Bitcoin Yorum: Nisan 2019 Başında Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Yorum: Nisan 2019 Başında Bitcoin Fiyatı

2 Nisan sabahı uyananlar bir anda Bitcoin’i 4500 dolar seviyelerinde gördüklerinde gözlerine inanamadılar. Çünkü uzun zamandır 4000 dolar psikolojik sınırını aşmayı bekleyen Bitcoin’in bu denli artış göstermesi son zamanlarda pek de alışılmış durumlardan bir tanesi değildi. Ancak artış bununla sınırlı kalmadı. Sabah saat 08:20 civarlarında Bitcoin aniden 4430 dolar seviyesinden 5106 dolara kadar çıktı. Bu artışın nedenini söylemek zor ancak uzmanlar artık Bitcoin’in yavaş yavaş bir toparlanma sürecine girdiğini söylemekteler. Bu gelişmeler ışığında Bitcoin teknik analizi yapalım.

4250 dolar psikolojik sınırı aşıldıktan sonra bir sonraki hedef 5500 dolar seviyeleri olacaktır. Oluşan bu fiyat hareketi sadece Bitcoin’i değil beraberinde pek çok altcoin için de bir yükselişi getirdi. 5500 dolar seviyelerinde geldikten sonra sırasıyla 6000 dolar ve 6500 dolar seviyeleri test edilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi nokta ani artışların görülebileceği gibi aynı zamanda ani düşüşlerin de her zaman için olasılıklar dahilinde olduğunu unutmamak. Merak edilen soru ise bu yükselişin devam mı edeceği yoksa birilerinin devreye girip artan bu fiyatları aşağıya çekme çabasında bulunup bulunmayacağı.

Bitcoin 2017 yazındaki patlamasından sonra oldukça büyük bir değer kaybetmişti ve o zamandan beri bir toparlanma çabası içinde. Geçen zaman zarfında bu toparlanma hep pozitif yönde oldu. Bir başka değişle Bitcoin kendisini dipten yavaş yavaş kurtarıp yeniden değer kazanma çabası içinde. Geçmişe baktığımızda Bitcoin yatırımcıları eğer yeterli bir zaman sabrederlerse kazanıyorlar. Bu çok açık bir bulgu. Dünden itibaren de artık iş sabretme kısmına girdi. Artık önümüzdeki süreç en çok sabreden kişilerin büyük paralar kazanabilecekleri bir süreç. Elbette küçük al-satlar ile de kazanmak şu an için mümkün olabilir. Ancak büyük oynamak isteyen yatırımcılar için sabır zamanı başladı.

Güncelleme 1: 4 Nisan 2019

2 Nisan tarihi Bitcoin için önemli tarihlerden bir tanesi olacak gibi. Uzun süredir. 4000 dolar sınırını aşmaya çalışan, hatta bir aşıp yeniden 3900 dolar seviyelerine inen Bitcoin inanılmaz bir artış yaşıyor. Şu anda 1 Bitcoin 4800 dolar seviyelerini gördü. 4811 dolara kadar çıkan Bitcoin bu bantta bulunmaya devam diyor.

Uzmanların geçtiğimiz haftalarda yaptıkları Bitcoin’in 4000 dolarlık sınırı aşması sonrasında önemli bir yükselişe geçeği açıklamaları da bugün itibariyle gerçek olmuşa benziyor. Bitcoin’in bu düzeyde ne kadar kalabileceği bilinmez ancak yükselişe geçtiği yer olan 4000 dolar bandına geri dönmesi şu aşamada biraz zor gibi görünüyor. En azından bir süre daha 4800 civarında kalacak ve yükselişine devam edecektir.

Bitcoin'in bu yükselişi %10,97 oranında oldu. İşin en ilginç tarafı ise bu yükselişin sadece 30 dakika içerisinde meydana gelmesi. Şu an için bu ralliye neyin sebep olduğu da bilinmiyor. Bitcoin’in dışında hemen hemen bütün kripto para birimleri de benzer ama daha az oranlarda bir ivmelenme kazanmış durumdalar. İlk 10 içerisinde yer alan Litecoin %8,78, EOS %7,63 ve Binance Coin ise %6,71’lik yükseliş yaşadılar. Bununla birlikte Tron da %10,82’lik bir artış yaşayarak ilk 10 sıralamasında hemen üzerinde bulunan Cardano’nun yerini tehdit etmeye başladı.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Bitcoin yarılanmasının arkasında bu yükselişin olup olmadığı tam olarak bilinmese de uzmanlar bu yarılanmanın Bitcoin’in artışını tetikleyebileceği görüşü üzerinde duruyorlar. Bilindiği gibi Bitcoin ağında her dört yılda bir madencilik ödüllerinin otomatik bir şekilde yarıya inmesi söz konusu. Bu olay Bitcoin yarılanması olarak adlandırılmakta. Her ne olursa olsun şu anda 1 Bitcoin 4800 dolar olmuş durumda. Önümüzdeki birkaç gün piyasaların çok yakından takip edilmesi gerekiyor.

Güncelleme 2: 5 Nisan 2019

Bitcoin’in bir süredir yatırımcıları memnun etmeye başlaması, tekrar uzun vadede bu kripto paraya ait yeni tahminlerin de ortaya atılmaya başlanmasına sebep oldu. Bunların en önemli isi ise analistlerin yaptıkları Bitcoin 150 Bin dolara çıkabilir yorumu. Bu yorumu yapabilmek için Bitcoin’in kısa tarihine bir göz atmak yeterli.

Kripto paraların 10 yıllık gibi kısa bir geçmişi var. Bu kısa geçmişin içinde Bitcoin sadece 3 defa önemli yükseliş göstermiş. Bu 3 önemli döngü analistlerin ileriye dönük tahminler yaparken kullandıkları noktalar. Analist Josh Rager’a göre bu 3 döngüden ilkinin gerçekleşmesi 329 gün sürdü. Bu 329 gün sonunda 2011 yılında Bitcoin zirveye ulaştı. Bir sonraki döngü ise bundan 3 yıl sonra 2014 yılında gerçekleşti. 2011 ile 2014 yılları arası Ayı piyasasının hakimiyeti görüldü. 2014 yılında Bitcoin 1180 dolar seviyesindeydi. Hemen akabinde ise Bitcoin’de bir düşüş gözlemlendi. Piyasa hacminin %80’inden fazlası kaybedildi ve 200 dolar seviyelerine düştü.

2015 yılına gelindiğinde Bitcoin yeniden yavaş yavaş ivmelenmeye başladı. Bu ivmelenme 2017 yılının Aralık ayında 20 bin dolara çıkmasıyla tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu nokta aynı zamanda insanların Bitcoin kavramını ciddiye almaya başladıkları noktaydı. Hemen peşinden yine ciddi bir düşüş yaşandı ve Bitcoin 3100 dolar seviyelerine kadar geriledi. Şu anda ise 4100 dolar bandında işlem görüyor.

Bütün bu veriler değerlendirildiğinde Josh Rager 2023 yılında Bitcoin 150 bin dolara çıkabilir öngörüsünde bulunuyor. Hatta bunun için tam olarak bir ay da veriyor. 2023’ün Temmuz ayı Bitcoin için yeni bir rekor tarihi olabilir. Önümüzdeki yıl Bitcoin yarılanması da göz önüne alındığında 2023’e kadar insanlar heyecanlı bir bekleyişin de içine girecekler.

Güncelleme 3: 6 Nisan 2019

Pek çok kişi piyasaya ilk çıktığı zamanlarda ömrünün çok da uzun olmayacağını söylese de muhtemelen o kişiler de şu anda birer Bitcoin yatırımcısı olmuş olabilirler. Bitcoin’in 2 Nisan tarihindeki önemli artışı beraberinde de Bitcoin alımları üzerinde etkili oldu. Lider kripto paranın uyanışa geçmesi insanların yeniden yatırımlarını bu para ile yapmaya başladıklarını gösteriyor.

Uzmanlar Bitcoin’in bu artışıyla birlikte FOMO etkisinin başladığını söylemekteler. Bunula birlikte Bitcoin, Google aramalarında yeniden ilk sıralarda kendisine yer bulmaya başladı. Bitcoin alımları artınca başta Alex Krüger olmak üzere pek çok kripto para analisti eğer Bitcoin 4200 dolar üzerinde kalabilirse ayı piyasasının biteceğini ve tüm kripto paraların genel olarak yükseleceğini söylüyorlar. Birkaç gün içerisinde 1000 dolarlık bir yükselişin olması FOMO’nun artık iyiden iyiye etkisini gösterdiğinin de bir kanıtı olarak işaret edilmekte. eToro analisti Mati Greenspan ise Twitter hesabından yaptığı anket ile takipçilerinin düşüncelerini öğrendi. Çıkan sonuç yine FOMO’nun başladığı yönündeydi. Bütün bu g gelişmelerden sonra kripto para camiasının büyük çoğunluğu BTC almaya başladılar bile.

Bugün yani 3 Nisan 2019 tarihi itibariyle dünya çapında tam 100.000 arama sayısına ulaştı. İşin oldukça ilginç olan tarafı ise en çok arama yapan ülkenin Nijerya olması. Uzun süredir adeta unutulan Bitcoin bir anda yeniden insanların ilgi odağı durumuna geldi. Geçtiğimiz Aralık ayından bu zamana sürekli olarak düşen Bitcoin şu anda sırasıyla Nijerya, Güney Afrika, Hollanda, Avusturya ve İngiltere’ye bağlı bir sömürge adası olan St. Helena Adası’ndan en çok olarak aranmakta. Nijerya kadar, okyanusun ortasında bulunan St. Helena Adası’ndan da Bitcoin aramalarının yapılması oldukça enteresan. Nüfusu bu kadar az olan bir yerden kadar çok Bitcoin araması yapılması.

Güncelleme 4: 7 Nisan 2019

CNBC’nin dün paylaştığı bir habere göre, kripto para yatırım şirketi BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, Bitcoin’in bir sonraki hedefinin 6.000 dolar olduğunu dile getirdi.Akabinde Bitcoin 5100 dolara ulaştı. Son 3 gündür piyasaya 45 milyar dolar bareminde bir nakit akışı sağlanıp alım yapıldı.

İngiltere danışmanlık firmalarından biri olan deVere Group'un CEO'su Nigel Green, Bitcoin’in artık geri döndüğünü ve “Kripto Kışı” olarak adlandırılan ayı dönemin sona erdiğini belirtti.

Önemli yatırım şirketlerinden biri olan DeVere Group'un   CEO'su yakın süreçte  MarketWatch ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Artan piyasa hacminden sonra boğa dönemine geri geldiği  düşüncesinde olduğunu belirtti

Green, “Şimdi pazarın dibe vurduğunu ve kripto paralarda ayı döneminin sona ermesini diyorum” dedi.

Bitcoin'in önümüzdeki birkaç hafta ve aylarda daha da yükseleceğine inanıyorum ve yatırımcılar için istikrarlı bir kazanç sağlıyor. Piyasa sınırlarına göre en büyük kripto para birimi olarak, bunun daha geniş kripto sektöründeki fiyatlar üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Güncelleme 5: 8 Nisan 2019

Bitcoin son birkaç gündür önemli bir artış içerisinde. Bu artışla birlikte yapılan işlemlerin artması sonucunda Bitcoin işlemleri tıkanma noktasına geldi.

Sadece birkaç gün önce 4000 dolar sınırını aşıp aşamayacağı konuşulan Bitcoin bir anda 5000 dolar sınırını aşıp 5300 dolara kadar yükseldi. Durum böyle olunca lider kripto para üzerine yapılan işlemlerin sayısı da oldukça arttı. Bitcoin’in arttığını gören yatırımcılar BTC’lerini bir an önce borsaya yatırmak için hızlı bir şekilde hareket etmeye başladılar. Doğal olarak sınırlı bir işlem kapasitesine sahip olan ağda, bu durum işlemlerin uzun sürede gerçekleşmesine sebep oldu.

İşlem sürelerinin artması ve kullanıcıların bu sebepten dolayı uzun süre beklemek istememelerinden dolayı kullanıcılar yüksek işlem ücretleri ödemeyi de göze almaya başladılar. Madenciler de doğal olarak böyle bir durumda yüksek işlem ücreti alabilecekleri işlemlere öncelik verince Blockchain üzerinde bekleyen işlemler de durma noktasına geldi. Bir başka deyişle büyük meblağlar içeren işlemler öncelikli olarak halledildiği için geriye kalan tüm işlemler beklemeye alındı ve bu bekleyen işlemler de katlanarak artmaya başladı.

Şu an için Blockchain üzerinde Bitcoin işlemleri yapmak isteyen kullanıcılar ortalama olarak 1,75 dolar ödemekteler. Oysaki daha birkaç hafta önce 31 Mart tarihinde işlem yapmak isteyenler sadece 0,40 dolar ödemekteydiler. Bu da demek oluyor ki sadece 1 ay içinde Bitcoin işlem ücretler 5 kat birden artış gösterdi. Ancak bu durumdan çok daha çarpıcı bir başka durum var. 1 Nisan tarihinde Blockchain üzerinde onaylanmamış işlem adedi ortalama 7000 iken bu sayı sadece 3 gün içinde 78.000’ ulaştı. Bununla bir bu sayı güncel olarak şu anda 64.500 seviyesinde. Aslında bu geçmişte de olan bir durum. 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin 20 Bin dolar seviyesine ulaştığında işlem ücretleri 30 dolara kadar yükselmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.