Bitcoin Yorumu: Bitcoin İçin Uyarılar Gelmeye Başladı

Bitcoin Yorumu: Bitcoin İçin Uyarılar Gelmeye Başladı

Lider kripto para Bitcoin’in yükselmeye devam etmesi beraberinde çok sayıda spekülasyonun da ortaya atılmasına sebep oluyor. Uzmanlar şimdiden Bitcoin için uyarılar vermeye başladılar. Dün, yani 3 Mayıs 2019 tarihi itibariyle 5700 dolar seviyesini gören Bitcoin aynı zamanda 2019 yılının da rekorunu kırmıştı. Konu ile ilgili olarak yazdığımız habere buradan ulaşabilirsiniz. Bugün itibariyle de lider kripto paranın 5800 dolar sınırını aştığı görülmekte. Bu yükselişin ardından konunun uzmanları dikkatli adım atılması yönünde uyarılara başladılar.

Bitcoin için uyarılar arasında Bitcoin’in düşüş yaşaması olasılığı üzerinde duruluyor. Nisan ayının başından itibaren yükselişe geçen Bitcoin’in yeniden düşüş yaşama ihtimalinin sebeplerinden bir tanesi piyasaya henüz boğaların gelmemiş olması. Bu bakımdan önümüzdeki birkaç gün içerisinde Bitcoin fiyatlarında bir düzenlemeye gidileceği konuşulmakta. Başka bir kesime göre de boğa sezonu başladı ve lider kripto para ulaştığı bu seviyeden bir daha aşağı düşmeyecek. Bu spekülasyonlar arasında insanların hangisine kulak verecekleri içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Şu an için yapılacak en mantıklı adım, durumu dikkatli bir şekilde takip edip, topluluk içinde konuşulup ağırlık kazanan fikirlere daha çok kulak vermek.

Analistlerin önemli iletişim araçlarından bir tanesi olan Twitter’da pek çok analizci kendi analizlerini açıklıyorlar. Analistlerin yanında tecrübeli kullanıcılar da konu hakkındaki görüşlerini paylaşmaktalar. Bunlardan bir tanesi de Magic Poop Cannon adındaki kullanıcı. Geçmişe dair birçok istatistiği kullanan kullanıcı Bitcoin’in yükselişini normal olarak nitelendirmiyor.

Kullanıcıya göre Bitcoin sıra dışı bir şekilde hızlı yükseliyor. Bu hızlı yükselişin peşinden %10 oranında ciddi bir düşüş yaşayabileceğini söylemekte. Bu konuda Magic Poop Cannon yalnız değil. İşin pek çok uzmanı da bu görüşe katılmakta. Uzmanlar Bitcoin’in şu anda aşırı fazla şekilde satın alındığını düşünmekteler.

Güncelleme 1: 5 Mayıs 2019

Bitcoin’in artıp artmayacağı konusunda insanların piyasaları dikkatli bir şekilde izledikleri şu günlerde Coin Stats isimli platformun uygulamasında Bitcoin 30.000 dolar oldu. Bunu gören insanların akıllarına gelen ilk şey ise 2017 yılında Bitcoin’in göstermiş olduğu artıştı. Pek çok insan bir anda milyoner olduğunu düşündü.

Coin Stats’ın uygulamasında Bitcoin 30.000 dolar oldu ve insanlar hemen bunun gerçek olup olmadığını araştırmaya başladılar. Fiyat tablosuna bakıp zengin olduğunu düşünenler, bir taraftan da “acaba” sorusu ile farklı kaynaklardan durumu teyit etmek için heyecanlı dakikalar yaşadılar. Coin Stats uygulamasında 4 Mayıs’ı 5 Mayıs’a bağlayan gece Bitcoin değeri birdenbire %418.76 oranında artmış olarak görüntülenmeye başlandı. Bu bir anda BTC’nin piyasa değerinin 534 milyar dolar olması demekti ve bu bir rekordu. Coin Stats kullanıcıları bu oranı görünce şaşkınlık geçirdiler ve Twitter üzerinden konu ile ilgili paylaşımlar yapmaya başladılar.

Elbette soğukkanlı kalabilenler de vardı ve bu soğukkanlılık içerisinde olayın bir yanlışlık olduğunu anladılar. Ancak bu soğukkanlı tutum beraberinde bir kızgınlığı da getirdi. Çünkü milyonların ilgilendiği ve takip ettiği bir konu hakkında yapılan böylesine büyük bir hata pek çok insanı zarara uğratmış olabilir. Bu şu anda bilinmiyor. Ancak bu hata Coin Stats’ın yaptığı ilk hata değil. Geçtiğimiz günlerde benzer bir hata da ChainLink kripto parası için yapılmıştı. Bu kripto paranın birim fiyatı bir süreliğine %200 artmış şekilde uygulamaya yansıdı.

Şu anda umanlar Bitcoin konusunda oldukça umutlular. 2017 yılındaki artışa benzer bir artış ufukta görünmese de pek çok uzman Bitcoin’in 30.000 doları görebileceğini düşünüyorlar. Ancak bu konuda herhangi bir tarih vermek zor. En azından yakın gelecekte bu miktara ulaşılması imkânsız.

Güncelleme 2: 7 Mayıs 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin için işler yavaş yavaş iyiye gitmeye başladı gibi görünüyor. Uzmanlara göre Bitcoin’den hızlı bir yükseliş beklemek şu an için çok gerçekçi görünmüyor. Bugün gelinen noktada ise Bitcoin rekor kırmaya devam ederken al-sat yapanlara da kazandırmaya çok kısa vadelerde devam ediyor.

7 Mayıs 2019 itibariyle Bitcoin 2019 yılı içerisindeki en yükse seviyesine ulaştı. Gece yarısından sonra 5970 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, birkaç hafta öncesine kadar çok uzakta gibi görünen 6000 dolar seviyesine de gelmiş oldu. Geçen haftalarda konu ile ilgili olarak yazmış olduğumuz yazılarda 6000 dolar seviyesinden sonra Bitcoindeki yükselişin çok daha hızlı bir şekilde olabileceğinden bahsetmiştik. Bitcoin eğer 6000 dolar seviyesini görürse anında 6100 dolar ve üzerine hızlı bir yükselme göstererek buralarda kalıcı olabilir.

Bitcoin rekor kırmaya devam etmesi piyasa hacminin de 189 milyar dolara ulaşmasına sebep oldu. Bunun yanında ülkemizde de dolarda meydana gelen son artış neticesinde Bitcoin fiyatları oldukça arttı. Lider kripto para Paribu üzerinde 35,688 TL, BTCTürk üzerinde ise 35,502 TL’ye ulaştı.,

Bitcoin rekor kırmasına kırdı ama bugün gün içinde bazı altcoinler Bitcoin’in yükseliş oranından daha fazla yükseliş gösterdiler. İlk 100 kripto para içinde bulunan Chanlink %17 oranında yükseliş gösterdi. Chankink’i sırasıyla %16 ile ABBC Coin, %14 ile iExec RLC, %11 ile Qubitica takip etti. İlk 10 arasında bulunan kripto paralardan ise en çok artışı gösteren Ethereum oldu. %10 oranında artış kaydeden Ethereum bu artışla birlikte Bitcoin’in rekor kırdığı bir dönemde dikkatli üzerine çekmeyi başaran bir diğer kripto para olarak karşımıza çıkıyor.

Güncelleme 3: 10 Mayıs 2019

Son zamanlarda Bitcoin’in peşi sıra gelen rekorlarına alıştık. Bu rekorlardan bir tanesi de bugün kırıldı. Bitcoin piyasa hakimiyeti geçtiğimi 17 ayın zirve noktasına ulaştı. Bu yükseliş son birkaç gündür kendisini iyiden iyiye hissettiriyordu. Bitcoin’in zirve yapması altcoinlerin durumunun ne olacağı konusunda insanları düşündürmeye başladı.

Bitcoin bugün 6400 dolar seviyesini aşmaya çalışıyor. Buna karşın altcoinlerde hiçbir artış gözlemlenmiyor. Pek çok insan Bitcoin’in artışı sonrasında aynı artışın altcoinlerde de olmasını beklerken bu meydana gelmedi. Özellikle yatırımcılar altcoinlerin Bitcoin’in yükselişine herhangi bir tepki vermemesi sonrasında hayrete düşmüş durumda. Bununla birlikte kripto para piyasası ise bugün itibariyle 2019 yılı içindeki en yüksek değerine ulaşmış durumda.

Boğa trendine yaklaşma sinyali veren piyasalarda kripto paraların toplam değeri 190 milyar doları aşmış görünüyor. Bitcoin’in yükseliş eğiliminde olmasına rağmen altcoinlerin durgunluk göstermesi insanların kafalarını karıştırmaya devam edecek gibi.

Bitcoin yatırımcılarının gayet mutlu oldukları bir dönemde altcoin yatırımcılarının da düşünceli oldukları söylenebilir. Bu durum geçmişte çok fazla gözlemlenen bir durum olmadı. Zira şimdiye kadar Bitcoin’in yükselmesi altcoinler üzerinde de etkili olmuş ve altcoinler de yükselme eğilimi içine girmişlerdir. Hatta pek çok uzman, Bitcoin’in yükselmesini piyasanın genelinin yükselmesi anlamında olumlu bulmakta. Yaşanan en son boğa trendinde altcoinlerin neredeyse tamamının Bitcoin ile birlikte yükseldiğini gözlemlemiştik. Pek çok uzman bu toplu yükselişi piyasanın daha olgun hale geldiği şeklinde yorumlamıştı.

İlk defa Bitcoin’in yükselişinin tüm piyasaya etki etmediği bir dönem yaşıyoruz. Bu durum yakından izlenmesi gereken bir durum. Zira altcoinlerin göstereceği tepki biraz geç olabilir. Bu da olması gerektiğinden daha fazla yükselişlere sebep olabilir. Yaşanan bu son durumun nedeni kısa süre içinde anlaşılacaktır.

Güncelleme 4: 13 Mayıs 2019

Bitcoin hakkında son zamanlarda balon çıktı , yorumları yapılmaktadır. Lakin 2010 yılından beri bitcoin balon olmadığını defalarca kanıtladı , ama alt yapısına zarar gelirse fiyatını olumsuz anlamda etkiler. Çin'in aldığı ICO kararları bitcoin'in istikrarlı düşmesine ve düşmeye devam etmesini sağlıyor.

Analiz ekipimiz dün 8100 dolar seviyesindeyken 7800 bandına kadar gerileceğini okurlarına duyurarak panik yapmamaları konusunda uyarmıştır. Unutulmaması gereken en önemli faktörlerden biri de bitcoin'in altında yatan mükemmel teknolojik yapı şuan spekülatörler tarafından alttan alta servis edilen haberlerle yatırımcıların eldeki bitcoinlerini satarak fiyat kırılmasını sağlayarak ucuza bitcoin alıp kar marjlarını arttırmaktır. Yatırımcılara tavsiyemiz düzenli bitcoin almaya devam etmeleridir. Bitcoini sadece günlük , haftalık ve aylık bir periyot'ta düşünmemeleri.

Güncelleme 5: 20 Mayıs 2019

Bitcoin fiyatında yeni dönemde artışlar devam ederken, kripto para yatırımcıları neler olabilecek olduğu konusunda meraklı. Bitcoin fiyatının yükselmesini bekleyen kripto para yatırımcıları piyasa hacmindeki değer kaydeden artışlardan hemen sonra piyasanın daha fazla oranda artabilecek olduğunu düşünüyor.

Bitcoin'in değerinin yükselip yükselmeyecek olduğu konusunda 7.900 dolar seviyesinin son derece önemli bir seviye olduğu, bu seviyenin 100 dolar daha fiyat artışı görmesinden sonra 8.000 dolar rekorunun tekrar edecek olduğu belirtiliyor.

Kripto para piyasası hacminde ise son dönemde yine artışlar devam ediyor. 2.000 dolardan fazla değer kazanarak Mayıs ayında piyasa hacminin 100 milyar dolar yükselmesinde dolaylı büyük bir etkiye sahip olan Bitcoin yatırımcılardan da geri dönüş almayı sürdürüyor. Bitcoin'in fiyatındaki artışların ne kadar süre devam edecek olduğu ise henüz bilinmezliğini koruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.