Bitcoin Bilgisayarı Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin Bilgisayarı Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği yapılan bilgisayarlarla Bitcoin bilgisayarı deniliyor. Bu terim aslında kendi kendine insanların kullanımı sonucunda ortaya çıkan bir terim. Daha doğru olan ise Bitcoin madenciliği yapmak için hazırlanmış olan bilgisayar. Bu bilgisayarlar evlerimizde kullandığımız kasa içindeki bilgisayarlardan biraz farklı. Sürekli olarak işlem yapılan bir bilgisayar olduğu için de bazı donanım aygıtlarının güçlü olması gerekiyor.

Evlerimizde kullandığımız bilgisayarların güçlü olması genellikle işlemcilerinin güçlü olması ile özdeşleştirilir. Bitcoin bilgisayarı olarak tabir edebilen bilgisayarlarda ise asıl işlemler işlemci yerine ekran kartları üzerinde Yapılır. Bu bakımdan ne kadar çok ekran kartı varsa yapılan işlem de o kadar fazla olur. Bitcoin bilgisayarlarını evlerinde kullanmak isteyenler için dahi en az 5-6 ekran kartının takılı olması gerekmekte. Bu kadar ekran kartı normal bir bilgisayar kasasına sığmayacağı için bu bilgisayarlar genellikle açık şekilde duruyor. Açık şekilde durmasının bir başka sebebi ise çok ısındıklarından. Çünkü ne bilgisayarın kasasındaki fanlar, ne de ekran kartlarının üzerinde bulunan kendi fanları yeterince soğutma gerçekleştiremiyor. 

Bitcoin Bilgisayarı Nedir? Nasıl Çalışır? Bitcoin Bilgisayarı Nedir? Nasıl Çalışır?

Hazır Olarak Satılıyor

Artık bazı bilgisayarcılar önceden hazırlamış oldukları bu bilgisayarları direkt almak isteyene satıyorlar. Ancak bilgisayar konusunda bilgili kişiler bu bilgisayarları kendi istekleri doğrultusunda da toparlayabilirler. Donanım olarak normal bilgisayardan farklı olsalar da genel çalışma prensipleri aynı.

Çalışma Sesi Rahatsız Edebilir

Bitcoin bilgisayarı gerçekten sesli çalışan bir bilgisayar. Bu yüzden gece sessizliğinde sizi rahatsız eden ses seviyelerine ulaşabilir. Bazı insanlar çözüm yolu olarak bu bilgisayarları dört tarafı açık tahtadan iskelet içine yerleştirerek evlerinin balkonlarında tutuyorlar. Bu sayede hem daha serin bir ortamda çalışıyor hem de insanların sesten rahatsız olmuyorlar. Tabi ki direkt olarak yağmur ve güneş ışığından korumak gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.