Bitcoin Yorum: Piyasasında Ayı Ne Zaman Sona Erecek?

Bitcoin Yorum: Piyasasında Ayı Ne Zaman Sona Erecek?

Bitcoin’de ayının bitmesi ile alakalı olarak piyasada pek çok fikir yer alıyor. Ortaya atılan fikirlerin pek çoğu belli bir dayanağa sahip olmadığından ötürü gerçekçiliği yatırımcıları düşündürüyor. Bu kapsamda kripto para aracılık şirketi BitOoda analizleri ile yatırımcıların meraklarının giderilmesinde dayanaklı analizler yaparak yatırımcılara yol gösterdi.

Ünlü aracılık şirketi Bitcoin ‘de ayının sona ermesi için iki önemli fiyat seviyesinin de geçilmesinin gerekli olduğunu açıkladı. Güne yüksek rakamlarda başlamasına karşın akşamı büyük düşüşler ile kapatan BTC için BitOoda Kurumsal Satış Başkanı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Brian Donovan, kendi kaleminden çıkan açıklamalarında BTC için en önemli satış seviyesinin 4200$ olduğunu belirtti.

Başarılı finans adamı bu rakamın kırılmadan ayı piyasasından çıkış yapılamayacağını düşündüğünü de söyledi. Son yılların en değişken zamanlarını yaşayan BTC piyasası için ileriye yönelik tahminlerde 3000 $ altında olan rakamlar da yerini aldı. BitOoda, analizlerinde düşüşlere neden olabilecek sorunları ve bu sorunlar için çözüm önerilerine de yer verdi.

Güncelleme 1: 28 Şubat 2019

Bitcoin ile ilgili her geçen gün yeni haberler piyasayı ciddi anlamda etkilemeyi başarıyor ve eğer çok sert aşağı doğru bir düşüş gerçekleşmezse, ilk yeşil mumunu oluşturmuş olacak. Bilindiği üzere Bitcoin bu ayın başında 3400 dolardan işlem görmüştü. İlerleyen günlerde 3800 dolara kadar yükseliş gerçekleştirdi ve %11 büyüme gerçekleştirdi.

Bitcoin ile ilgili yeni bir gelişme ise İsviçre bankası Julius Bar, bitcoin ile müşterilerine hizmet vermek için çalışmalarına başladıklarını belirtmişti. Borsa dünyasının göz bebeği olan Nasdaq'da Bitcoin ile birlikte Ethereum için fiyat endeksleri eklediğini açıklamıştı. Bu piyasanın en çok takdir toplayan analistlerinden biri olan Mati Greenspan, kripto para piyasasının bahar dönemini yaşadığını belirtti. Bitcoinin daha çok kişiye ulaşılabilecek kapasiteye sahip olacağını açıkladı.

Son olarak bitcoin piyasasında 4 sene sonrasında yine bir ilk gerçekleşti. Bitcoinin 50 haftalık hareketli ortalamasının 100 haftalık hareketli ortalamasının gerisine düştüğü açıklandı ve bu durum yıllardan sonra bir ilk olarak kayda geçti. Bitcoin cephesinden gelen bu güzel haberler sonrasında bitcoinin boğa koşusuna başlama ihtimalinin yüksek olduğu analistler tarafından yorumlanmaktadır.

Güncelleme 2: 7 Mart 2019

Bugün Piyasada sürpriz gelişmeler yaşanmadı.Genel Bitcoin haberlerine bakarsak kötümser hava dağılmaya , umuda dönmeye başlamış bulunmakta. Amerikalı bir analist 2008 ekonomik kriz zamanında blockchain kullanılmış olsaydı bu denli bir zararın olmayabileceğini belirtti. Burada ki önemli nokta ekonomistlerin blockchain sistemini bir alternatif sistem olarak görmesidir. Her geçen gün blockchain teknolojisi araştırılmakta ve uygulanabilir bir yapı olduğu kabul edilmektedir.

Diğer bitcoin haberleri ise İngiltere'deki bir araştırma sonucunun açıklanmasıydı. 2132 ingiliz vatandaşına kripto paralar hakkındaki düşünceleri soruldu ve yatırım konusundaki görüşleri alındı. İngiliz vatandaşları kripto para yatırımları konusunda kişilerin daha çok kazanma arzusundan dolayı yaptığını belli bir kesimin ise gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra yatırım yaptıklarını belirtiler. 2017 yılından beri yatırımcı kitlelerine gerekli araştırmalar yapılmadan yatırım yapmamaları konusunda tavsiyelerde bulunduk.

Bugün brezilyadan üzücü bir haber aldık . Velox 10 adlı site yatırımcılarına yatırımlarının % 50 si kadar kar  vaadinde bulunarak binlerce kişiyi dolandırdığı ve kayıplara karıştığı belirtildi. İnsanoğlunun en büyük zaaflarından biri çok kısa yoldan emek vermeden çok kazanma arzusu ve bunun farkında olan dolandırıcılar her zaman aynı argümanlar ile insanları dolandırdılar. Bir çok ICO ve starup projelerinden yatırımcılar dolandırıldı. Unutulmamalıdır ki bir yatırım yapılmadan önce gerekli araştırmalar yapılmalıdır ve sermayenin hepsi yatırımda kullanılmamalıdır.

Bitcoin fiyat tahminleri 100 bin dolar dan 300 bin dolara çıktı. Bu seviyelere gelinir mi bilinmez bunu zaman gösterecek lakin devletlerin kripto paraları kabul etmeleri gerekmektedir. Bir çok avrupa devleti kripto paralara karşı olumlu düşünceye sahip değil , bunun sebebi ise yeterli düzenlemelerin yapılamaması ve sistem kullanımın daha güvenli olmadığının belirtilmemesidir.Merkezi olmayan bir yapının her zaman güvenlik sorunu olacaktır.Bir an önce devletlerin blockchain ve kripto paralar üzerine düzenlemeler yapması ve alternatif bir ödeme sistemi olarak görmesi gerekmektedir.

Güncelleme 3: 12 Mart 2019

Geçmişte büyük bir patlama yaşayarak insanları milyoner yapan Bitcoin, o tarihten beri insanların dikkatli bakışlarını üzerinde toplamış durumda. En ufak bir hareket insanların akıllarına yine acaba mı sorusunu getiriyor. Mart ayının ikinci haftasına girdiğimiz şu günlerde her zaman olduğu gibi güncel Bitcoin teknik analizi yapıyor ve önümüzde bizi nelerin beklediğine göz atıyoruz.

12 Mart 2019 itibariyle Bitcoin’in 4000$ direncini bir türlü kıramadığına tanıklık ediyoruz. Bundan üç gün önce 4046$’ı gören Bitcoin, boğaların olaya müdahalesinden sonra yeniden düştü. Ancak her şeye rağmen yine de 12 günlük bir EMA kırılmış oldu. Mart ayının başından bu yana Bitcoin tarafında bir yükseliş eğilimi vardı. Sürekli olarak 3900 doların bir altına inip bir üstüne çıkan kripto paraların lideri 4000$ direncini bir defa kırdıktan sonra yine 3900’lere doğru düşüş yaşadı. Şu anda ise 1 Bitcoin 3823 dolar üzerinden işlem görmekte.

Şu an için Bitcoin 26 günlük EMA’nın üzerinde bir çizgide ilerliyor. Eğer yukarı yönde bir EMA kırılımı görülürse bu durum Bitcoin’in çok daha fazla bir yükseliş eğilimi göstermesi anlamına geliyor. Mart ayı boyunca kalburüstü olarak tabir edilen kripto paraların neredeyse tamamında az da olsa bir yükseliş olacağı uzmanların yaptıkları analizler neticesinde ortaya çıkmıştı. Ancak bazı paraların büyük firmalarla anlaşmaları onların yükselişlerinin çok daha fazla olmasına sebep oldu. Bu bağlamda Bitcoin ise azar azar ve stabilitesini koruyarak bir ivmelenme içinde.

Bitcoin teknik analizi yaparken özellikle “kısa vadede” Bitcoin’in durumunu ayrıca ele almak gerekiyor. Mart ayının başından beri yükselişte olan Bitcoin 4000$ seviyesini birkaç kere zorlamış ve bir defa bu direnci kırmıştı. Önümüzdeki günlerde ise bu direnci bir kez daha ama bu sefer kalıcı olarak kırabilme ihtimali mevcut. Geçmiş analizlerden elde ettiğimiz istatistiklere bakıldığında bu net bir şekilde görülmekte. Ancak asıl soru işareti burada ne kadar süre ile kalacağı? Eğer kalıcı olabilirse bu durum özellikle Nisan ayı için faklı bir Bitcoin senaryosunun devreye girmesi demek.

Güncelleme 4: 16 Mart 2019

Wall Street’in ünlü analistlerinden Tom Lee’ye göre 2019 Bitcoin için geri dönüş yılı olacak. Bitcoin rekor seviyelere ulaştığı dönemden günümüze kadar geçen sürede oldukça zor zamanlar geçirdi. 2017 yılının sonlarında ulaşmış olduğu 20 bin dolarlık zirveden yavaş yavaş düşerek şu anda 3800 dolar seviyelerinden alıcı bulmakta.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in gerçek değerinin 13800 ile 14800 dolar arasında olduğunu iddia ede Fundstrat stratejisti ve tanınmış Bitcoin boğası Tom Lee, 2019 yılı için kripto paraların bir geri dönüş yılı olacağını söyledi. Bunun en büyük sebebi ise elverişli makroekonomik eğilimler. CNBC’ye yaptığı açıklama Lee, “Küresel piyasalarda yatırımcılar yüksek risk iştahlarına sahipler ve bu durum Bitcoin için olumlu bir durum. Dolar da geçen seneki artış eğiliminden oldukça uzak” şeklide konuştu.

Geri dönüş yılı olmasının yanında JPMorgan ve Mizuho Bank’ın kendilerine ait kripto para çıkarmalarına ek olarak bir de Facebook’un bu alanda girişimlerde bulunduğunun altını çizdi. Lee, yakın zamanda Bitcoin’in oldukça kullanılır hale geldiği Venezuela için de bu gibi ülkelerde var olan kaos ortamının Bitcoin başta olmak üzere diğer Kripto paraların benimsenmesini de kolaylaştırdığını söyledi. “Bu durum 2019 yılında Bitcoin için ciddi bir geri dönüşün de habercisi” dedi. Lee’ye göre kripto paralar konusunda insanların farkındalığı her geçen gün artmakta. Bu durum da yakın zamanda kripto paraların resmi olarak kabul görmüş bir varlık sınıfı haline gelmesine katkıda bulunacak.

Bitcoin için geri dönüş yılı olarak gördüğü 2019’da alıcıların 200 günlük hareketli ortalamaya dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Lee, eğer Bitcoin şu andaki seviyesini koruyabilirse Ağustos ayında 200 günlük hareketli ortalamanın da üzerine çıkacak. Bu durumun da 2018 yılında yaşadığı çöküş sırasında kaybettiği ortamı yeniden kazanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Güncelleme 5: 17 Mart 2019

Yaklaşık 1 yıllık bir süre zarfından sonra Bitcoin işlem hacmi bugün ilk defa 11 milyar doları aştı. Bitcoin en son bu seviyeye Nisan 2018’de ulaşmıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında BTC’nin 10 Bin dolar olan fiyatı şu anda 3950 dolar olmasına karşın hacmin yeniden bu seviyelere ulaşması kötü koşullara rağmen yatırımcıların umutlarını yitirmediklerinin de bir göstergesi.

Kripto para ile ilgilenenlerin de bildiği gibi Bitcoin’in ticaret hacmi ve fiyat eğilimi uzunca bir süredir aynı yönde ilerlemekteydi. Ancak ta ki kasım ayında gerçekleşen ani değer kaybı sonrasında ticaret hacminin düşüşe uğramamasıyla son bulmuştu. Ancak Bitcoin 3000 dolar seviyelerine düşmeden önce 10 Kasım 2018 tarihinde 6385 dolar seviyelerindeydi. O zaman ki işlem hacmi ise 3,7 milyar dolar seviyelerinde dolanıyordu.

Bugün bakıldığında Bitcoin’in geçen Kasım ayındaki fiyatının hemen hemen yarısında olduğunu görüyoruz. Ancak buna karşılık Bitcoin işlem hacmi günlük bazda 10 Kasım 2018 tarihindeki değerinden tam %200 daha fazla. Ve 11 milyar dolar seviyesini aşmış durumda. Bununla ilgili rekor ise 5 Ocak 2018 tarihinde 23,84 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. BTC’nin o günkü fiyatı ise 17430 dolardı.

Diğer taraftan Litecoin de tıpkı Bitcoin gibi benzer bir hareket içinde ilerliyor. Kasım ayı içerisinde LTC 50 dolarken işlem hacminin 300-600 dolar aralığındaydı. Ancak Kasım ayının sonlarına gelindiğinde 30 dolar seviyesine gerileyen Litecoin şu anda ise 58 dolar civarında seyrine devam ediyor. Litecoin’in günlük işlem hacmi ise 1,79 milyar dolar.

Litecoin ve Bitcoin karşılaştırmasından sonra aralarındaki küçük farktan bahsetmeden de olmaz. İki kripto paranın işlem hacimlerine bakıldığında Litecoin en dibe indiği Aralık ayından bu zamana kadar işlem hacmindeki artışla birlikte %100 arttı. Ancak Bitcoin işlem hacmi değerlendirildiğinde en dibe indiği seviyeden sadece%20 oranında bir yükselme gösterdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.