Bitcoin Private Key Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bitcoin Private Key Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bitcoin Private Key Nedir?

Bitcoin Private Key ya da diğer adıyla özel anahtarlar, Bitcoin varlıklarınızı harcayabilmeniz için gerekli olan, herkeste farklı olabilecek bir özel anahtardır. İster fiziksel ister online bir Bitcoin cüzdanına sahip olun, her cüzdanda bu anahtarlardan bir ya da birden fazla bulunabilir.

Her anahtar farklı hesaplarda farklı kişiler için olduğu için birbirinden farklı ve kişiye özeldir. Bu anahtarlar sahip olunan cüzdanın adresine göre birtakım matematiksel işlemler kullanılarak üretilir. BTC Private Key 256-bit işlem formatında cüzdan adresine göre otomatik oluşturulur. Rakamlardan 0-9 ve harflerden A-F aralığındaki tüm karakterleri rastgele olarak barındırabilir.

Bitcoin gibi önemli bir sanal varlığı saklamakta kullanılan bu anahtarlar, mutlaka güvenilir ortamlarda muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde bu anahtarların kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda hesabınız ve varlıklarınız tehlikeye girmiş olacaktır.

Rakamların bir araya gelmesi ile oluşturulan anahtarlar, blok zincir teknolojisinin bu denli güvenli olabilmesinin en önemli unsurlarındandır. Bu anahtarlara sahipseniz, cüzdanınızla gerçekleştirdiğiniz şeffaf ve gözlenebilir işlemler özel anahtarlar ile şifrelendiğinden dolayı cüzdan içeriğine de erişebilme imkânı tanır.

Var olan bir Bitcoin cüzdanınız var diyelim. Peki, Bitcoin Private Key bulma işlemleri nelerdir? Nasıl Private Key bulunabilir? Şimdi gelin, bu soruların yanıtını birlikte inceleyelim.

Bitcoin Private Key Nasıl Alınır? Bitcoin Private Key Nasıl Öğrenilir?

Private Key (özel anahtar), Bitcoin bulunan cüzdanınızın şifresini kaybettiğiniz durumlarda varlıklarınızı kurtarmak amacı ile işlenen forktan çıkan coini alabilmek için kullanılır. Ayrıca yeni sahip olduğunuz bir Bitcoin cüzdanının özel anahtar bilgilerini bilmiyorsanız, yine aşağıdaki yolu izleyerek öğrenebilirsiniz.

BTC Private Key Alma Adımları:

  • Private Key almadan önce, cüzdan tarafından size verilen 12 adet kurtarma kelimelerini yedeklemeniz lazım.
  • Kurtarma kelimelerinizi bilmiyorsanız ya da kaybettiyseniz, Blockchain adresindeki hesabınıza giderek alabilirsiniz.
  • Aldığınız bu kelimeleri, Bip39 Generator programından 12 adet kelimeyi girerek bu kelimeleri özel anahtara (Private Key) dönüştürebilirsiniz. Bip39 sitesinden işlemleri online olarak yapmak istemezseniz bu adresten programın uygulamasını indirip, bilgisayarın internet bağlantısını keserek daha güvenli işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Online olarak devam edenler aşağıdaki adımları izleyerek Private Key oluşturabilir.

  • Bu adresten siteye gidin.
  • “Generate” kısmına kelime adetinizi belirtin.

  • Ardından aşağıdaki görselde belirtilen boşluğa 12 adet kurtarma kelimenizi yazın.

  • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Darivation Path” bölümünün altında yer alan “Account” kısmına özel anahtarını almak istediğiniz BTC cüzdan adresinin sırasını yazın.

  • Yazdıktan sonra satırın birkaç alt kısmında yer alan “Account Extended Private Key” bölümünde beliren değerler sizin cüzdan adresinizin Private Key’idir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.