Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doları görebilecek mi?

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doları görebilecek mi?

Küresel bazda yaşanan önemli hareketlilikler, başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Daha çok dalgalanmaların yaşandığı kripto para piyasasının yanı sıra, reel para birimlerinde de özellikle salgın nedeniyle ciddi çalkantılar görülüyor. Peki Bitcoin yeniden 20.000 doları görebilecek mi?

Kripto para yatırımı konusunda uzmanlaşmış birçok insan, Bitcoin yeniden 20.000 doları görebilecek mi? Sorusuna cevap arıyor ve analizlerini bu yönde yapmaya çalışıyor. Bu şekilde yaşanacak bir yükseliş, ciddi anlamda yatırımcısına kazandıracak. Bu soru BTC piyasasının daima gündeminde olan soruların başında geliyor.

Kimi uzmanlar Bitcoin’in bu rekora tekrardan ulaşacağını söylerken, kimi kripto para uzmanları ise bunun çok zor olabileceğini söylüyor. Aşağıda Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesine çıkacağını iddia eden uzmanların, bunu hangi gerekçelere dayandırdıklarının yanı sıra, asıl sorumuzun da cevabını sizler için sıraladık.

Aslında bu sorunun cevabı, son 3 yıldır gündemde olan ve uzmanların sıklıkla tartıştığı başlıca konulardan biridir. En son olarak 2017 yılının Aralık ayı içerisinde 20 bin dolarla rekor kıran BTC, sonraki süreçte ciddi düşüşler yaşadı. Hatta fiyatların 1 yıl içerisinde 3000 dolara kadar gerilemesi, birçok yatırımcıda doğal bir paniklemeye neden oldu.

Sonraki süreçte ise 10 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan BTC, bu anlamda yatırımcısına tekrardan güven vermeye başladı. Günümüze kadar ki süreçte ise yeni bir rekor beklense de, o rekor henüz gerçekleşebilmiş değil.

Bitcoin Yeniden 20.000 Doları Görebilecek Mi?

Değişen dünya düzeni, düzelen ve bozulan ekonomiler ve daha fazlası nedeniyle, kimse bu sorunun cevabına net olarak olumlu ya da olumsuz olarak veremez. Ancak bu konuda tahmin yürüten uzmanların, ortak görüşünden sizlere bahsedebiliriz.

Bitcoin Yarılanma Olayları: Yakın zaman içerisinde 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanma olayı, işlem gücünü artırmadan yarı oranında elde edilecek Bitcoin’i ifade ediyor. Yarılanma olaylarında söz konusu olacak arzın azalması sonucunda, Bitcoin piyasasında yükseliş söz konusu olabilir.

Arzın Kısıtlı Olması: Bitcoin’in temel algoritmasında, 21 milyon tane üretimi yer almaktadır. Yani 18 milyon üretilen Bitcoin, 3 milyon daha üretildiğinde üretim durmuş olacak. Algoritmanın öngördüğü sayıya yani 21 milyona ulaşıldığında ise, elde edilen Bitcoinler artık piyasada dolaşmaya başlayacak. Bu durumda, arzın kısıtlı olması doğrudan fiyatlara etki edecektir.

Bankalar Tarafından Tutulacak Bitcoin Rezervi: Şimdilik böyle bir şey olmasa da, uzmanlar bunun mümkün olacağını ve dünyanın en büyük merkez bankaları tarafından Bitcoin rezervi tutulabileceğini iddia ediyorlar. Bu iddianın olması, piyasadaki arz talep doğrultusunda Bitcoin birim fiyatının rekorlara ulaşmasına neden olabilir.

Ülkelerin Kripto Paralarını Çıkarması: Ülkemizin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin merkez bankası, daha öncesinde kendi kripto para birimlerini çıkaracağını duyurmuştu. Her ne kadar kimi uzmanlar böyle bir durumda düşüş olacağını açıklasa da, aslında çoğunluk tam tersi olarak ilk kripto para birimi Bitcoin’in yükseleceğini söylüyor.

Blockchain Teknolojisi: Blockchain teknolojisinin son yıllarda piyasaya daha fazla nüfuz etmesi de, Bitcoin yeniden 20.000 doları görebilecek mi? Sorusuna olumlu verilen cevaplardan biri oluyor.

Kurumsal Yatırımcıların Etkisi: Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarında sayısının artması, Bitcoin için yeni bir rekorun gelmesini sağlayabilecek etkenlerden biri olarak görülüyor.

Bitcoin Kullanımının Artması: Günlük yaşamda her geçen gün artsa da, Bitcoin kullanımının daha fazla olması da yine arza bağlı olarak Bitcoin için yeni bir rekorun kırılmasını sağlayacak etkenlerden biri olabilir.

Regülasyonlar: Bir diğer iddia ise Bitcoin’in artık tamamen bir para birimi olarak tanınması yönündedir. Böyle bir şeyin olması ve kripto paranın regüle edilmesi, Bitcoin’e olan güveni artırmakla birlikte değerini de artıracak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum