Bitcoin fiyatı tamam mı diyor devam mı?

Bitcoin fiyatı tamam mı diyor devam mı?

Dibi gören Bitcoin fiyatı gerçekten dibi gördü mü? Yoksa Bitcoin fiyatını B planı mı kurtaracak?

Kripto pazarındaki son gerilemede, Bitcoin fiyatı 2022’nin son 18400$ – 18200$ dip desteğini kaybetti. Dip desteğinin kaybedilmesi, BTC fiyatının daha düşük seviyeleri tekrar gözden geçirmek için hakim düşüş trendini sürdüreceğine işaret ediyor. Diğer taraftan, B Planına göre Stock the Flow (S2F) modeli ve RSI farklılığı, Bitcoin fiyatının 2023’te toparlanacağını gösteriyor.

Aşırı satılan bir Bitcoin fiyatını neye işaret eder?

Haftalık 20 EMA eğiminden yükseliş eğilimi erken bir toparlanma belirtisi sunmalı ancak Bitcoin’deki gün içi işlem hacmi 18,8 Milyar Dolar. Bu da %4,32’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Bitcoin fiyatı yaklaşık beş ay boyunca $18400 – $18200 desteğinin üzerinde kalmaya çalıştı. Bununla birlikte, FTX Kripto piyasasının iflasıyla birlikte piyasa, yukarıda belirtilen destekten BTC fiyatının büyük ölçüde düşmesine yol açan önemli bir satışa şahitlik etti.

Ayrıca, $18.200 desteğinin altında haftalık bir mum kapanması, satıcıların daha düşük seviyelere ulaşacağından emin olduklarına gösterge sayıldı. Bundan dolayı, fiyat mevcut değerine yakın sürdürülebilirlik gösteriyorsa, yeniden test sonrası düşüş Bitcoin’i %23,4 düşüşle 12500$ ‘a düşürmelidir.

Yine aynı doğrultuda, aşırı satım bölgesine yakın haftalık RSI eğiminde belirgin bir yükseliş sapması, satış faaliyetinin aşırı genişlediğinine de işaret etti.Bu sapma, Bitcoin fiyatlarını istikrara kavuşturmak için kısa vadede hatta yakında toparlanabileceğini gösteriyor.

Stock to Flow (S2F) Modeli, Bitcoin’in 2023’te Önemli Ölçüde Yükseleceğini Gösteriyor

Etkili bir Çinli kripto haber muhabiri Colin Wu, geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatının S2F modelinin tahminlerinden büyük sapmasına dikkat çekti ve kripto para fiyatının 31 Aralık 2022’de 78.280 dolar olacağını iddia etti.

Modelin temel kavramı, varlık arzı düştükçe piyasa değerinin artacağını öneriyor.

Kısa sürede bu kadar büyük bir büyüme imkansız gibi görünse de Bitcoin fiyatı daha önce S2F modunu takip etmişti. Dahası, 2011’de ve 2014’ün başlarında, model ters yönde benzer sapmalar gösterdi ve bu da sonunda Stock to Flow modelinin keskin bir fiyat düşüşüne yol açtı.

Tüm bunlardan yola çıkarak 2023 yılında Bitcoin fiyatının yükseleceği ve Stock/Flow eğimi ile açığın azalacağını söylemek mümkün görünüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.