Bitcoin İle Kara Para Aklamak Mümkün mü?

Bitcoin İle Kara Para Aklamak Mümkün mü?

Ülkelerin başından beri endişe duydukları konular arasında Bitcoin'in kara para aklamak için kullanılması geliyor. Büyük bir kesim bunun yapılmadığını söylese de ortada para aklamak için son derece uygun bir varlığın olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Bu durum şu an için biraz sümen altı ediliyor. Zira yasa dışı oluşumların kara para aklamak için Bitcoin'den daha uygun bir yol bulmalarına gerek dahi yok.

Görmezden Geliniyor

Bitcoin ile yapılan işlem numaraları kaydediliyor olsa da bunun takibinin yapılması oldukça güç. Bu bakımdan yasa dışı işlerle uğraşanların ödemeler için Bitcoin'i seçmesi çok doğal. Bununla birlikte iş daha da derine iniyor ve normal paralar yerine ödemeler direkt olarak Bitcoin ile yapılıyor. Sonrasında ise gerekli görülen durumlarda kimsenin ruhu duymadan istenilen fiziki para birimlerine çevrilerek normal para akışı içine yedirilebiliyor.

Büyük Firmalar Bitcoin'e Güven Duymaya Devam Ediyor ! Bitcoin İle Kara Para Aklamak Mümkün mü?

Bitcoin, ülkeler arasındaki para taşımacılığının da önüne geçti. Eskiden insanlar bir ülkeden başka bir ülkeye giderlerken yanlarında belirli bir miktarda para taşıyabiliyorlardı. Bu durum halen geçerli. Ancak artık kimse yanında nakit para ile ülke dışına çıkmıyor. Başka ülkeye para götürmek isteyen kişiler bunu Bitcoin satın alarak kolaylıkla halledebiliyorlar. Sonrasında ise gittiği ülkede bu Bitcoinleri bozdurup herhangi bir bankamatikten çekebiliyorlar. Elbette bu tür uygulamalar yıllardan beri alışılmış banka ve devlet uygulamalarının es geçilmesine sebep olmakta. Şu an için gelişmemiş, gelişmekte olan ya da Avrupa ile arasında sınır oluşturma çabasında olan ülkeler için bu durum büyük bir rahatsızlık yaratmakta. Çünkü bu ülkelerde en ufak banka işlemlerinden yüksek oranda işlem ücretleri alınmakta. Bu durum devletin kazancına engel oluyor.

Diğer taraftan gelişmiş ülkeler ise ne olursa olsun Bitcoin kullanımının önünün açılması ve en azından devlet kontrolü altında yapılması için çalışmalarına devam ediyorlar. Çünkü biliniyor ki Bitcoin ve diğer altcoinlerin kullanımı artık geri dönülemeyecek ve önü kesilemeyecek kadar yaygın bir hale geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.