Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar?

ETF daha çok bir kripto para biriminin kısaltımı gibi dursa da Türkçesi ile "Borsa Yatırım Fonu" demektir.

Büyük ihtimalle Bitcoin ETF terimini daha önce duymuşsunuzdur. ETF daha çok bir kripto para biriminin kısaltımı gibi dursa da Türkçesi ile "Borsa Yatırım Fonu" demektir. ETF'nin İngilizce açılımı ise tam olarak "Exchange Traded Fund" olarak geçmekte. ETF yani Borsa Yatırım Fonu nedir? gibi bilgilere sayfayı aşağıya kaydırarak geçebilirsiniz.

ETF (Exchange Traded Fund) Nedir?

ETF, menkul kıymetler paketi içeren yatırım araçlarından birisidir. Şuan Bitcoin pazarında oldukça popüler olan bu fon veya paket bir çok konuyu kapsamaktadır. ETF içerisinde bulunan bir çok sayıda yatırım stratejisi yer almaktadır. Bu stratejiler gelir üretimi (sürdürülebilir kar), spekülasyon, fiyat artışları ve yatırımcının portföyündeki diğer varlıkların artışları gibi bir çok konuda fayda sağlar.

ETF veya açılımı ile Borsa Yatırım Fonu, hemen hemen her türlü yatırımı içermektedir. Hisse senetleri, emitalar ve diğer tahviller gibi bir çok alanda en popüler fonlardan biridir. Dolayısıyla, kısaca ETF nedir? Sorusunun cevabını en yakın tabiri ile yatırım fonu olarak değerlendirebiliriz. ETF, bankacılık veya savunma endüstrisi gibi belirli bir sektörle ilgili çeşitli şirketlerin hisse senetlerini de ayrıca içermektedir.

Ayrıca, daha kapsamlı ETF'ler de mevcut. Bu mevzu bahis ETF'ler bir çok endüstride, bir çok hisse senedini içerebilir. Ek olarak, ETF spesifikasyonlarına bağlı olarak hem ABD hem de uluslararası şirketlerin hisselerini içerebilir. Sonuç olarak, ETF'ler küresel olarak oldukça popülerdir. Yatırım fonlarının aksine, ETF'ler günlük olarak işlem görmektedir.

Bu nedenle isimleri “Borsa Yatırım Fonu”. Dolayısıyla, bu yatırımlar bileşimlerine ve piyasa faaliyetlerine bağlı olarak fiyat dalgalanmaları yaşamaktadır. Fiyat dalgalanmaları daha az olabilir, çünkü bu fonun içerdiği tüm yatırımların ortalamasını göstermektedir.

Başlıca ETF Türleri Nelerdir:

  • Bond ETF
  • Industry ETF
  • Commodity ETF
  • Currency ETF
  • Inverse ETF

Bitcoin ETF konsepti sektörde uzun zamandır bekleniyor. Özellikle, bir çok fazla firma geçen yıl bu anlamda SEC'e talepte bulundu ama ne yazık ki, henüz hiçbiri onaylanmadı. SEC, kripto paralara odaklanan bir ETF'nin ortaya çıkmasına izin vermekten çekiniyor.

Bitcoin ETF için yapılan bazı yazı dışı sayılabilecek işlemler var. Ancak, yinede SEC onayının olmaması yaygınlığın önünü kesen bir süreç. İnsanlar, Bitcoin ETF'nin güvenlik anlamında SEC onayının almasının ardından kripto market'lerdeki (ÖR: CoinMarketCap) değerini yukarılara taşıyacağına inanıyor.

Bitcoin ETF'lerine SEC Muhalefeti

Bir Bitcoin ETF'nin pazara sunulmasında elde edilen tüm avantajlar göz önünde bulundurulursa, birçok firmanın böyle bir eyleme girişmesi şaşırtıcı değildir. Bu yeni çağ finansal ürününü piyasaya sürmek için ilk girişim, sektördeki iki devden - Cameron ve Tyler Winklevoss'dan geldi. En son olarak, çift Bitcoin yanlısı duruşlarıyla tanınmaktalar.

Ayrıca, bu kardeşler'in kendi kripto para birimlerini yaratmalarının dışında birde Facebook kurucusu Mark Zukerberg'e açtığı dava ile de bilinmekte'ler. Kardeşler dünyadaki ilk Bitcoin milyarderlerinden biridir ve şu anda oldukça popüler Gemini borsasını işletiyorlar.

Bu içeriğimiz de ETF nedir? Faydaları ve zararları ne olabilir? Gibi konuları tartıştık, bu Borsa Yatırım Fonu ilerleyen zamanlarda popülerliğini kesinlikle arttıracaktır. Son olarak buna benzer konular arıyorsanız coin haberleri hakkında bilgilerin bulunduğu kategoriye yandaki bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.