Bitcoin Yorum: Hepsi Çıkarılınca Ne Olacak?

Bitcoin Yorum: Hepsi Çıkarılınca Ne Olacak?

Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya çıkması ile kısa sürede insanlar için yeni bir kazandıran varlık haline geldi. O zamana kadar altın, Euro, Dolar ve Borsa üzerinden kazanç sağlamaya çalışan insanlar bir anda Bitcoin’e yöneldiler. Bitcoin’in cazip yanı ise kısa süre için ani hareketler yaptığı için daha fazla kazandırmasıydı. Tabi bu durum daha çok da kaybetmek demekti. Şu anda ise kimse Bitcoin bittiğinde ne olacak şeklide bir düşünceye sahip değil. Oysaki bir gün Bitcoin’in biteceği işin uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilmekte.

Madencilik Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Büyük bir hızla dünyanın dört bir yanında Bitcoin madenciliği yapılmaya devam ediyor. Bunun için özellikle Çin’de çok büyük tesisler kurulmuş durumda. Çin’de elektriğin ucuz olması tesislerin burada kurulmasının en önemli sebeplerinden. Bugün, bir gün içinde 2 bin Bitcoin üretilmekte. Şu anda piyasada bulunan Bitcoin sayısı ise 17 milyon 348 bin 730. Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmış durumda. Bu da Bitcoin madenciliğinin tahmini olarak ne zaman biteceğini bizlere az çok göstermekte.

Bitcoin'in 10.000 Doları Geçmesi Piyasayı Yeşil Hale Getirdi
Bitcoin Bittiğinde Ne Olacak ?

Tüm Bitcoinler çıkarıldıktan sonra neler olacağına dair birkaç senaryo mevcut. Bitcoinlerin çıkarılması bittiği anda piyasa hareketlerinin önemli bir ölçüde durması öngörülmekte. Bu da Bitcoin’in değerinin bugün tıpkı Dolar ve Euro’da olduğu gibi daha durgun bir hal almasına sebep olabilir. Elbette bu da ilginin azalması ve insanların yeniden başka varlıklara yönelmeleri anlamına geliyor. Bitcoin’in bitmesine yakın insanlar daha çok alım yapmaya başlayacaklar. Çünkü piyasada sınırlı hale gelen bir varlığın değeri de normal olarak artacak ve kolay kolay da düşmeyecek.

Henüz Bitcoin’in tam anlamıyla ülkeler tarafından kabul görmediği biliniyor. Ancak bu, Bitcoin madenciliği bitene kadar kabul görmemiş olacağı anlamına gelmiyor. Eğer Bitcoin devletler tarafından kabul gördükten sonra durağan ve değerli bir halde olursa şu andaki altın gibi bir muamele görebilir. Bunun anlamı insanların sahip olup, saklayıp diğer varlıklara karşı değer kazanmasını bekleyip yüksek değerlere satmaları demek.

Güncelleme 1: 15 Ağustos 2019

Haberimizin yazıldığı sırada, Bitcoin ’in fiyatı önceki günden yaklaşık %4,05 artışla 10.401.35 ABD Doları oldu. Dün trend yavaş yavaş önceki gün tersine döndü. Ancak trend açısından, mevcut fiyatın 20 günlük hareketli ortalamanın %3,82 altında olduğunu ve şu anda son 14 gün baz alındığında hala düşüş eğiliminde olduğunu unutmamak gerekiyor.

Şu anda, 20 günlük ortalama 10,814 dolar ve ortalama fiyatı olan %3,82'nin altında. 20 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmak, yükseliş momentumunun artmasına yardımcı olabilir. Hacim tarafında, işlem yaparken menzilli görünümü tercih edenler için, Bitcoin’in işlem aralığı - son iki haftadaki momentum ve oynaklığına bağlı olarak- 9,339,59 dolar ile 12,288,42 dolar arasında. Lider kriptonun hacmi şu anda 185,97 milyar ABD doları ve pazar baskınlığı %68,64. Bitcoin’in baskınlık seviyesi, son 14 gün içinde %66,15 ile %69,3 arasında dalgalanmanın dışında net bir eğilim sergilemedi. Dominans değerinde net bir eğilim olmadan, jürinin Bitcoin’in başarılı olan tek kripto para birimi olup olmadığı hakkında karar vermesi de zor olmayacak.

