Bitcoin Para Saklama USB

Bitcoin Para Saklama USB

Bitcoin kullanımının artması beraberinde çeşitli güvenlik sorunlarını da ortaya çıkarmaya başladı. Çünkü tüm işlemler bilgisayar üzerinden gerçekleştirildiği için bu durum korsanların da bu konu üzerinde korsanlık yapmalarının önünü açmış oldu. Bu duruma bir çözüm olarak da çeşitli bitcoin para saklama yöntemleri ortaya çıktı.

Bitcoin Cüzdanlarında Para Saklama

Bitcoin cüzdanı dendiğinde bildiğimiz cepte taşınan klasik cüzdanlar akıllara gelmesin. Bu cüzdanlar tıpkı bir USB aygıtı şeklinde olmakta. Bilinen klasik cüzdanlarla olan tek ortak noktası ise yanımızda taşınabilmesi. Bu sayede dilediğimiz bilgisayardan güvenli bir şekilde Bitcoinlerimize ulaşabiliyoruz. Ancak bu cüzdanlarda direkt olarak bitcoin bulunmuyor. Bu USB aygıtı aslında bir anahtar görevi görüyor. Bilgisayardan kendi hesabımıza giriş yaparken bizden bu cihazın bilgisayarın USB girişine takılması isteniyor. Eğer yanımızda bu cihaz yoksa bitcoinlerimizin bulunduğu hesaba giriş yapamıyoruz.

Bu uygulama ilk başlarda korsan yazılım kullanılmasının önüne geçilmesi için uygulanmaya başlandı. Yazılımı satın aldığınızda bir seri numarası vermek yerine bu USB cihazı veriliyor ve bilgisayarınıza takmadan yazılımın kurulumu gerçekleşmiyordu. Bir sonraki adımda ise bankalar güvenlik açısından bu yöntemi kullanmaya başladılar. Banka hesabınıza giriş yapabilmeniz için yine bu aygıta ihtiyaç duyuyordunuz. Son olarak da kripto para dünyasında cüzdan adı verilen USB aygıtları kullanılmaya başlandı.

Cüzdanlarda Bitcoin Para Saklama Ne Kadar Güvenli?

Elbette bir donanım kullanarak hesabınıza ulaşılması her zaman güvenli olacaktır. Bu donanım birebir kopyalanamadığı veya başkasının eline geçmediği sürece Bitcoin hesabınıza erişilmesi mümkün olmayacaktır. Cihaz çalınmış olsa dahi kendi içinde de çeşitli güvenlik sorularından geçtikten sonra işlem yapabilmek mümkün olmakta. Bu bakımdan USB Bitcoin cüzdanları son derece güvenilir. Bununla birlikte mevcut kripto paranızı bir borsada tutmak yerine bu cüzdanlara bağlı hesabınızda tutmak borsanın kapatılması ya da hacklenmesi durumunda da sizi güvende tutacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.