Bitcoin Halving Heyecanı Başlıyor: İşte Tahmini Gerçekleşme Tarihi!

Bitcoin Halving Heyecanı Başlıyor: İşte Tahmini Gerçekleşme Tarihi!

Halving tarihinin, 28 Nisan 2024 olması ve blok ödülünün 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürülmesi bekleniyor.

Bitcoin’de (BTC) mevcut blok yüksekliği, madencilere verilen BTC ödülünün yarıya indirileceği halving (yarılanma) olayına bir seneden az kaldığını gösteriyor. Halving tarihinin, 28 Nisan 2024 olması ve blok ödülünün 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürülmesi bekleniyor.

Güncel durumda önümüzdeki BTC halving olayına 52.526 blok sonrasında ulaşılacak. Bununla birlikte bu yazının yazıldığı anlarda BTC madencilik zorluğu da yeni bir rekor kırmış durumda.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin Halving Kodunda Hata Yapmıştı Halving, Bitcoin koduna BTC kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından BTC’nin arzını ve enflasyonunu kontrol etmek için eklendi.

Koda göre, yalnızca 21 milyon bitcoin çıkarılacak ve her 210.000 blokta madenciler için blok ödülü yarıya indirilecek. Satoshi Nakamoto mükemmel değildi ve Bitcoin’in kodunda bazı hatalar yaptı.

Örneğin, ilk Bitcoin geliştiricilerinden Mike Hearn’e göre, Satoshi protokolün içine peer to peer (P2P) bir pazar yeri entegre etmeyi amaçlamıştı ancak geliştirici bu kodu hiçbir zaman tamamlayamadı ve bu fikir rafa kaldırıldı. B

ununla birlikte, ilginç bir bilgi olarak Satoshi Nakamoto aslında BTC kodunda bir hata yapmıştır ve 64 halving etkinliğinin ardından BTC ödülleri yeniden 50 BTC’ye çıkacak şekilde bir kod uygulanmıştır. 2262 yılında yaşanacak bu durumun önüne geçebilmek için 2014 yılında BTC kodunda bir değişiklik yapılmıştır.

Bitcoin halving olayı arz miktarını düşürdüğü için fiyata şu zamana kadar hep olumlu yansıdı. Özellikle Bitcoin’in ayı ve boğa döngülerini belirlerken genellikle halving olayı yakından takip ediliyor. Bu sebeple tüm yatırımcıların önümüzdeki 1 seneyi yakından takip etmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.