Bitcoinin son dönemler sürekli 9700 dolar ile 12000 dolar arasında gidip geldiği de düşünülür ise alım için uygun bir bantta bulunmaktadır.

Güncelleme 2: 16 Ağustos 2019

Önceki günden bugüne Bitcoin değer kaybetmeye devam ediyor. Bu değer kaybı çok fazla olmasa da önümüzdeki günler için Bitcoin’in nasıl bir yol izleyeceği konusunda az da olsa fikir vermekte. Ancak şu an için analizciler ikiye ayrılmış durumda.

Her ne kadar Bitcoin hala 10.000 dolar seviyesinin üstünde tutunmaya devam etse de bunu yapılan düzeltmeler sayesinde başarabildiği de görülüyor. Bugün sabah saatlerinde yapılan bir düzenleme ile lider kripto para 10.000 dolar sınırından uzaklaşarak nispeten rahat bir bölgede tutunmaya çalışacak gibi görünüyor. Bir diğer analizci grubu ise ay sonuna kadar kripto paranın 10.700 dolar seviyesini geçeceğine kesin olarak bakıyorlar. Bu da yeniden 13.000 dolar ve üstünün konuşulması anlamına geliyor.

Bütün bu gelişmeler devam ederken özellikle kaldıraçlı borsalarda işlem yapanların kafaları oldukça karışıyor. Bu işte yeni olanlar yatırım yapmadan önce usta finansçıların yatırım tavsiyelerini dinliyorlar. Ancak Bitcoin’in geniş dalgalı hareketi bu yatırımcıları dahi bazen yanıltabiliyor. Geçtiğimiz iki hafta içinde Bitcoin’in 9.523 dolar ile 12.268 dolar arasında gidip gelmesi de bu dalgalanmanın aslında ne kadar büyük olduğunu göstermekte. Ayrıca balinalara da dikkat edilmesi gerekiyor.

Güncelleme 3: 17 Ağustos 2019

Yaklaşık iki hafta önce 10.000 dolar sınırının altına düşen Bitcoin yeniden ivme kazandı. Geçtiğimiz bir hafta boyunca 10.000 – 10.300 bandından yukarı aşağı küçük dalgalanmalar yaşayan lider kripto para uzmanların da tahmin ettiği gibi bu sabah saatlerinde 10.500 doları test etti.

10.500 doların test edilip kırılmasından sadece 1 saat sonra bu sefer de 10.700 dolar test edildi ve bu sınır da kırıldı. Anlık olsa da 10.800 sınırına gelen kripto para burada yeniden 10.700 dolar sınırına geri döndü. Haberin yayına hazırlandığı sırada 10.700 dolar bandında hareket eden paranın burada da fazla kalmayacağı analizciler tarafından söylenmekte.

Bitcoin Yeniden İvme Kazandı

10.700 doların kısılmasından sonra uzmanlar şimdi de 10.900 doların kırılmasını bekliyorlar. Eğer bu seviye de aşılırsa bunun anlamı 12.000 hatta 13.000 dolar sınırlarına yaklaşmak olarak görülmekte. Özellikle kaldıraçlı borsalarda işlem yapanların düşük kaldıraçla işlem yapmaları uzmanlar tarafından söyleniyor. Bunun sebebi ise beklenen yükseliş trendinin yine büyük dalgalanmalar içinde gerçekleşmesi. Yatırım yapmak isteyenler içinse hala alım seviyesinde olunduğu söylenmekte. 10.700 dolar seviyesinden alım yapacaklar hala karlı çıkabilirler.

Güncelleme 4: 18 Ağustos 2019

Bitcoin önceki güne göre % 2,94 düştü. Haber yazıldığı zaman ki  fiyatı 9,920,61 dolardı. Bitcoin  3 gündür kan kaybetmektedir.  Bitcoin işlem aralığı - son iki haftadaki ivme ve oynaklığına bağlı olarak  9.570.27 $ ile 12.362.99 $ bandındadır. Kripto paranın piyasa değeri şu an 178.3 milyar dolar ve pazar hakimiyeti ise  yüzdesi % 68,14'tür. Son davranışa gelince, Bitcoin'in baskınlık seviyesi net bir eğilim sergilemedi. Ancak % 67,16 ile % 69,3 arasında değişti.

Bitcoin fiyat tablosu
Bitcoin fiyat tablosu

Dün, Bitcoin blok zinciri üzerine kaydedilmiş 308.808 adet işlem görüldü. İşlemlerde blok zincirinin fiili kullanımındaki büyüme ile ilgili olarak, son 7 gün içerisinde günlük işlemlerin yaklaşık % 2.91 oranında düştüğünü görüyoruz, ancak bu haftaki eğilimin net olmadığı bilinmelidir. Dün, Bitcoin işlem başına ortalama ücreti 1.51 $ dı. İşlem ücretleri haftada yaklaşık % 28.02 azalırken, işlem hacmi  ise ortalama % 3.7 arttı.

Bitcoinin eski günlerine dönmesi için 12,500 dolarlık psikolojik baskısını kırması gerekmektedir. Uzun bir süredir, 9700 - 12300 dolar arası gidip gelmesi yatırımcıları düşünmektedir. Ama dikkatli olunmalıdır, bu bir tuzak olabilir. Bu yüzden her yatırımımızda stop loss uygulanmalıdır. Stop loss sermayemizi en iyi şekilde koruyarak zararımızı minimize etmektedir.

Güncelleme 5: 19 Ağustos 2019

Dün, Bitcoin (BTC) aniden düştü. Daha önceki günlerde 11.000 dolara çıktıktam sonra, kripto para birimi bir da boğaza girdi ve boğalar devreye giremedi.Bu hareket öylesine çarpıcıydı ki, Bitcoin Fear and Greed Index'e göre, bu ani geri dönüşle endeksin tarihinin en düşük değeri olan "beş" okunmasıyla sonuçlandı. Bu çılgınca, çünkü BTC'nin 3.150 $ 'lık en alt seviyeyi gördüğü zamanlardan %300 daha fazla işlem yaptığı düşünülüyor. Bloombergde bu olayı yakından takip etti.

Endeksin okuması tamamen keyfi görünse de Bitcoin'in 2019'un ilk yarısında yaşanan yükseliş momentumuna bakınca endeks verileri destekleniyor. Endekse ev sahipliği yapan web sitesi, kripto-para birimi yatırımcılarının ne kadar ilerlediğini anlamak için dalgalanma, pazar momentumu ve hacminin, sosyal medya trendlerinin, anketlerin, hakimiyetin ve Google Trendlerinin adil bir karışımını analiz ettiğini iddia ediyor.

Ancak, Bitcoin fiyatı geri yükselmeyi başardı. Birkaç saat boyunca 10.000 $ 'ın altında kaldıktan sonra, kripto para birimi beş haneyi geri kazanmayı başardı.

Bloomberg'e göre, kripto para birimi “daha ??yüksek bir yükselme için güç topluyor gibi görünüyor”. Analist, BTC'nin yakın zamanda “eğilimleri ölçen ve düşüren GTI Vera Bant Göstergesinin alt sınırının da altına düştüğünü” söylüyor.

Bloomberg : Bitcoin 10.000 Dolarda Destek Bulabilir

Bloomberg İstihbarat'taki bir analist olan Mike McGlone'a göre, Bitcoin şu an iyileşme için kendisini hazırlıyor. “Eşsiz niteliklerinin” ve makroekonomik aşamadaki kargaşanın Bitcoin'in değerini artırmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Nitekim, birçok kişi eğer ticaret savaşları kızışmaya devam ederse ve merkez bankaları ortodoks olmayan para politikası oluşturmaya devam ederse, merkezi olmayan, kıt, sınırsız ve halkın sadece şişeceği bir para biçimine ihtiyaç duyulacağını söylüyorlar.

İlginç bir şekilde, bu kısa vadeli iyileşme boyunca, altcoinler sıçradı ve bir kez olsun Bitcoin'den daha iyi performans gösterdi. CoinMarketCap’e göre, Bitcoin pazar baskınlığı yaklaşık %70’ten %68.5’e düştü. Ethereum günde %3.5 artarken, BTC %0.2 arttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.