Bitcoin Piyasasında Ayı Piyasası Etkisi ve Boğa Piyasası Etkisi Kavramları

Bitcoin Piyasasında Ayı Piyasası Etkisi ve Boğa Piyasası Etkisi Kavramları

Bitcoin Piyasasında Ayı Piyasası Etkisi ve Boğa Piyasası Etkisi Kavramları

Bitcoin ayı piyasası ile Bitcoin boğa piyasası Bitcoin piyasasında önemli sayılan iki kavramdır. Bitcoin piyasası inişli çıkışlı dönemleri ile belirsizlik bir yapıda olma özelliğini her dönem koruyan bir piyasadır. Bitcoin piyasasında ne zaman ne olacağının öngörülememesi piyasayı daha da cazip kılan bir husustur. Bitcoin piyasası ile ilgili haberler ya da yazılar okunduğunda Bitcoin piyasasının ayı piyasasının etkisinde olduğu ya da boğa piyasasının etkisi altında olduğu gibi ifadelere sıkça rastlanılmaktadır.

Bitcoin Ayı Piyasası Etkisi

Bitcoin Piyasasında Ayı Piyasası Etkisi ve Boğa Piyasası Etkisi Kavramları Ayı piyasası Görseli

Bitcoin ayı piyasası etkisi ile boğa piyasası etkisi, Bitcoin piyasası ile bu denli ilişkilendirildiği için dikkat çekici kavramlar olmaktadır. Bitcoin piyasasında bahsi geçen ayı piyasası etkisi, boğa piyasası etkisine göre olumsuz bir durumu ifade etmektedir. Boğa piyasası etkisi, Bitcoin piyasasındaki olumlu etkileri anlatmak için kullanılmaktadır. Aslında her iki kavrama, piyasanın mevcut eğilimini ve ekonomik ortamın cari durumunu anlatmak için başvurulmaktadır.

Bitcoin Boğa Piyasası Etkisi

Bitcoin Piyasasında Ayı Piyasası Etkisi ve Boğa Piyasası Etkisi Kavramları Boğa piyasası Görseli

Bitcoin piyasasında bahsi geçen Bitcoin boğa piyasası etkisi, Bitcoin fiyatlarının temel eğiliminin piyasaya yön verecek kadar etkili bir yükselişe geçmesidir. Aynı piyasada kullanılan ayı piyasası etkisi de Bitcoin fiyatlarının temel eğiliminin piyasaya yön verecek kadar etkili bir düşüşe geçmesi durumudur. Piyasanın işleyişine yön veren önemli etkenlerden biri yatırımcı beklentileri olmaktadır.

Yatırımcı beklentilerinin iyimserlik taşıdığı durumlarda boğa etkisinden bahsedilmektedir. İyimser bir piyasa her zaman daha çok yatırımcı çekmeyi başaracaktır. Bitcoin piyasasında Bitcoin fiyatlarının düştüğü, yatırımcıların piyasaya dair beklentilerinin olumsuz olduğu durumlarda Bitcoin ayı piyasası etkisi nedeni ile kötümserlik durumu, piyasadan yatırımcıların çıkmasına yol açacaktır.

Bitcoin boğa piyasası etkisi ile ayı piyasası etkisi yalnızca Bitcoin piyasası ile ilişkilendirilen kavramlar değildir. Tüm finansal piyasalar için bu iki kavram kullanılabilmektedir. Ayı piyasası etkisinin geçerli olduğunun kabul edilmesi için 52 haftalık bir süre içerisinde en yüksek seviyenin %20’si kadar aşağı yönlü bir hareketin meydana gelmesi gerekmektedir. Boğa piyasasının etkisinin geçerli olması için de 52 haftalık süre içerisinde en düşük gerçekleşen fiyat seviyesinden %20 oranında bir yükselişin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Bitcoin ayı piyasası etkisinin ayı ismi ile adlandırılmasının nedeni, ayının aşağı doğru pençesini sallayarak bir saldırı biçimini benimsemiş olmasıdır. Boğa piyasası etkisinin boğa ismi ile adlandırılmasının sebebi ise boğanın yukarı yönlü boynuz saldırısını benimsemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, bu terimler, her piyasada sıklıkla kullanılan olumlu ya da olumsuz durumları anlatan kavramlar olarak kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum