Bitcoin ETF’leri Piyasayı Nasıl Etkiler ?

Bitcoin ETF’leri Piyasayı Nasıl Etkiler ?

Bitcoin ETF’leri kripto para piyasası için Yepyeni bir dönüm noktası olabilir mi? Bu sual BTC ETF tartışmaları başladığından beri sorulan sorulardan sadece birisi. SEC’e yapılan müracaat piyasada geniş bir akis uyandırdı.

kimi uzmanlar Bitcoin’in borsa yatırım fonlarının (ETF) önümüzdeki şubat ayında kabul edilmesini bekliyor. kimi uzmanlarsa konuya ayrımlı bir şekilde yaklaşıyor ve ETF’lerin piyasa dalgalanmasını artıracağını sav ediyor.

ETF’ler piyasaya nasıl tesir edecek?

ABD taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde aldığı ETF kararlarıyla piyasayı çalkalamayı başarmıştı. Piyasadaki analistler SEC kararlarının etkileri hakkında Muhtelif görüşlere sahip. hem de kimi uzmanlara göre bu kararlar piyasayı manipüle ediyor.

Brian Kelly kripto Nakit piyasasını takip eden kullanıcıların önceden duyduğu bir ad. CNBC ekranlarındaki iktisat programı Fast Money’de görmeye alışkın olduğumuz Kelly bir kripto Nakit projesinin CEO’luğunu yürütüyor. Ünlü analist geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatıyla ETF’leri ilişkilendirerek bir değerlendirme yapmıştı. Kelly Bitcoin ETF’lerinin piyasada Yepyeni bir patlama yaratabileceğine işaret ediyordu.

Ayrı olarak Kelly Bitcoin’in geçtiğimiz haftalarda kıymet kaybetmesini SEC’in ETF kararlarına bağlıyor. Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun ikinci kez reddedilmesi BTC fiyatını geriye çekmişti. Brian Kelly bu vaziyete atıfta bulunarak yatırımcıların kimi haberlere aşırı tepki verdiğine dikkatleri çekiyor.

Konu hakkında görüşlerini paylaşan bir başka uzmansa Andreas Antonopoulos. Yaptığı emin araştırmalarla yatırımcılar arasında mütevazı bir şöhrete erişen Antonopoulos Bitcoin ETF’lerinin düzenlenmiş piyasalarda başlatılmasına karşı olduğunu Anlatım ediyor.

Antonopoulos’a göre ETF’ler Bitcoin piyasasını bir Küme kurumsal yatırımcıya açabilecek potansiyele sahip ancak ETF’ler özdeş vakitte piyasaya Yepyeni düzenlemelerin getirilmesine sebep olabilir. Bu düzenlemeler de bireysel kullanıcıların başlıca kripto paraları alıp satmasına Mani teşkil edebilir. Ayrı olarak ETF’ler büyük yatırımcıların BTC fiyatını manipüle edebileceği bir platform meydana getirebilir.

Sonuçlarının ne olacağı bilinmez ama kabul edilirse Bitcoin ETF’lerinin birçok yatırımcıyı piyasaya dahil edeceği öngörülebilir. Tıpkı BTC vadeli işlemleri gibi ETF’ler de piyasaya sürülmesi durumunda toplulukta daima konuşulacak bir konu haline gelecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.