Bitcoin Dominance Nedir?  Bitcoin Dominance Ne Demek?

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin Dominance Ne Demek?

Borsa terimleri arasında çok yaygın olmasa da kullanılan bir terim olan Bitcoin Dominance yatırımcılar tarafından yorumlanamıyor. Bu nedenle Bitcoin Dominance nedir sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. Bitcoin Dominance en basit şekilde baktığımızda Bitcoin hakimiyeti anlamına geliyor. Bu konunun anlaşılabilmesi için daha da derine inelim.

Bitcoin Dominance Ne Demek?

Bitconi Dominance, Bitcoin’in tüm piyasalar içerisindeki hakimiyetidir. Bildiğimiz üzere ilk çıkan kripto para birimi 2009’da piyasaya sürülmüş olan Bitcoin’dir. Şu anda hem işlem hacmi, hem sosyal bilinirlik açısından baktığımızda da Bitcoin hala liderliğini koruyor. Bitcoin’in çok hızlı popüler olup yoğun kullanılmasından dolayı 2009’dan günümüze kadar çok fazla alt coin türedi. Hatta öyle ki, futbol kulüplerinin bile kripto para birimi çıkarttıklarını biliyoruz. Hal böyle olunca piyasada toplam 5000’den fazla kripto para bulunuyor. Bunların ortalama 1200-1300 tanesi ise aktif olarak kullanılmakta. İşte Bitcoin Dominance ne demek sorusu burada devreye giriyor.

Bitcoin Dominance, piyasadaki coin değerinin yüzde kaçının Bitcoin’e ait olduğunu gösterir. Çok basit bir örnekle açıklayalım:

Piyasada 1000 dolar değerinde Bitcoin, 1000 dolar değerinde Binance Coin olsun. Bu durumda Bitcoin’in hakimiyet derecesi %50’dir. Çünkü borsada dönen 2000 doların 1000 dolarına sahiptir. Burada önemli nokta ise adet ile değerin karıştırılmamasıdır. Bitcoin Dominance piyasa değeri üzerinden hesaplanmaktadır.

Bitcoin Dominance Piyasaya Etkisi

Bitcoin Dominance grafiği büyük yatırımcılar tarafından sıkça kontrol edilip analizlenmektedir. Bunun sebebi ise Bitcoin Dominance piyasaya etkisi olmasındandır. Bitcoin’in hakimiyetinin artması bir yükseliş trendi geleceğine işarettir. Eğer Bitcoin’in hakimiyeti düşüyor ise yatırımcılar diğer coinlere geçiyor demektir. Yani doğal olarak bir ayı piyasasına girilecektir.

Bitcoin Dominance analizleri yatırım için iyi bir grafik olsa da her zaman doğru olmayabilir. Çünkü kimi zaman hacimin düşüp fiyatın yükseldiği zamanlara denk gelebiliyoruz. İstisnai durumlar elbet olacaktır.

Bitcoin Dominance Grafik

Bitcoin Dominance grafik aşağıda görüldüğü gibidir. Düşey eksen yüzdelik cinsindendir.

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin Dominance Nedir?

Grafikte de gördüğümüz üzere Bitcoin hakimiyeti bu aylarda düşük durumda. Bu nedenle alt coinlerde ise yükseliş var.

Eğer Bitcoin Dominance değeri düşüyor ama fiyat artmaya devam ediyorsa Bitcoin üzerinde büyük bir baskı var demektir. Bu durumda yukarı veya aşağı yönde ani kırılmalar olabileceğini unutmayın. Kaldıraçlı işlemlerinizi yaparken buna dikkat edin.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.