Bitcoin Kritik Seviyesi Neden Aşılamıyor?

Bitcoin Kritik Seviyesi Neden Aşılamıyor?

Uzun bir süredir Bitcoin 7000 dolar seviyelerinin altında bulunuyor. Bu seviye aynı zamanda bitcoin kritik seviyesi. Analistler bu seviye kırıldıktan sonra yeniden lider kripto paranın önünün açık olduğunu söylüyorlar. Elbette bu seviyenin kırılamamasının çeşitli nedenleri var. Birkaç ay öncesine kadar sebepler hep piyasa dahilinde değerlendirilirken şu anda dış etmenler piyasanın yönünü belirlemekte.

Küresel Piyasa Hareketleri

Bitcoin kritik seviyesi şu günlerde küresel piyasa hareketleriyle doğrudan orantılı durumda. Son bir kaç gündür görülen ufak hareketlenmeler insanları korkutuyor. Çünkü bu tarz hareketlerin gelmesi ve paranın uzun süre kısa bir bant aralığında hareket etmesi genellikle düşüşle sonuçlanıyor. Bunun yanında aynı şekilde kırılamayan direnç seviyelerinden geriye sekmeler de görülebiliyor. Düşük fiyattan alış yapmak isteyenler beklemeye devam ederken bu durum lider kripto paranın hareketini daha da kısıtlı bir hale getirmekte. Düşükten alma isteği kripto paranın hareketinin kritik seviyeyi aşmasını engelliyor. Son olarak 7000 dolar seviyelerine bir yaklaşma olsa da yine bu seviyeden geri dönüş yaşandı.

Balinaların her zaman için büyük işlemler yapma olasılığına karşı da insanlar kripto para borsalarında herhangi bir işlem yapmaktan şu aralarda kaçınıyorlar. Uzun vadeli işlem yapmak isteyenler ise piyasanın yönünü tam olarak anlamadan bu işe girmek istemiyorlar.

İnsanların Nakit Bulundurma İsteği

Coronavirüs dünyayı ekonomik anlamda oldukça sarstı. Bu durum Bitcoin kritik seviyesi aşılmasını engellemekte. Yaşanan belirsizlik insanların bankalarda bulunan paralarla birlikte yatırım yaptıkları kripto paraları da nakde çevirip yanlarında saklamalarına sebep oldu. Bunun önemli bir sebebi de insanların faturalarını ödeyememekten duydukları endişe. Bankalarda oluşabilecek herhangi bir aksaklık sonucunda hesaplarında bulunan paralarının akıbetinden şüphelenen kişiler de paralarını çekme gereği duydular.

Bununla birlikte Amerikan hükumetinin halka dağıtacağı 2 trilyon dolarlık teşvik paketi bankalarda ya da kripto para olarak saklanan paraların çekilmesinin önüne geçecektir. Bu da özellikle Bitcoin piyasasında yeniden bir hareketlenme olabileceğini gösteriyor. Eğer Avrupa devlerinden bazıları benzer şekilde vatandaşlarına bu tarz teşvikler de bulunursa durum beklenildiğinden çok daha hızlı bir şekilde düzelecek ve Bitcoin yeniden 10.000 dolar seviyelerine çıkabilecek.

Gençler Kripto Dünyasından Uzaklaştı

Dünyada yaşanan olaylar en çok da 35 yaş altındaki kişileri vurmuş görünüyor. Sorumlulukları olan kişiler bu sorumlulukların daha da artması sebebiyle kripto işlerinden uzaklaştılar. Pek çoğu ailelerine karşı olan sorumlulukları yerine getirmek için kripto paralara olan dikkatlerini kaybetmiş görünüyor. Durumun yeniden düzelmesi bu insanların tekrardan kripto para dünyasına kaymaları ve borsaların yeniden hareketlenmesine sebep olabilir. Ancak mevcut durumun ne zaman normale döneceği konusunda şu anda bir şey söylemek zor. Bu da kripto paraların bir süre daha stabil bir şekilde ilerlemesine sebep olabilir. Her ne kadar balinalar zaman zaman kendilerini gösterseler de bu durum suni bir heyecan yarattıktan sonra her şey normale geri dönüyor.

Bir önceki yazımız Corona virüsüyle mücadele eden robot

1- https://kointimes.net/aigang-coin-nedir-ve-ne-ise-yarar/

2- https://kointimes.net/neden-bitcoin-almaliyiz/

3- https://kointimes.net/tarihin-en-iyi-5-bitcoin-hack-olayi/

4- https://kointimes.net/bitcoin-etfleri-piyasayi-nasil-etkiler/

5- https://kointimes.net/sec-kripto-paralarin-gelecegini-baltaliyor-mu/

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum