Bitcoin Neye Göre Yükselip Neye Göre Düşüyor?

Bitcoin Neye Göre Yükselip Neye Göre Düşüyor?

2000’li yılların sonundan başlayarak hayatımızda önemli bir yer edinen Bitcoin; geleneksel yatırım yöntemlerinden sıkılanlar için iyi bir alternatif oluşuyla dikkat çekiyor. Fakat, yine de Bitcoin yatırımcılarını bekleyen birtakım riskler mevcut! Her ne kadar merkeziyetsiz yapısından kaynaklı olarak spekülasyonlara açık olmayan bir kripto para birimi olsa da Bitcoin’in fiyatının düşmesine veya yükselmesine sebep olan bazı sebepler var! Yazımızda, Bitcoin neye göre yükselip neye göre düşüyor sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Arz ve Talep Bitcoin Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Döviz yatırımından aşina olunduğu gibi arz ve talep herhangi bir yatırım aracının fiyatını belirleyen en önemli etmen olmaktadır. Bu husus, Bitcoin için de geçerlidir. Fakat, arz ve talebi etkileyen farklı faktörler de vardır. Bir başka deyişle, devreye giren başka faktörler önce arz ve talep üzerinde etkisini gösterir. Arz ve talebin değişmesine bağlı olarak da Bitcoin fiyatları değişmeye uğrar. Kısaca özetlemek gerekirse, Bitcoin fiyatı; piyasa katılımcılarının ödemeye istekli oldukları fiyatlarla belirlenir.

Bitcoin neye göre yükselip neye göre düşüyor sorusuna cevap ararken arz ve talebin mantığını en iyi şekilde anlamalısınız. Örneğin, çok sayıda insan Bitcoin satın almak istiyorsa Bitcoin fiyatının artacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, daha fazla insan elindeki Bitcoin’i satmak istiyorsa fiyat otomatik olarak düşecektir.

Bitcoin Fiyatı Neden Dalgalanır?

Bitcoin fiyat dalgalanması; elinde çok sayıda Bitcoin olanların piyasada etkili olması sonucu gerçekleşmektedir. Bitcoin; hacim bakımından küçük bir hisse senedi stoğuna benzer. Bu noktada, para birimi; büyük şirket sahiplerine opsiyon değerini sağlamak adına ihtiyaç duyulan kitlesel pazarın kabul edilmesini sağlayacak oranlara henüz ulaşmamıştır.

Bitcoin; geçmiş yıllara kıyasla güvenlik sorunlarından çok fazla çekmektedir. Güvenlik ihlalleri ile ilgili olan her haber; hali hazırdaki ve potansiyel yatırımcıların Bitcoin piyasasına olan bakışını etkilemektedir. Bir başka deyişle, yaşanan çalıntılar ve kayıplar gibi güvenlik problemleri; Bitcoin fiyatının da düşmesine sebep olur. Bitcoin; belirli zamanlarda güvenlik açıklarını ortaya koymaktadır. Ancak, güvenlik açıklarının yine Bitcoin topluluğu tarafından düzeltilmesi amaçlandığı için böyle bir şey yapılır.

Bitcoin güvenlik sorunlarını geçmiş yıllarda yaşanan bir olayla örneklendirmek mümkün! 2014 yılının Nisan ayında Google güvenlik ekibi tarafından bildirilen OpenSSL güvenlik açıkları ve Heartbleed olayı; 2014’ün sonraki dönemlerinde Bitcoin’in bilhassa ABD doları karşısındaki değerinin düşmesine sebep olmuştur. Yüzde 10 civarında olarak açıklanan bu düşüş söz konusu dönemde çok fazla ses getirmiştir. Ancak, her ne olursa olsun, Bitcoin geliştiricileri sağlam çözümler üretmek adına güvenlik kaygılarını hiçbir şekilde atlamadan kamuoyuyla paylaşmalıdır. Sonuç olarak, Bitcoin fiyatının protokol tasarımının bir bütün olarak ne kadar güvenilir olduğunu yansıttığını ifade etmeliyiz. Güvenlik ihlalleriyle ilgili haberler yüzünden Bitcoin fiyatının düşeceğini söylemek mümkün!

Bitcoin Fiyatının Değişmesine Sebep Olan Diğer Faktörler!

Bitcoin; her ne kadar döviz fiyatları kadar olmasa da yaşanan birtakım gelişmelerden de etkilenmektedir. Bilhassa Bitcoin alım satımına aracılık eden herhangi bir kuruluşun siber saldırıya uğrayarak iflas ettiğini açıklaması gibi haberler etkisini en kısa sürede Bitcoin fiyatları üzerinde göstermektedir. Bunun yanı sıra, yasal gelişmelerin ve özellikle devletlerin Bitcoin’e olan bakış açısının fiyatlar üzerinde ciddi bir etkisinin olduğunu ifade etmek gerekir. Avustralya’nın Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıması veya Çin’in Bitcoin alım satımına dair yasakları; fiyatlar üzerinde en kısa sürede etkisini göstermektedir.

Sonuç olarak, Bitcoin yatırımı yapacak olanların yukarıdaki hususlara dikkat etmesi şarttır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.