Bitcoin Yorumu: Bitcoin Ne Kadar Daha Yükselecek?

Bitcoin Yorumu: Bitcoin Ne Kadar Daha Yükselecek?

Şu günlerde 5300 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin hakkında yatırımcıların akıllarındaki en önemli soru Bitcoin ne kadar daha yükselecek? Özellikle uzmanlar Bitcoin’in 5300 dolar seviyesine ulaştıktan sonra tek hamlede 6000 dolar seviyelerine gelmelerini konuşmaya başlamışlardı. Ancak 5600 dolarlara ulaştıktan sonra burada fazla kalmayarak yeniden bir geri çekilme trendine girdi. Bu hareket insanların yeterince panik yaşamalarına sebep oldu.

Uzmanların bundan sonraki aşamada üzerinde durdukları konu ise 200 günlük hareketli ortalama. Daha 1 hafta öncesine kadar 200 günlük hareketli ortalamanın kırılabileceği üzerinde konuşulurken Bitcoin şu anda bu ortalamanın üzerinde. Bu ortalama borsalarda 4650 dolar olarak belirlenmiş durumda. Bu yüzden de yaşanılan hareketlilik şu anda normal olarak görülüyor. Bitcoin’in yakalamış olduğu bu güzel yükselişin bir yerde düzeltmesinin yapılması da gerekmekteydi. Bütün bunların ışığında düzeltme yapılmış olsa dahi bunu olumlu bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Hiçbir düzeltme olmadan sürekli olarak çıkış kripto para mantığına ters düşmekte. İnsanların geçmişte Bitcoin yüzünden mağduriyet yaşamalarının en büyük sebebi de zaten sağlıksız bir şekilde yükselmesiydi. Uzmanlar şu anda içinde bulunulan yükseliş trendini çok daha sağlıklı buluyorlar.

Ülkemizde Bitcoin yatırımcıları arasında da yavaş yavaş çatlak sesler çıkmaya başladı. Bitcoin ne kadar daha yükselecek, bu konu hakkında son iki günkü hareket insanları bir anda korkuya sevk etti. Bunun sebebi ise son bir, bir buçuk haftada yaşanan yükselmenin bilinçli bir şekilde yapıldığı ve yavaş yavaş yeniden Bitcoin’in 4500 dolar seviyelerine ineceğini düşünmeleri. Elbette Bitcoin’in yeniden bu seviyelere yani 200 günlük hareket ortalamasının altına düşmesi, aynı zamanda önüne geçilemez bir düşüş trendine girmesi olarak da değerlendirilmekte.

Bu konuda en ilginç olan ise insanların bir hafta öncesinde 5000 dolar seviyesine çıkmasını dört gözle bekledikleri lider kripto paranın 5300 dolar seviyesine geri geldiğinde üzülüp umutsuzluğa kapılmaları.

Güncelleme 1: 13 Nisan 2019

Kripto para piyasasında Bitcoin yükseliş trendi yakaladı.  Litecoin'de yükselişini sürdürdü.  güçlü bir destek hattı yakaladı.

Bir günlük BTC grafiği ni incelediğimizde büyük bir yükseliş eğiliminde olduğunu görüyoruz. Fiyat değişkenliği 4.095.4 $ 'dan 5.151.7 $' a yükseldi. Kripto  para 4.212.2 $ direnç çizgisi ile destek çizgisi arasında 3.438.4 USD seviyesinde kaldı .

Bollinger Bantları bantları birbirinden ayrıldığı kesimde fiyata uçucu döneme doğru işaret etti. Chaikin Para Akışı veya CMF hattı sıfır çizgisinin üzerinde kirpto para piyasasında önemli bir nakit girişi göstermiştir.

Osilatör veya AO yeşil çubuklar grafiği hakim olarak kripto paralarda boğa ivme gösterdi. Litecoin [LTC] bir günlük grafiği incelediğimiz zaman , kripto para  değerini bu yıl için 47.596 $ 'dan 92.85 $' a yükseltmiş ve yükseliş trendine devam edecektir. Kripto para 62.639 $ seviyesinde güçlü bir direnç gösterdi.

Parabolik SAR noktalı belirteçler grafikte şamdanlar altında kalmıştır. MACD çizgi grafik kırmızı çizgi üzerinde kalmış ve bir eğilim ters imkanı yoktur, belirteci için sürekli bir yükseliş çalışma göstermiştir.

Yükseliş dalgası, bitcoin ve litecoin  fiyatlarının değerlerini pekiştirdiği ve piyasada yükseliş hızını koruduğu için devam edebilir.

Güncelleme 2: 15 Nisan 2019

Bitcoin’in son zamanlarda kıpırdanmaya başlamasıyla birlikte ileriye dönük olarak bir şekilde ilerleyeceği konusunda yatırımcılar ve uzmanlar yeniden tahminlerde bulunmaya başladılar. En son olarak Bitcoin için fiyat tahminleri ile ilgi çeken kişi Bitmez CEO’su Arthur Hayes oldu. Hayes yaptığı tahminde ise hiçbir şekilde sınır tanımadığını bir kes daha insanlara gösterdi.

Bitcoin için fiyat tahminleri yapan Hayes inanması güç olasılıklardan bahsetmekte. Diğer taraftan sektörün tecrübeli isimlerinden bir tanesi olması insanların onun bu tahminlerine inanmalarını sağlamakta. Arthur Hayes’in tahminlerine göre çok uzun olmayan bir süreç içerisinde Bitcoin 50.000 dolar seviyelerine ulaşacak. Gerçekleşmesi zor gibi görünen bu tahmin pek çok kişi tarafından desteklenmiş durumda. Hayes bu tahmini yaparken Bitcoin’in geçmişte gösterdiği hareketlerin yanında günümüz demografik dengelerinin hareketlerini de göz önünde bulunduruyor.

Dünyanın en kalabalık iki ülkesi olan Çin ve Hindistan’da ortak bir yatırım trendi her geçen gün yükselişine devam etmekte. Nüfusu bu kadar kalabalık olan iki ülkede yaşanan bu değişim büyük resme bakıldığında kısa süre içinde tüm dünyada da etkisini göstermeye başlıyor. Bu geçmişte de yaşanmış bir durum. Hayes bu durumun kısa zaman içinde yeniden tekrarlanacağını düşünüyor.

Bütün bu değişimler her alanda olduğu gibi kripto para alında da kendisini hissettirecek ve başta Bitcoin olmak üzere pek çok kripto para biriminin inanılmaz şekilde artış göstermesine sebep olacak. Bununla birlikte kripto paraların her geçen gün hayatımıza daha da fazla girmesi sürecin kısalması üzerinde olumlu bir etki yaratacak. Temkinli konuşan bazı uzmanlar bir tarih vermenin zor olduğundan bahsetseler de kripto paraların son zamanda yaşadıkları dalgalı trend beklenen artış için bir zemin olarak değerlendiriliyor.

Güncelleme 3: 16 Nisan 2019

16 Nisan’ın ilk saatleri itibariyle Bitcoin yeniden 5000 dolar seviyesinin altına inmiş durumda. İnsanların uzun zamandır dört gözle bekledikleri yüksek artış son birkaç gündür yerini endişeye bıraktı. Dört gözle yükselmesi beklenen lider kripto para yeniden yavaş yavaş 3 hafta önceki değerine doğru inmeye başladı. Ancak bu düşüş iki geri bir ileri şeklinde olduğu için biraz uzun bir zaman dilimine yayılıyor. Kısacası Bitcoin düşüyor ama bu düşüşün arkasında birilerinin ya da bir şeylerin olduğu konuşulmaya başlandı.

Bitcoin düşüyor düşmesine ama bu düşüşün arkasında ne olabilir? Yoksa Bitcoin SV mi?  Bitcoin SV’nin kurucularından bir tanesi olan Craig Wright geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden Hodlonaut adlı kullanıcıya tehditler savurmuştu. Kripto para dünyasında popüler Twitter kullanıcılarından bir tanesi olan Hodlonaut’a karşı yapılan bu saldırı kısa zamanda etkisini gösterdi. Bu durum başta Binance olmak üzere ShapeShift ve Blockchain Wallet Bitcoin SV’yi liste dışı ettiklerini açıkladılar. Önemli bir kesim Bitcoin’deki bu düşüşün Bitcoin SV’nin liste dışı edilmesinden kaynaklı olduğunu savunurken bir diğer kesim ise Bitcoin’deki bu düşüşün zaten beklenen bir şey olduğunu ve bu konuyla bir alakası olmadığı görüşünü savunuyorlar.

Craig Wright’ın yaptığı davranış o kadar tepki topladı ki Kraken’de BSV’nin liste dışı edilmesi gerekip gerekmediğini bir anket açarak kullanıcılarına sordu. Çok fazla kişinin bu durumdan rahatsız olduğu ortaya çıkan yüzde 75 oranındaki “edilsin” cevabıyla bir kez daha kanıtlandı. Ortaya çıkan bu sonucunda ardından Kraken de BSV’yi liste dışı edebilir.

Bitcoin’e dönecek olursak, Bitcoin’deki düşüşün beklendiği, birkaç gün önce Weiss Ratings tarafından da kaleme alınmıştı. Hatta bu onlara göre bu o kadar kötümser bir düşüş olacak ki Bitcoin yeniden 4000 dolar seviyelerine inecek. Ancak elbette düşüş ağır bir şekilde ilerleyeceği için bu durum biraz zamana yayılacak gibi.

Güncelleme 4: 19 Nisan 2019

2 Nisan’dan bu zamana bir yükseliş içinde bulunan Bitcoin 5300 dolar bandını zorlamaya başladı. Yaklaşık 15 gündür dalgalı bir şekilde ilerleyen Bitcoin ilk andaki yükselişinden sonra bir düşüp bir yükselmeye devam ediyor. Bu kadar dalgalı bir şekilde hareket eden lider kripto paranın gündemden de etkilendiği konuşulmaya başladı. Son olarak John McAfee’nin Satoshi Nakamoto’nun kimliğini açıklayacağını söylemesinden sonra Bitcoin yeniden değer kazanmaya başladı.

Bitcoin 5300 dolar bandında işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz 15 günlük süre zarfında 5400 dolar sınırına kadar gelen Bitcoin yeterli desteği göremediği için yeniden 5000 dolar sınırına gerilemişti. Ancak halen 2 Nisan öncesi durumuna geri dönmediği için yatırımcılarına hala kazandırır bir konumda duruyor. Gerek piyasada dün yaşanan kıpırdanma gerekse

McAfee’nin açıklamadı Bitcoin’i yeniden kamçılamış görünüyor. Uzmanların Bitcoin’in artışı hakkında görüşleri hala değişmiş değil. Analistlerin önemli bir bölümü Bitcoin’in 5400 sınırına yeniden ulaşması halinde 5700 doları ardından da 6200 doları kolaylıkla görebileceği yönünde hemfikirler.

Ancak 5400 dolar sınırında yine destek görmezse bu sefer ilk anki kadar şanslı olmayacaktır. Eğer ikinci defa destek görmezse bu sefer Bitcoin’in 5000 doların altına inmesine kesin gözüyle bakılmakta. Bunun sebebi ise lider kripto paranın sürekli olarak bu seviyelerde seyretmesine bağlı olarak insanların bu kripto paraya olan inançlarının ya yavaş yavaş kaybolması. Geçmişte 20000 dolar seviyesinden bir anda 3000 dolar seviyesine inmesi, insanlar üzerinde psikolojik anlamda bir güvensizlik yaratmış durumda. Bu güvensizlik Bitcoin’in her düşüşünde kendisini bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Bütün bu gelişmelere rağmen uzmanlar Bitcoin’in 5400 dolar direncini kolay bir şekilde kıracağı yönünde görüş belirtiyorlar. Bu hafta sonu lider kripto para birimi için oldukça kritik geçeceğe benziyor. McAfee'nin Satoshi Nakamoto ile ilgili açıklamalarını konu alan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 5: 21 Nisan 2019

Kripto para birimi yatırımcısı ve girişimcisi olan Chris Burniske, Bitcoin'in bir sonraki boğa piyasasında 1 trilyon dolara ulaşabileceğine dile getirdi . Bruniske ayrıca ARK Invest'in eski kripto para  lideri ve kripto para risk sermayesi şirket

Aralık 2017'de, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000  Dolara ulaşmış ve  akabinde 320 milyar dolar değerinde piyasa hacmine sahipti. Kripto para piyasası 813 milyar dolardı. Bitcoin'in 1 trilyon dolarlık bir piyasa sınırına ulaşması için,bitcoinin 55 bin doların üzerinde olması gerekecektir. Bu, mevcut fiyat seviyelerinden % 950'lik bir fiyat artışını temsil eder.

Bitcoin'in bu seviyelere ulaşabilmesi için daha fazla yatırımcı ve sıcak paraya ihtiyaç vardır. Kripto paranın daha  fazla yaygın hale gelmesi için  daha fazla sayıda şirket, kurum ve perakende yatırımcıya dahil olması gereken altyapılarını yenilemesi gerekmektedir.

Burniske ayrıca ilk 10'daki diğer Kripto para birimlerinin de Bitcoin ile binanen büyüdüğünü belirtti. Başlangıçta, Bitcoin en büyük ve en popüler kripto para birimi olmaya devam ediyor. Ancak diğer altcoinlerde büyümeye başladı. Bitcoin % 52,8 pazar hakimiyetine sahiptir.

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) başkanı Jeff Sprecher kurumlar ve kripto para  piyasası katılımları hakkında yorum yaptı:

“Bitcoin iyi bir piyasa yapısına sahip değil. Bitcoin için bile, farklı pazarlar birçok farklı fiyat  yapısına sahiptir. Bitcoin ile dolar değişimi yapmak için % 6'ya varan bir ücret ödeyebilirsiniz, yani Bitcoin bile kırılmadan önce % 6 oranında artması gerekir. ”

Michael Novogratz'in dediği gibi , gelecekte 1 trilyon dolara ulaşmak için Bitcoin kurumların yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Piyasada tanınmış  yatırımcılardan olan Anthony Pompliano, Morgan Creek Digital'deki ekibinin 40 milyon dolarlık bir kripto girişim fonu oluşturduğunu açıkladı. Bay Pompliano'nun fonu, Amerika Birleşik Devletleri'nde kripto para birimine yatırım yapan ilk fondur.

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin 5.280 $ 'a yakın işlem görüyor ve 93.22 milyar $' lık bir piyasa hacmine sahiptir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum