Bitcoin İle Kara Para Aklamak Mümkün mü? Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin İle Kara Para Aklamak Mümkün mü? Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin bir merkezi ve sahibi olmayan lider kripto para birimi olarak biliniyor. Bitcoin'in bu özelliği zaman zaman yasa dışı yollar için kullanıldığını gündeme getirmekte. Bunlardan bir tanesi de kara para aklamak. Bitcoin ile kara para aklamak oldukça kolay. Bunun için farklı yöntemler bulunuyor.

Bitcoin İle Nasıl Kara Para Aklanıyor?

Ortada eğer yasa dışı bir ticaret varsa kripto paralar bunun için en çok kullanılan para birimleri. Bir hesaptan başka bir hesaba kripto para aktarımı yapılması kimsenin kimliğini ortaya çıkarmadan kolaylıkla yapılan bir işlem. Bu bakımdan insanlar işledikleri suç için yaptıkları ödemelerde kendilerini gizleyebiliyorlar. Bununla birlikte piyasadaki Bitcoin oranı çok fazla olduğu ve işlem hacimlerinin inanılmaz seviyelerde olması alışverişin ilgi çekmesini daha da fazla engelliyor.

Devletler Engel Olamıyor

Bitcoin ile kara para aklamak devletler için de büyük bir sorun. Bunun bilinmesine rağmen bu konuda hiçbir şekilde harekete geçilemiyor. Çünkü kara para aklamanın takip edileceği ya da suçluları ele vereceği bir açık bulunmuyor. Pek çok ülke bu yüzden kripto para kullanımının yasal hale getirilmesine temkinli yaklaşmakta. Çünkü paranın herhangi bir kontrolünün ve denetiminin olmayışı suçların artmasına sebep olabilir.

Bazı hükumetler kendilerince önlem almaya çalışsalar da bu, şu anda yetersiz kalmakta. Yasal şekilde kazanılamayan kripto paralar ekonomik sisteme çok kolay bir şekilde sokulmakta. Aynı şekilde nakit paralar pek çok banka hesabı arasında paylaştırılarak ilgi çekmeyecek şekilde kripto para hesaplarına aktarılabiliyorlar. Kripto para dolaşım hızının inanılmaz oranlarda olması sadece saniyeler içinde paranın izinin kaybolmasına sebep oluyor. Bazı ülkeler bu konu hakkında çözüm ürettiklerini söyleseler de bir noktada izler ortadan kayboluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.