ancak hala 4 bin doların üzerinde. Ethereum ise geride bıraktığımız 24 saat içinde %1,24 oranında bir düşüş yaşadı. Şu anda 136 dolarlık bir işlem hacmi bulunan Ethereum 4. 1milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip.

Bitcoin ve Ethereum’ın dışında kripto parasına genel anlamda bakacak olursak hemen hemen tüm kripto paralarda bir düşüş gözlemleyebiliriz. Şu anda XRP 0.30, Bitcoin Cash 164, Litecoin ise 60 dolar düzeyinde işlem görüyor. Az da olsa sınırlı sayıda kripto para da ise artış gözlemlemek mümkün.

Bunların arasında Cardano ve Tron ön plana çıkıyor. Cardano geride bıraktığımız 24 saat içerisinde tam 3,33 oranında bir artış gösterdi ve 0,06 dolara geldi. Tron ise %3,55 oranında yükselerek 0,02 dolar seviyesine geldi. Bütün bu gelişmelerden sonra yatırımcıların merak ettiği konuların başında Bitcoin’in nasıl bir hareketlenme sergileyeceği. Haftalardan beri 4 bin direnç noktasını kırması beklenen Bitcoin’in bunu başarması bir sonraki adım için yatırımcıları umutlu bir bekleyişe sevk etti.

Güncelleme 2: 26 Mart 2019

Bitcoin 12 ema ile 26 ema arasında kalmayı başarırsa yükseliş trendi yakalayabilir. 4000 bin dolar bandında kalmaya devam ederse direnç noktası 4200 dolar olacaktır

  • Direnç noktası  7000 bin dolar bandı
  • Destek noktası ise 3900-800 bandıdır

Geçen hafta piyasa hacminin artmasının pozitif etkisi bitcoin fiyatına da yansıdı bitcoin 4.200 dolar bandına kadar  arttı.Akabinde satışların gelmesi ile 200 dolar seviyesinde bir düşüş meydana geldi.Son zamanlarda piyasa hacmi ve bitcoin fiyatı stabilliğini korumaktadır.

Buradaki önemli nokta grafiği analiz edersek 12 ema ile 26 ema arasında kalmasıdır.Eğer bitcoin bu arada kalırsa yükselecektir. 4200 dolarlık direnç noktası kırılırsa 4500 dolar yolu açılacaktır.Aksi durumda 12 ema'nın altında olursa ilk durak 3900 dolar akabinde 3500 dolara kadar gerileme yaşanabilir.

Stokastik göstergelerini incelediğimiz zaman alıp sayısının fazlalığı görülmekte. lakin bitcoin haberlerine baktığımız zaman az bir yükselişin ardından satışlar meydana gelip tekrar düşüşü sağlanmasına neden olunuyor.

Piyasa uzun süredir durgun durumda.ani yükselişler ve düşüşler meydana gelmemektedir.Bu tarz piyasa hallerinde işlem yapmamak en mantıklı pozisyon şeklidir.

Güncelleme 3: 27 Mart 2019

Bitcoin dip seviyeleri görecek iddiası ünlü girişimci George McDonaugh tarafından ortaya atılan bir iddia. Son zamanlarda oldukça hareketli görünen Bitcoin piyasası 4000 dolar direnç sınırını aştıktan sonra yeniden düşmüştü. Bitcoin’in gelecekte nasıl bir yol izleyeceğine dair yapılan açıklamalar da bir türlü bitmiyor. Kimileri bu konuda oldukça iyimser. Bitcoin’in tıpkı 2 yıl önce rekor yaptığı döneme çok benzeyen hareketler gösterdiğini söyleyen bu grubun yanında gidişatın son derece durağan olduğunu ve durumun daha önce yaşanmayan bir durum olduğu için kötümser olanlar da yok değil.

Bazı uzmanlar boğa piyasasını gösterseler de aksi şekilde düşünenler de yok değil. Kripto para girişimcisi George McDonaugh da bu konuda olumsuz düşünenlerden. McDonaugh BTC’nin çok uzun bir zamana kalmadan 3100 dolar seviyelerine ineceğini iddia ediyor.

4000 dolar seviyelerini test eden Bitcoin, çok fazla bir zaman geçmeden 3960 dolar seviyelerine geriledi. Uzun zamandır dalgalı bir şekilde seyreden Bitcoin %1.6 seviyesinde değer kaybetti. Bu durumdan ilk 20 içerisinde bulunan tüm kripto paralar etkilendi. Bu paraların hemen hemen tamamı Bitcoin ile aynı oranlarda değer kaybetti. Diğer altcoinler ise çok daha büyük kayıplarla karşılaştılar. Bu düşüşün beklenmeyen bir düşüş olduğunu söylemek yanlış olur.

Bitcoin dip seviyeleri görecek iddiası zaten pek çok uzman tarafından da dile getirilmekte. Şu anda beklenen ise Bitcoin’in yeniden en düşük seviyeleri test edeceği. Bloomberg’in haberine göre BTC’nin aşırı alım bölgesine girdiği ve bu durumun en son bu haliyle yaşandığı dönemde Bitcoin %3 oranında bir değer kaybetmişti. Bu durum da olası bir düşüş olma ihtimalini desteklemekte.

McDonaugh’un Bitcoin dip seviyeleri görecek iddiası küçük seviyelerde olmayacak ve bu düşüşten tüm piyasa etkilenecek.

Güncelleme 4: 28 Mart 2019

  • Bitcoin düzeltme sonrası “sarsıcı mum” durumu oluştu.
  • Yükselişin üst direnç noktası 5.000 $  olacaktır. ancak yine de güneye yönelmekte olan önemli 21 haftalık hareketli ortalamada düşüş meydana gelebilir.

Fiyat listelerinde, bitcoin fiyatının yükseliş gösterdiğini ve bu ay yükseliş eğilimi olacağı öngörülüyor. Bitcoin, Şubat ayında yüzde 10'dan bareminde yükseldi ve son  altı aylık işlem rekorunu kırdı.

2017’de 20.000 $ 'lık rekor seviyeden yüzde 80’lik bir düşüşün ardından aylık grafikte yükseliş gösteren bir mum yarattı. Bu patern, potansiyel olarak yükseliş potansiyelinin tersine dönmesinin erken bir uyarısı olarak kabul edilir

Basit biçimde söylemek gerekirse, 31 Mart'ta en yüksek şubat ayı olan 4,190 Dolar'ın üzerindeki fiyatlar (UTC) kapanabilir.

Yazılı olarak bitcoin, Bitstamp'ta yaklaşık 4.000 $ olarak işlem görmektedir. 24 saat bazında yüzde 0.4 artış gösterdi.

BTC, 4,010 dolara yükseldi ve geçen ay yükselen bir eğiliminde. büyük olasılıkla uzun süreli bir satışın ardından büyük olasılıkla pazarlık avının bir işareti. Şimdiye kadar, takipler olumluydu .

31 Mart'ta 4,010 ABD dolarının üzerinde bir UTC daha uzun vadeli bir yükselişin ardından. 5.000 $ 'lık psikolojik engelin kapılarını açılabilir.

Bu kilit seviyenin üzerine çıkmamak, yükseliş eğilimini zayıflatacak ve satış baskısını artırabilir.

Güncelleme 5: 29 Mart 2019

Mart ayının başından bu yana 4000 dolar bandında seyreden lider kripto para birimi Bitcoin, uzun süredir yatırımcıların hasret olduğu dengeli bir seyir izlemeye başladı. Bitcoin sadece birkaç saat önce Bitcoin 4100 dolar oldu.

Geçtiğimiz haftalarda sürekli olarak 4000 ile 4070 dolar arasında seyrediyordu. Ancak Bitcoin gün içinde sadece ufak birkaç hareket gösteriyor ama günü yine başladığı seviyelere yakın yerlerde bitiriyordu. Bitcoin’in bu kadar dengeli bir seyir göstermesi de uzmanların lider kripto para hakkında olumlu düşünmelerine sebep oluyordu. Geçtiğimiz Kasım ayı ve öncesinde görülen dengesiz ve inişli çıkışlı grafikler, kripto paranın eski volatilitesinin de önemli bir şekilde kaybolduğunu göstermişti. Ancak uzmanlar ivmenin bir şekilde yeniden yukarı yönde artacağını da söylemişlerdi.

Bugün ise Coin Market Cap verileri ışında Bitcoin 4100 dolar oldu. Yazımızın hazırlandığı an itibariyle de 4097 dolar üzerinden alıcı bulmakta. Toplamda 72.177 milyar dolarlık piyasa hacmi içinde is 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %0,49 oranında bir artış sergilediği görülmekte. Bitcoin’in bu artışı ise bir başka kripto para olan ve şu anda dünya sırlamasında onuncu sırada yer alan Cardano’nun %5,12 oranındaki artışının da biraz önüne geçtiği görülmekte.

Pek çok uzman tarafından lider kripto para birimi Bitcoin’in bu yükselişi istikrarlı bir şekilde devam edecek. Uzun süredir bu yönde yapılan yorumlar analistleri şu ana kadar haklı çıkarmış görünüyor. Ancak bu artışın ilerleyen dönemde çok daha hızlı bir şekilde olacağına inananlar da var. Bununla birlikte Bitcoin’deki bu artışın diğer kripto paraların değerleri üzerinde de olumlu bir etki yaratacağını söyleyenler de hiç de azımsanmayacak kadar fazla.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.