Bitcoin Neden ve Neye Göre Yükseliyor?

Bitcoin Neden ve Neye Göre Yükseliyor?

Bitcoin Neden ve Neye Göre Yükseliyor?

Bitcoinin neden ve neye göre arttığı Bitcoine olan taleple alakalı olmaktadır. Bitcoin, 21 milyon gibi bir rakamla sınırlı sayıda üretildiğinden talep arttıkça Bitcoin değerlerinde artış yaşanır. Bitcoin yükselmesi özellikle talebin hızlı artışı gibi durumlarda dikkat çekici derecede olmaktadır. Değişken olan arz ve talep koşulları ise piyasalardaki Bitcoin değerinin belirlenmesindeki temel etkenlerdir.

Bitcoin Yükselmesinin Nedenleri Neler?

 

Bitcoin yükselişinin sebepleri arz ve talep dengesinin yanında piyasa dengelerini değiştirecek birtakım olayların yaşanması da olabilir. Temelde arz ve talep dengesini değiştirebilecek olaylar, Bitcoin için yükselme ve düşmelere sebep olur. Bitcoinin yükseliş ve düşüş nedenleri arasında şu durumlar gösterilebilir:

  • Yasal Gelişme: Herhangi bir ülkede Bitoin’in yasal olarak kabul görmesi, fiyatında artışlara sebep olabilmektedir. Resmi para birimi olarak Bitcoin tanındığında yatırımcılar tarafından ilgi görerek fiyat artışı yaşanması mümkündür.

  • Kişi Bazlı Gelişme: Bitcoin dünyasında meydana gelen bazı gelişmeler, düşüş ve çıkışların nedeni olabilmektedir. Örneğin Bitcoin işlemlerinde aracı kurumların başlarındaki isimlerin iflas etmesi veya onlara soruşturma açılması, ciddi düşüşlere sebep olabilmektedir.

Bitcoinde hassas değişimlerin yaşanması, artı ve eksi yönde gerçekleşten hızlı etkilere sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra yaşanan her gelişmenin Bitcoin fiyatları üzerinde etkisi olmayabilir. Olumlu ve olumsuz gelişmelerin piyasa açısından dikkatli biçimde izlenmesi önem taşımaktadır.

Bitcoin Yükselmesini Neler Etkiler?

Bitcoin yükselişini etkileyen unsurlar yasal ve kişisel bazlı gelişmelerin yanında şu şekilde gruplanabilir:

  • Vadeli işlem piyasasında Bitcoinlerin sözü geçer bir yapıya sahip olması,
  • Yatırımcılar ve ülkeler tarafından Bitcoinin benimsenmesi,
  • Temel teknoloji düzeyinin yeterliliği,
  • Bitcoin piyasasına yönelik yapılan düzenlemeler ve etkileri.

Bitcoin borsalarında serbest piyasa modeli mantığı işlemektedir. Her borsadaki alım ve satım faaliyetlerine göre artışlar ve düşüşler organik biçimde gelişmektedir. BTC’ye olan ilgiyi arttırabilecek her durum, Bitcoin yükselmesi için sebep olabilir.

                       Flaş Haber: Beklenen Tobo Tamamlandı, Yeni Hedef 17 bin dolar mı?

 

Bitcoin Fiyatı Neden Değişken?

Bitcoin fiyatının değişken olma sebebi yatırımcılar ve piyasa üzerinden değerlendirilir. Yatırımcılar da arz ve talep dengesi kadar, Bitcoin fiyatlarının değişmesinde önemli bir rol oynar. Günümüzde Bitcoin yatırımcı sayısı çok olmasına rağmen gerçekleştirilen yatırımlar az olmaktadır. Piyasa içerisinde aktif olarak rol alan söz sahibi yatırımcıların yaptıkları alım satım işlemleri, ciddi dalgalanmalara sebep oluşturabilmektedir. Kimi zaman büyük yatırımcılar tarafından yapılan yorumların bile Bitcoin fiyatları üzerinde ciddi değişimlere sebep olduğu görülen gerçekler arasındadır.

Bitcoin Fiyatları Piyasada Neden Farklı?

Bitcoin fiyatlarının piyasada farklı olma nedeni borsaların birbiriyle bağlantılı olmamasından kaynaklanır. Bitcoin borsaları, kendi işlem hacimlerine göre fiyat belirlemesini gerçekleştirir. Bu nedenle her borsanın sahip olduğu arz ve talep dengesinde farklılıklar olacaktır. Sabit fiyat neredeyse hiçbir zaman garanti olmamakla beraber alıcı ve satıcıların ortak noktada buluşması ise fiyatı belirler.

                                             HEMEN İNCELEYİN! Şuanda 1 Bitcoin Kaç TL?

 

Genel olarak kripto para borsalarında likidite kavramının kullanılmasının sebebi, işlem hacminin önemli olmasından kaynaklanır. Likidite, her borsanın kendi işlem hacminin ne kadar fazla olduğunu gösteren bir unsurdur. Likiditenin yüksek olmasının anlamı, küçük değer aralıkları ile işlem yamanıni olanaklı hale gelmesidir. Değer aralıkları küçük olan bir borsada alıcıların veya satıcıların ortaya çıkması daha fazla kolaylaşır.

Bitcoin Yükselmesi İçin Tahminler Doğru Mu?

Bitcoin yükselmesine yönelik yapılan tahminlerin doğruluğu geleneksel piyasalarda olduğu gibidir. Her iki piyasada da yapılan tahminler için %100 netlik söz konusu olduğunu söylemek mümkün değildir. Piyasanın çöküşü için tahminde bulunan yatırımcıların yanı sıra Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar yaşanacağını söyleyen yatırımcılar da bulunmaktadır. Bu nedenle Bitcoin yükselmesi için yapılan tahminlere bağlı kalındığında yatırımcıların riskleri göze alarak karar vermesi gerekmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum